Caravaggio kimdir kısaca hayatı

yorumsuz
686 views
Caravaggio kimdir kısaca hayatı

 

Caravaggio kimdir , kısaca hayatı , dönemi , yaşamı ve eserleri hakkında bilgi veriyoruz. Ünlü Ressam Caravaggio ile ilgili her şey kısa özet olarak tek başlık altında topladık. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Güncel bilgilerdir. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. 2 sayfa çıktı almak için uygundur. Sayfayı aşağı kaydır başlıyoruz.

 

Caravaggio Yaşamı – Biyografisi

Venedik Cumhuriyetine bağlı, kendi adıyla anılan Caravaggio’da 28 Eylül 1573’de doğdu. Bazı kaynaklar Caravaggio’nun 1573 de değil, 1571’de doğduğunu açıklarlar. Caravaggio markisinin mimarı ve aynı zamanda kâhyası olan Fermo Merisi’nin oğluydu.

Caravaggio’nun saygın bir ailesi vardı. Hayatının ilk on yılıyla ilgili kesin bir şey bilmiyoruz. Onun çocukluk maceralarını Mancini, Baglione ve Bellori’nin yazlarından bulabiliriz. 588’de çıraklık dönemi bittiğinde Michelangelo Peterzano için iyi bir yardımcı durumundaydı, fırçanın nasıl kullanılacağını öğrenmişti, birçok resim görmüş, ustaların yorumlarını dinlemişti.

Caravaggio kozmopolit bir topluluğun yaşadığı, Campo Marzio’ya yerleşti. Bu dönemde Baglione, Caravaggio’nun Sicilyalı bir ressam için çalıştığını söylüyor. Bellori’de bu adamın isminin Lorenzo olduğunu ekledi. Caravaggio, Pandolfo Pucci’nin himayesinde birkaç ay kaldı, Sanatçımız bu adama “Mösyö in Salata” ismini takmıştı. Çünkü Mancini’ye göre bu bay ona, sabah, öğle, akşam salata verdi, ondan başka bir şey vermezdi. Daha sonra hastalanıp Consolazione hastanesine yattı ve orada birçok tablo yaptı.

Caravaggio’nun ilk yapıtlarında görülen gerçekçilik, üslupsal uygulama üstündü. Onun gerçek doğalcılığının ilk kez bütünüyle ortaya çıkışı, Roma’daki S.Luigi dei Francesci Kilisesinin Contarelli şapeli’ndeki, Aziz Matta’nın yaşamını konu alan resimlerle başladı. 1597’de belki de Del Monte aracılığı ile aldığı bu sipariş henüz 24 yaşında olan Caravaggio’nun önemli koruyucuları ve müşterileri olan bir ünlü ressam olarak tanınmasını sağladı.

Caravaggio resim yapmasını kendi kendine, hiç ders almadan öğrendi. O kadar inatçı bir insandı ki, ders almamaya karar verdikten sonra, karşısına çıkan güçlüklerin hepsini, aklını kullanarak yenmiştir. Bu sayede, etki altına girmeden, resimde özel bir üslup sahibi oldu ve sonraları bütün İtalya’yı büyüledi. Caravaggio kariyerinin kararlılık gösteren dönemi 1592-1601 arası-dır, 1592-1601, 1501-1606, 1607-1610 mesleğindeki yerini edinmesini sağlayan dönemlerdir. Kendisini propagandacı ve kendi kendine yeter bir insan olarak halka tanıtmıştır. Ünlü Ressam 18 Temmuz 1610 tarihinde Porto , İtalya’da vefat etmiştir.

Caravaggio resminin özellikleri

Bu bölüme Caravaggio’nun bir sözüyle başlayalım: “Bir ressamın figürlerde sahip olması gereken ustalık ve özenli çalışma çiçekleri resimlerken de aynı ölçüde kaçınılmaz olması gereken bir özelliktir”.

Caravaggio, mesela, mekanla figürler arasında, o zamana kadar yürürlükte olan oranları bozmuş, değiştirmişti. Işık anlayışını değiştirmişti. Tek kaynaktan gelen ışığı resme sokmuş, bunu, Rembrandt’ta olduğu gibi resmin açık renk lekelerini besleyecek şekilde kullanmıştı. Yepyeni bir üslup tarzı ortaya atmış oluyordu. Işık gölge zıtlıklarını biraz sert kullanmakla, gerçeğe fazla bağlanmakla beraber, devrinin birçok sanatçısı üzerine etki edecek kuvvette, özel bir tasvir tarzı oluşturdu.

Caravaggio’nun resimleri hiçbir ön çalışma, özel hazırlıkta bulunmaksızın ilk elde gerçekleştiriliyor ve doğrunun ölçülerine uygun olarak görünür kılıyordu. Eğer bir resmi yeniden yapmak için bozarsa, ikinci resim kuşkusuz köklü bir değişiklik taşırdı.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın