Çalıkuşu roman özeti kısaca

yorumsuz
799 views
Çalıkuşu roman özeti kısaca

 

Çalıkuşu roman özeti kısaca paylaşıyorum. Başka yerde bulamayacağınız yeni özet Reşat Nuri Güntekin kitabı çalıkuşu romanı özeti kısa olarak sizlerle , ödevinizi kolay kolay yaparsınız ama sizlere tavsiyem kesinlikle bu kitabı okuyun size ve hayatınıza çok şey katacaktır. Bedavacılığa alışmayın. Neyse Başlayalım.

 

 

 

Çalıkuşu Roman Özeti

Feride öksüz bir kızdır. Küçük yaşta anasını babasını kaybeder. Teyzesinin yanına gelir. Bir Fransız okuluna yatılı verilir. Zeki, başarılı ve afacandır. Okulda yaramazlığı ile ün salar, bu .yüzden hocaları ona “Çalıkuşu” adını takarlar Bütün tatillerini teyzesinin evinde geçirir. Büyüyünce çok güzel bir kız olur. Teyzenin oğlu Kamuran bu hayat dolu kızı için için sever. Bir süre sonra sevgisine karşılık görür. Teyze de bu durumu istediği için hemen nişanlanırlar. Bir gün bir kadın gelerek Feride’ye “Kamuran’ın Münevver adında hasta bir kızla ilişkisi bulunduğunu ve onunla evleneceğine söz verdiğini’ açıklar. .Bunu da mektuplarla kanıtlar Feride bunu duyunca, evden kaçar. Yaşlı süt ninesinin yanına sığınır. Ardından Bakanlığa başvurarak öğretmen olur.

Anadolu’nun birçok köylerini dolaşır. Güzelliği her gittiği yerde başına dert açar. Bu yüzden sık sık yer değiştirir Zeyniler köyünde doktor Hayrullah Bey’le tanışır. Ayrılırlar. Aradan yıllar geçer. Bir .gün Kuşadası’nda yeniden karşılaşırlar Hayrullah Bey bekar, yaşlı, sevimli, dürüst bir adamdır. Feride’yi kızı gibi sever. Arkadaşlıkları dedikodu doğurunca, ikisi de güç durumda kalır. Bunu önlemek için nikah yapıp evlenirler. Fakat eskisi gibi baba-kız olarak dostça yaşarlar. Feride anı defteri tutar. Bir gün onu yitirir. Defteri Hayrullah Bey bulur. Merak edip okur. Kızın halen Kamuran’ı sevdiğini öğrenir. Defteri saklar.

Hastalanınca, Feride’ye bir paket bırakır. Ancak öldükten sonra teyzesine vermek üzere ondan söz alır. Bir süre sonra da ölür. Feride paketi teyzesine götürür. Birkaç gün kalıp görevine dönecektir. Kamuran onun ayrılmasını beklemeden paketi açar. Bütün gece defteri okur, her şeyi öğrenir. Feride’yi bir daha bırakmamaya karar verir. Ertesi gün Kuşadası’na gidecek olan Feride’nin arabasında oturur. Feride gelince kapıyı açar ve onu kucaklar. Kararını açıklar. .Kız bir iki direnirse de, sonra kendini bırakıverir ve Evlenirler.

Çalıkuşu Roman Özeti Anafikri

Eserin başlıca konusu yeni bir insanın oluşumu , yeni bir kadının doğuşu duygusal bir dille anlatılmak istenmiştir. Anadolu’nun başlıca sorunlarını bilinçli olarak dile getirmiştir.

Çalıkuşu Roman Yazarı: Reşat Nuri Güntekin

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın