Birinci Viyana Kuşatması kısaca

yorumsuz
482 views
Birinci Viyana Kuşatması kısaca

Birinci viyana kuşatması hakkında bilgi kısaca ödev için derlenmiş birinci viyana kuşatması önemi sonucu ve kimler arasında oldu paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başka yerde yok.

 

Birinci Viyana Kuşatması Kısaca

1526 yılındaki Mohaç Savaşı’nda Kanuni Sultan Süleyman Macaristan ordusunu tümüyle yok ederek bölgeyi Osmanlı hakimiyetine almış, savaşın hemen ardından Budapeşte’ye gelerek Macaristan ‘ın yeni statüsünü belirlemişti: Buna göre Macaristan Osmanlı Devletine bağlı bir krallık oldu. Zips Kontu ve Transilvanya (Erdel) voyvodası Zapolya da Macaristan tahtına geçti. Zapolya’nm tahta geçişini Macaristan’m Tokay şehrinde toplanan Macar asiller (diet) meclisi onayladı. Macar Krallığı’mn Bohemya tacına bağlı Bohemya, Moravya, Slovakya ve Silezya gibi ülkeler ise, Zapolya’nm liderliğini tanımadılar. Bunlar Bohemya kralı ve aynı zamanda Avusturya Arşidükü bulunan Ferdinanda bağlı kalmak istediler.

Birinci Viyana Kuşatması Uzun Bilgi

Kanuni, Mohaç Zaferi’nde kılıcının hakkıyla ele geçirdiği Macaristan ülkelerinin elbette ki Alman asıllı bir hükümdarın eline geçmesine göz yumamazdı. Hemen sefer hazırlıklarına başladı. Bunu haber alan Ferdinand elçilerini Kanuni’ye göndererek, Macaristan’dan fethedilen toprakların geri verilmesi karşılığında barış yapmak istediğini bildirdi. Ancak Kanuni Almanları, Budin ve Macaristan’dan tamamen çıkartmak ve ordularını yok etmek, aynı zamanda Ferdinandıa. gözdağı vermek arzusundaydı. Bu nedenle gelen elçileri tutuklattırıp savaş hazırlıklarına devam etti. Hazırlıklarını tamamladıktan sonra elçileri serbest bırakıp Ferdinand’ a gönderdi ve Osmanlı ordusunun savaş için yola çıktığını bildirdi .

Kanuni Sultan Süleyman 10 Mayıs 1529’da İstanbul’dan hareket etti. 20 Mayıs’ta Edirne’ye gelen ordu on gün sonra buradan hareket ederek Filibe, Sofya, Belgrad yoluyla 18 Ağustos’da Mohaç’a geldi. Burada Macar Kralı Zapolya da 6000 askeriyle Osmanlı ordusuna katıldı. Ordu, 3 Eylül’ de Budin’i kuşatmaya başladı. Kale kapılarından biri ele geçirilince 8 Eylül’de kaleyi savunanlar canlarının bağışlanması karşılığında kaleyi teslim ettiler. Budin, Macaristan’ın başkenti ilan edildi ve Zapolya tekrar tahta geçirildi. Kısa zamanda gösterilen bu başa­rı karşısında, Osmanlılara daha fazla direnmenin anlamsız olduğunu anlayan Boğdan Voyvodası V. Petro Raves de barış antlaşması imzaladı.

Kanuni Sultan Süleyman’ın Viyana’ya gelme amacı aslında kaleyi almak değil, sadece istediği zaman bunu gerçekleştirebi­leceğini Ferdinand’a göstererek, ona gözdağı vermekti. Yoksa Eylül ayı yerine daha önce gelinir ve yanlarında ağır mu hasara topları getirilirdi. Buna, bir bakıma kuvvet gösterisi de denebilirdi. Zaten henüz yeni fethedilmiş olan Macaristan’da İslam yönetimi tam sindirilmeden Viyana’nın alınıp askeri gücün geniş bir alana yayılması stratejik açıdan da uygun olmazdı. Ama yine de Kanuni, kışın yaklaşmış olmasını ve çevresinin yoğun çamurlar dolayısıyla bataklık haline dönüşmesini umursamadan kaleyi kuşattı. (26 Eylül 1529) Kaleyi 17 gün boyunca, hücumlarla iyice tahrip etti.

Birinci Viyana Kuşatması Sonucu

Osmanlı Devleti, Viyana kuşatmasından kesin bir sonuç elde edemese de Osmanlı tarihinin en büyük akın hareketi gerçekleştirilmiş oldu. Avusturya, Güney Almanya topraklan Türk akıncılarınca çiğnendi ve bütün Avrupa Osmanlıların azametini gördü. Bu da Osmanlı’nın Avrupa karşısındaki itibarını artırdı. Osmanlıların Macaristan üzerindeki egemenliği daha da pekiş­ti. Almanya’nın gücü kırıldı. Ferdinand uzunca bir süre Zapolya’yı tehdit edemeyecek hale geldi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın