Bordamıza Vuran Deniz özeti Farklı

yorumsuz
612 views
Bordamıza Vuran Deniz özeti Farklı

 

Bordamıza Vuran Deniz özeti farklı ve yeni versiyonu ile paylaşıyoruz. Yazar Orhan Hançerlioğlu kitabı Bordamıza Vuran deniz romanı kısa özet sizler için düzenledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak düzenlenmiştir. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başka yerde yok. Başlayalım.

 

 

 

Bordamıza Vuran Deniz özeti

Taşçızade Hacı Cemalettin, karısı Zehra, oğlu Cevat ve hizmetçisi Güllü ile Antep’ten İstanbul’a göçer. Oldukça zengindir. Süleymaniye semtinde bir konağa yerleşir. Memlekette yaptığı işini burada da başarı ile yürütür. Üç erkek ve bir kız (Münevver) çocuğu daha olur. Beş çocuklu aileye, hizmetçi ve uşaklar da .eklenince kalabalık artar Büyük oğul Cevat babası gibi kurnaz ve para canlısıdır. Cemalettin Efendi ölünce, ticareti kısa zamanda kavrar. Hatta, bu yolda babasından daha çok başarı kazanır. Evlenir. İki çocuğu olur. Karısı veremden ölür.

Cevat, lüks ve sosyete düşkünü Ayten’le evlenir. Nurettin ve Hayrettin adında ikiz çocukları olur. Aile gece gündüz eğlenir, bol para harcar. Bu ortam içinde çocuklar da başıboş kalırlar. Içki, eğlence ve lüks yaşam aileyi gitgide soysuzlaştı rır Kardeşlerden Suat okumuş, profesör olmuştur. Gerçi çalışkandır, dürüsttür, ama kimseye yararı dokunmaz. Rahatına düşkündür Evin tek kızı Münevver mutsuz bir evlilik yapar. Gülçin adlı bir kızı vardır. Şimdi duldur. Annesiyle baba evinde oturmaktadır Sedat’a gelince, aşırı romantiktir. Ona göre kişi, erdemleri ile varolabilir. Babasının topraklarını işletmek için Antep’e gider.

Bordamıza Vuran Deniz özeti 2. Bölüm

Orada da duygusal davranışları, erdemlere olan bağlılığı ağır basar. Çalıştırdığı insanları daha iyi koşullarla yaşatmak ister. Kazandığı parayı hak etmeye ve yararlı işlerde kullanmaya çalışır. İyi niyetlidir. Ama yaratılışı çevresiyle bağdaşamadığı için, kimseden destek bulamaz. Hatta, kardeşi Cevat’ın düzenleriyle karşılaşır. Bunun üzerine, kardeşlerinin paylarını da satın alır. Gırtlağına kadar borca batar. Başarısızlığa uğrar. Sonunda her şeyini satıp sayarak İstanbul’a gelir.

Bu arada nişanlısı Lale başkasıyla evlenmiştir.En küçük kardeş Vedat, çirkin ve soğuk görünüşlüdür. Kimse kendisini sevmez, yanlış anlar. Oysa, aslında, iyi insandır. Nitekim, kardeşler aralarında yardımlaşmadıkları halde, sıkışınca .ondan yardım görebilirler Yıllar sonra koca Taşçızade ailesi dal budak salarak dağılır. Zengin ve sorumsuz yaşamanın sonucu, ne kendileri mutlu olabilmiş, ne de çevrelerine bir yararları dokunmuştur. Bordamıza vuran deniz özeti burada bitmiştir.

Not: Bu güzel romanın yazarı hakkında bilgi sahibi olmak ister misin? Eğer olmak istersen Bordamıza vuran deniz özeti paylaştığımız eserin sahibi ile ilgili kısa bilgiler için buraya tıklayın. Orhan Hançerlioğlu Hayatı Eserleri Kısaca

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın