Birinci Kosova Savaşı Kısaca ödev

yorumsuz
307 views
Birinci Kosova Savaşı Kısaca ödev

Birinci kosova savaşı hakkında kısaca bilgi veriyoruz. Kosova savaşı ne zaman oldu ,kimler arasında oldu , önemi , nedenleri , sonuçları kısa özet olarak paylaşıyoruz. Bilgiler günceldir. Kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

Birinci Kosova Savaşı Kısa Bilgi

10 Ağustos 1389 yılında Sultan 1. Murad Hüdavendigar liderliğindeki Osmanlı ordusuyla Sırp komutan Lazar liderliğindeki Balkan ordusu arasında, Sırbistan’m Kosova Gölovası’nda yapılan savaştır. Birinci Murad’ın son seferi olan ve bıçaklanarak öldürüldüğü bu savaş bir ‘Sefer-i Hümayun’ yani, padişahın bizzat yönettiği bir savaştı. Osmanlı ordusunun Sırp Sındığı ve Çimen zaferlerinden sonra balkanlardaki en önemli zaferi olan bu savaşla Sırp Devleti yıkılıp, Balkanlar’ da 19. yüzyıla kadar sürecek Osmanlı hakimiyetinin temelleri atılmıştır.

Birinci Kosova Savaşı Uzun Bilgi

Osmanlıların Avrupa’ da ki zaferleri aralıksız devam ederken, Timurtaş Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu 1388 yılında, Sırp Kralı Lazar ve Bosna Kralı Tvartko idaresindeki 30 bin kişilik Sırp Ve Bosnalı kuvvetler tarafından, Tuna’nın Topliça çayı vadisinde Plosnik mevkisinde yenilgiye uğratıldılar. Bu bozgundan 20 bin kişilik Osmanlı ordusunun ancak beşte biri sağ olarak kurtulabildi. Osmanlı’nın bu yenilgisinden cesaretlenen Sırp Kralı Lazar ile Bosna Kralı Tvartko ve Arnavut Prensi Jorj Kastriyota’nın liderliğinde; Bulgar, Arnavut, Ulah, Sırp Prensleri bir araya gelerek kalabalık bir Haçlı ordusu kurdular. Sultan Murad Plosnik olayının ardından Balkan milletlerinin ittifak kurduklarını öğrenir öğrenmez, hem Plosnik’in öcünü almak, hem de bu ittifakı dağıtmak için faaliyete geçti. Anadolu beyliklerinden yardımcı kuvvetler istedi, gönüllü savaşçıları davet ederek ordusunu hazırladı.

Osmanlı kaynaklarına göre 9 Ağustos 1389 günü Kosova’ da Haçlı ordusuyla karşılaştı. Birinci Murad’ın oğulları Bayezid ve Yakup’un da yer aldığı Osmanlı ordusu büyük bir zafer kazandı. Düşman kuvvetlerinin büyük bir kısmı yok edildi. Sırp Kralı Lazar ve oğlu esir alındı. Savaş sonunda Sırplar, yaklaşık 530 yıl sürecek Osmanlı hakimiyetini tanımış, vergiye bağlanmış ve artık düşman saflarda değil, Osmanlı ordusu bünyesinde askerlik yapmaya başlamışlardır. Sultan Murad bu savaş sırasında 10 Ağustos 1389 günü Sırp soylusu Milos Obiliç tarafından zehirli bir hançerle öldürüldü. Ancak Sultan Murad’ın Kara Timurtaş Paşa, Gazi Evrenos Bey ve Saruca Paşa gibi deneyimli kumandanları, veliaht şehzade Beyazid’ı teşvik ederek savaş meydanındaki düzeni sağladılar. Yıldırım Bayezid 4. Osmanlı padişahı olarak ve ordunun başkomutanı olarak başa geçti ve büyük bir zafer kazandı.

Birinci Kosova Savaşı Sonucu

Birinci Kosova zaferiyle Balkanlar’daki Türk hakimiyeti daha da güçlendi. Ele geçirilen yerler 500 yıl boyunca Osmanlıların hakimiyeti altında kaldı.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın