Cehennem Kraliçesi roman özeti

yorumsuz
542 views
Cehennem Kraliçesi roman özeti

 

Cehennem Kraliçesi roman özeti kısa ve farklı olarak paylaşıyoruz. Yazar Selim ileri’ye ait kitap Cehennem Kraliçesi roman özet konusu ve ana fikri ile beraber tek başlık altında sizler için düzenledik. bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başka yerde yok.

 

 

 

Cehennem Kraliçesi roman özeti

İş adamı Korkut ve ressam Belkıs motorla Bodrum’a gitmektedirler. Korkut genç, güzel ve dişi bir kadın olan Belkıs’a tutkundur. Fakat bir zamanlar Korkut’a eğilim duyan Belkıs artık ondan bıkmıştır. Şimdi gönlü, yazar Mehmet’tedir. Mehmet de ondan .hoşlanmaktadır, ama evlidir Korkut, Kalyon Oteli’nde yer ayırtmıştır. Arkadaşları Mehmet ile eşi Semra, genç reklamcı Gökmen ile felsefe öğretmeni Şadiye de otobüsle oraya gelirler. İki kişilik odalara yerleşirler. Yazı Bodrum’da geçireceklerdir.

Akşamleyin kıyıda bir meyhanede otururlar. Yeyip içerler. Belkıs uzun uzun Mehmet’le söyleşir. Korkut ile Şadiye susarlar, .Semra sarhoş olur. Gökmen içini çekerek Belkıs’ı seyreder Bir başka akşam yine meyhanede toplanırlar. Mehmet ile Belkıs dans ederler. Korkut’la Gökmen kıskanarak üzünçle onlara bakarlar. Semra iyice sarhoş olur. Geceleyin odalarında Belasla Korkut tartışırlar. Korkut onun arkadaşlarından ayrılmasını ister. Belkıs sinirlenir. Sabahleyin sıkıntıyla kalkar. Kendisini umutsuzca seven Gökmen’in yanına gelir, kıyıda konuşarak .yürürler Şadiye Bodrum’da dolaşırken fakülte arkadaşı Hüseyin’le karşılaşır.

Cehennem Kraliçesi roman özeti 2. bölüm

Yanında Rıfat adında genç, yakışıklı bir futbolcu vardır. Hüseyin (öbür adıyla Bülbülün) eşcinseldir, Rıfat’ı sevmektedir. Şadiye de görür görmez tutulmuştur ona Dinlence bitince, topluluk İstanbul’a döner. Mehmet’in karısıyla arası büsbütün açılır. Semra kendini içkiye verir. Bazı geceler eve gelmez. Mehmet’in direnme gücü gitgide azalır. Arkadaşlarından Ruşen ve Kerim’le bir toplumcu kültür dergisi çıkarmayı kararlaştırır. Bunun için Mehmet üniversitedeki asistanlığından ayrılır. Fakat az sonra arkadaşlarıyla uyuşmazlığa düşer. Karısı da onu yüzüstü bırakır. Böylece, evliliğin de yürümeyeceği anlaşılır. Cehennem kraliçesi kitap özeti.

Mehmet yapayalnız kalır. Bir türlü okuyup yazamaz. Aylaklık, yalnızlık ve umarsızlıkla bunalıma girer. Sonunda canına kıyar Geçkin bir kız olan Şadiye, Hüseyin’in yalvarmalarına aldırmaz, gönlünü kaptırdığı Rıfat’la evlenir. Yazık ki mutluluğu çok sürmez. Çünkü kocası onu sevmemiştir. Kendisine baktırmak için evlenmiştir onunla. Çocuğu da olmamıştır. Haftada birkaç .gün eve gelmemektedir. Şadiye acıyla gizlice ağlamaktadır Mehmet’in beklenmedik ölümü Şadiye’yi üzer. Gerçek bir dost, iyi bir insan, seçkin bir aydın yok olmuştur. Olay Belkıs’ı da sarsar. Mehmet’i derinden sevdiğini anlar. Gerçi intiharından önce bir gece onu görmeye gitmiş, saatlerce dertleşmişlerdi.

Cehennem Kraliçesi roman özeti son bölüm

Onunla yatmayı tasarlamıştı, ama Mehmet oralı olmamıştı Belkıs anadan kalma mücevherlerini satarak Bodrum’da ıssız bir köye yerleşmeyi düşünür. Korkut’la ilişkileri kopma noktasına gelmiştir. Daha fazla sürüklemesi olanaksızdır. Öte yandan, Korkut da onu sürekli izlemekten yorulmuştur. Üstelik, işlerin ilerde düzeleceğinden de umudunu kesmiştir. İkisi de ortak bir dilden konuşamadıklarını öğrenmişlerdir artık. Herhalde ayrılacaklardır. Cehennem Kraliçesi roman özeti burada bitmiştir.

Cehennem Kraliçesi konusu ve ana fikri

Kendisiyle toplum arasındaki çelişmeyi çözmek için topluma uymaya çalışan Belkıs’ın hayatını anlatıyor kısaca. Bazı bölümlerinde cinsellik mevcut. Karakterler hep yüceltilmiş , gerçekçiliğin biraz dışında.  Belkıs karakteri resim yaparken bile cinselliği arıyor. Garip bir roman.

Not: Bu güzel romanın sahibi hakkında bilgi sahibi olmak ister misin eğer istiyorsan Cehennem kraliçesi romanı yazarı kısaca açıkladık buraya tıkla. Selim ileri Hayatı ve Eserleri

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın