Büyük Taarruz Kısaca Özet

yorumsuz
728 views
Büyük Taarruz Kısaca Özet

 

Bu yazımızda Büyük Taarruz hakkında kısa bilgi veriyoruz , Büyük Taarruz nedeni , önemi , sebepleri , sonucu , kimler arasında ve ne zaman oldu kısaca özet olarak sizlerle paylaşıyoruz. Ödeviniz için ya da sınava hazırlık için kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı almaya uygundur. Başlayalım.

 

 

 

Büyük Taarruz

Nedeni: Sakarya’da gücü büyük ölçüde yok edilen Yunanlılara karşı, kesin zaferin kazanılması için Büyük Taarruz başlatılmıştır.

 

Ne Zaman Oldu Kısa bilgi :Türk ordusu 26 Ağustos 1922’de saldırıya geçti ve Dumlupınar ile Başkomutanlık meydan savaşlarını kazanarak. Yunan ordusunu ağır bir yenilgiye uğrattı Ordumuz 9 Eylül’de İzmir’e girerek kurtuluşu perçinledi.

 

Büyük Taarruz Sonucu: Büyük Taarruzun kazanılmasını izleyen günlerde Anadolu’daki Yunan askeri gücü tümüyle yok edilmişti (18 Eylül 1922). Fakat İstanbul, Boğazlar ve Doğu Trakya TBMM Hükümeti’nin eline geçmemişti. Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa, Çanak-kale Boğazını ve Doğu Trakya’yı kurtarmak için askeri birliklere Çanakkale’ye doğru ilerlemeleri talimatını verdi. Ancak İngiltere Başbakanı Llyod George, bunu savaş nedeni sayacağını açıkladı. Yeni durum karşısında İtalya, Fransa ve İngiliz dominyonları İngiltere’yi tek başına bıraktılar, olaya karışmak istemediler. Çıkan kriz tırmanınca 28 Eylül 1922’de askeri hareket durduruldu ve taraflar arasında 3 Ekim 1922’de Mudanya’da ateşkes görüşmeleri başladı.

Büyük Taarruz Önemi: İstanbul, Boğazlar ve özellikle Doğu Trakya’nın TBMM’ye teslimi sorunları ele alındı ve Mudanya Ateşkes Antlaşması adı verilen belge 11 Ekim 1922’de imzalandı.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın