Büyük Gözaltı özeti Farklı

yorumsuz
421 views
Büyük Gözaltı özeti Farklı

 

Büyük gözaltı özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Çetin Altan kitabı olan Büyük Gözaltı romanı özet , konusu ve ana fikrini kısa ve uzun versiyonlarını birleştirip , tek başlık altında sizler için derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Ödev için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Başka yerde bulamazsınız. Başlıyoruz. Aşağı kaydır üşengeç kardeşim.

 

 

 

Büyük Gözaltı özeti

Onu bir hücreye koymuşlardır. Fakat tutuklanmasının nedeni belli değildir. Bu yüzden, ifadesinin bir an önce alınmasını merakla bekler. O zaman işin iç yüzünü öğrenecektir. Görevliler arada bir odasına gelerek tanımadığı bazı kişilerin adlarını sayar, onları öldürüp öldürmediğini sorarlar. Sanık bu soruları şaşırarak dinler. Onlar gidince anılarına dalar: Çocukluk ve delikanlılık yıllarını, yaşadığı köşkleri, evlatlık kızları, büyük baba ile cici anneyi düşünür. Çocukken kızdığı kişileri öcülere yedirmişti. ‘Acaba onları mı soruyorlardı Görevliler değiştikçe suçlama konuları da değişir.

Örneğin, bir seferinde yaşlı birini getirirler. ihtiyar adam: “Evet, beni bu öldürdü!” der. Tutuklu iyice şaşırır. Yalnız kalınca, çocukluğunu anımsar: Köşkü boyayan ustaya mantar tabancasını doğrultmuş, adamcağız da korkarak iskeleden düşmüş, ayağı kırılmıştı. Daha sonra öğrendiğine göre, adam topal kalmıştı. Yoksa, ..?şimdi getirdikleri ihtiyar, o usta mıydı Ertesi gün görevliler yine gelirler. Sanık, geçen günkü soruşturmadan söz açar. Onlar ise, kimsenin kendisine böyle bir şey sormadığını, sinirlerinin bozulduğunu ya da düş gördüğünü söylerler.

Büyük Gözaltı özeti 2. bölüm

Tutuklu bocalar, ne yapacağını bilemez. Kendini öldürmesin diye, elindeki kemer ile tıraş bıçağının jiletini alırlar. Sürekli olarak gözaltında tutarlar. O kadar ki, çay içerken bile yanında …biri bekler, bardağı kırıp da camıyla bileğini kesmesin diye Bir gün hücreye hep açık duran kapıdan bir görevli girer. Elinde birtakım kağıtlar vardır. Üstünde, “Hakkında kovuşturmaya mahal olmadığı” yazılıdır. Tutuklu sevinerek kağıdı imzalar. Çantasını toplar, giyinir. Hayal kurmaya başlar: Eve varır varmaz sahanda sucuklu yumurta pişirecek, rakısını yudumlayacaktır.Büyük gözaltı roman özeti devam ediyor. Alt satıra geçin.

Akşamı zor eder. Fakat ne o gün, ne de daha sonra durumda bir değişiklik olmaz. Sanki tahliyesi unutulmuştur. Nöbetçilere cebindeki kağıdı gösterir, salıverilmesi gerektiğini söylerse de bir …sonuç alamaz Dışarıda yağmur yağmaktadır. Hücrenin duvarları kalın taşlarla örülmüştür. İçerisi soğuktur. Akşamleyin getirilen soğuk nohutla makarna, masanın üzerinde durmaktadır. Yemeklere gözü takıldıkça iştahı kaçar, yemez. Gözleri geçmişe dalar: Yine böyle yağmurlu bir gece annesi onu paşa dedesinin evinden alarak trenle Trakya’daki evlerine, babasının yanına götürmüştü… Yine böyle yağmurlu bir gece trende bir kadınla sevişmişti… Başka …kadınlarla da bir sürü serüven geçmişti başından.

Büyük Gözaltı özeti son bölüm.

Sabaha karşı sarsılarak uyandırılır. İri bir adam başucunda beklemektedir. Sanık korkuyla ürperir. Belki de ölüme götürülecektir. Çünkü, dün bir memur, “Seni artık hiç çıkarmayacaklar.” demiştir. Tomsonluların arasında uzun koridorlar aşılarak, merdivenler inilerek büyük bir kapıya vardır. İnce, kalem gibi bir memur, onları karşılar. Ellerini kaldırarak, “Götürün, sonra…” der. .Aynı yoldan geri dönülür Öğleden sonra bodur, tombul biri soluk soluğa içeri girer. Sanığa kağıt kalem vererek bir dilekçe yazmasını öğütler. Tutuklu, aldığı tahliye yazısı uyarınca, salıverilmesini rica eder. Memur dilekçeyi kaparak hızla gider. Tutuklu biraz rahatlar.

Demek ki bırakılması düşünülmektedir Akşama doğru memur görünür. Ayrıntılı yeni bir dilekçe yazmasını söyler, eskisini geri verir. Sanık bir dilekçe daha yazar. Aradan günler geçer, fakat durum değişmez. Sorduğunda, dilekçesinin sıraya konulduğu bildirilir Üçüncü kez daha ayrıntılı bir dilekçe yazması istenince, tutuklu öfkelenir. Kendisiyle oynandığını sanır. Dilekçeyi yazmaz Bir gün çayını içerken bir memur da başında beklemektedir. Her gelene olduğu gibi ona da sonucu sorar. Adam kıs kıs güler. “Artık hiç çıkamayacaksınız.” der. Sanık, “Neden, niye, ne hakla?” diye bas bas bağırır. Nöbetçiler içeri girerler. Sinsi yüzlü adam cebinden sarı bir koza çıkarır: “Bunun içindekini kim öldürdü?” .der Tutuklu, “Nihayet sakladığım en büyük sırrı çözmüşler.” diye içinden sessizce söylenir. “Ben aslında ipek böceğini kozasının içindeyken öldürmüştüm. Ne yapayım der , Başka türlü kumaş dokunamıyordu. Büyük gözaltı özeti burada bitmiştir.

Büyük Gözaltı Konusu ve Ana Fikri

Büyük gözaltı işlemediği  ve aynı zamanda işlemeyeceği suçlardan sanık olarak sorgulara çekilen bir adayın baskılı ve ezilen yaşantısını anlatmaktadır.  kısaca bütün namuslu aydınların çektiği çilelerden bahsediyor. Roman’da ne zaman ve nerede yaşandığı hakkında bilgi verilmiyor. Gizemli bir şekilde anlatılıyor.

Not: Bu güzel romanın yazarı hakkında bilgi sahibi olmak ister misin. Büyük gözaltı özeti paylaştığımız eserin sahibi ile ilgili kısa bir bilgi paylaştık buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Çetin Altan Hayatı ve Eserleri Kısaca

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın