biyografi otobiyografi monografi nedir

yorumsuz
852 views
biyografi otobiyografi monografi nedir

biyografi nedir , otobiyografi ve monografi nedir. Arasındaki farklar nelerdir. özellikleri kısaca paylaşıyoruz. örnekleri ve kısa özet örneği ile ödev için düzenlenmiş bilgilerdir. Güncel ve yeni kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı alınabilir başlayalım.

 

Biyografi Nedir

BİYOGRAFİ Sanat, bilim, siyaset, spor vb. alanlarda tanınmış kişilerin hayatlarını anlatan yazılara biyografi denir. Biyografilerde, tanıtılan kişinin ne zaman, nerede doğduğu, çocukluk, gençlik dönemlerini nasıl geçirdiği, öğrenim hayatı, yetişmesini etkileyen etmenler, meslek yaşamı, çalıştığı kurumlar, eserleri vb. özellikleri belirtilir.

Biyografisi yazılan kişinin doğduğu tarihten biyografisinin yazıldığı döneme kadarki hayatı sergilenir. (Kişi hayatta ise) kendisiyle, ailesiyle, arkadaşlarıyla görüşülür hayatı ve şahsiyeti ile ilgili bilgiler alınır. Toplanan bilgiler ışığında, kişinin hayatı ve başarı öyküsü kaleme alınır. Biyografi yazılırken kronolojik doğruluğa dikkat edilmeli ve özgün bir üslup kullanılmalıdır.

Biyografi Örneği

Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN
27 Kasım 1961 Afyonkarahisar doğumludur. 1983 yılında üniversite tahsilini tamamlayana kadar Ankara’da yaşar. Ankara İskitler semtinde Yeni Turan İlköğretim Okulu, Evliya Çelebi Ortaokulu ve Ankara Gazi Lisesinde okur. 1979 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesine girer. Türk Dili Kürsüsü’nü seçer. 1989 yılında doktorasını bitirdiğinde yirmi yedi yaşındadır. ilk görev yaptığı Malatya’da 1983-1989 yılları arasında İnönü Üniversitesinde Osman Nedim Tuna’nın asistanı olarak çalışır. 1989’da yardımcı doçentliğe atanır.

Doçentlik unvanını 1995 yılında alır, 2000 yılına kadar doçent olarak çalışır. 2001 yılının şubat ayında da profesör olur. 2004 yılına kadar Afyon Kocatepe Üniversitesi Uşak Fen-Edebiyat Fakültesinde dekan olarak çalışır. 2004 yılının ağustos ayında Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsüne atanır. Halen bu görevi yapmaktadır. Yurt içi ve yurt dışında alanı ile ilgili bilimsel toplantılara bildirileri ile katılmıştı”. Türk dilinin çeşitli dönemleri ile ilgili yazılmış kitapları ve makaleleri vardır. Evli, iki çocuk babasıdır.

 OTOBİYOGRAFİ

Kişilerin hayat hikayelerini kendilerinin yazdıkları türe otobiyografi denir. Otobiyografilerde, kişi doğumundan otobiyografinin yazıldığı döneme kadarki hayat ve başarı öyküsünü dikkate değer yönleriyle kaleme alır Herkesçe bilinmeyen yönlerini anlatır. Otobiyografilerde gerçekler öznel bir anlayışla ortaya konur. Biyografi ise nesnel anlayış ile ortaya konur.

MONOGRAFİ

Tanınmış kişilerle ilgili bir konuyu örneğin hayatlarının belli bir bölümünü, eserlerini, başarılarını ele alan veya herhangi bir alandaki özel bir konu ya da sorunu derinlemesine inceleyen eserlere de monografi denir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın