Camilerin toplumsal dayanışma ve kaynaşma açısından önemi

yorumsuz
292 views
Camilerin toplumsal dayanışma ve kaynaşma açısından önemi

Camilerin toplumsal dayanışma ve kaynaşma açısından önemi nedir. Kısaca bu konu hakkında bilgi veriyoruz. Bilgiler  din kültürü ve ahlak bilgisi kitabı etkinlik ödev için düzenlenmiştir.   Kaynak olarak diyanet işleri ve elektronik ortamlar kullanılmıştır.  Kısa tek başlıkta toplanmıştır. Başlayalım.

Camilerin toplumsal dayanışma ve kaynaşma açısından önemi

Camiler , Allah’ın evidir. İnsanlar hem dini sorumluluklarını yerine getirmek için , hemde müslümanlar ile bir arada olmak için , hemde sünnet olduğu için camiye giderler. Camiler tek başına ibadet etme yeri değil , aynı zamanda diğer Müslüman kardeşlerimiz ile tanışma , birlikte dayanışma kurma  ve kaynaşma yerimizdir.

Diyanet işleri verdiği bir cuma hutbesinde şöyle anlatmıştır. İslam medeniyeti, cami merkezli bir medeniyettir. Camiler, tarihten günümüze sosyal hayata şahitlik eden, İslam beldelerinin, etrafında hayat bulduğu, mümin yüreklerin kendisinde buluştuğu kutlu yerlerdir. Mahallelerimizin kalbi, şehirlerimizin ruhu, aziz milletimizin ve ümmet-i Muhammed’in güvenli yuvasıdır. Camilerimiz, sadece ibadetlerimizin değil, aynı zamanda tarihimizin, edebiyatımızın, örf ve adetlerimizin, kültürümüzün iç içe geçtiği merkezlerdir.

Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte doğru yolda olmaları umulanlar bunlardır.

Minarelerimizden yükselen ezan sesleri bizi sadece vakit namazlarımızı eda etmeye çağırmaz. Camilerin toplumsal dayanışma ve kaynaşma açısından önemi İslam dini için büyüktür. Cami, ezanıyla, minaresiyle, kubbesiyle, mihrabıyla, minberiyle aynı zamanda kulluğa, ibadete, takvaya, ilme ve güzel ahlaka davet eder. Öyleyse Rabbinin huzurunda divan durup O’na kulluğunu arz eden her mümin, cami dışında da Cenâb-ı Hakk’ın kendisini görüp gözettiğinin idrakinde olmalıdır. Aynı safta iman ve ihlas ile buluşan müminler daima kardeşliklerini korumak ve gözetmekle mükelleftir. Camileri imar ve ihya eden her bir Müslüman, yaşadığı çevreyi de aynı şekilde korur ve güzelleştirir. Yerde biten bir ota, rızkının peşinden koşan bir karıncaya dahi zarar vermez. Camisini temiz tutmaya özen gösteren mümin, Rabbimiz tarafından Müslümanlar için tamamı mescit kılınan yeryüzünü de temiz tutar.

Camilerin toplumsal dayanışma ve kaynaşma açısından önemi konusu burada bitmiştir. Sitemizde tüm derslere ait ödevleri arama yaparak bulabilirsiniz. Başarılar.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Kasım 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın