Bir Olayın Başlangıcı kitap özeti

yorumsuz
303 views
Bir Olayın Başlangıcı kitap özeti

 

Bir olayın başlangıcı kitap özeti , konusu ve ana fikri paylaşıyoruz. Yazar Muzaffer Buyrukçu eseri olan Bir olayın başlangıcı romanı özet kısa ve uzun versiyonu birleştirerek tek başlık altında topladık. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Başka yerde yok. Başlayalım.

 

 

 

Bir Olayın Başlangıcı kitap özeti

Doğan bir gazetede kapıcıdır. Henüz on yedi yaşındadır, ama iri gövdesiyle daha büyük görünmektedir. Cinsel duyguları güçlüdür. Geniş kalçalı kadınları içi geçerek seyreder. Sık sık .tatlı hayaller kurar Sabah erkenden basımevine gelir. Odaları süpürür, çöpleri toplar, dış kapının önünü temizler. Gündüz, özene bezene yazdığı bir hikâyesini başyazar Reşat Bey’e verir. Sonucu heyecanla bekler. Babası Kerim Efendi de aynı gazetede çalışmaktadır. Fakat oğlunu hiç beğenmez. Oysa, Doğan iyi niyetli, duygulu, yetenekli bir çocuktur. Yoksulluk yüzünden öğrenimini sürdürememiştir. Ama durmadan kitap okuyarak kendini yetiştirmiştir.

Her gün basımevinin önünden geçen bir kızla tanışır. Hümeyra, Cağaloğlu’nda ablasının terzilik atölyesinde çalışmaktadır Cevdet Bey gazetenin idare müdürüdür. Somurtkan, çıkarcı, tutucu bir kişidir. Çalışanlar ne denli düzenli olurlarsa olsunlar o, hep bir kulp bulur. istediğini işe alır, istediğini kapı dışarı eder. Gelgelelim, işçilere karşı ne kadar sert ise, işverene karşı da o kadar dalkavuktur. Sabahleyin içeri girerken, hela kapısının açık olmasını bahane ederek kaşlarını çatar, Doğan’a aptal ve tembel olduğunu söyler. O sıra Doğan’ın babası da oradadır. Onun kendisini savunacağını düşünür, oysa Kerim Efendi Cevdet Bey’e hak vererek onu azarlar.

Bir Olayın Başlangıcı kitap özeti^2. bölüm

Bu davranışı Doğan’ın yüreğine işler. Babasının yaptığı haksızlıklar çoğaldıkça, içindeki öfke de büyür. Bir gün bile ondan bir tatlı söz duymamıştır. Sanki üvey .çocuktur Doğan akşam işten çıkınca Hümeyra’yla buluşur. Karanlık sokaklarda sevişirler, heyecandan solukları kesilir. Doğan ondan ayrılınca, gece deniz kıyısına, arkadaşlarının yanına gider. Onlarla söyleşir. Daha çok kadın kız söz konusu edilir. Arkadaşlarına üstün görünmek için yaşamadığı aşk sahnelerini .olmuş gibi anlatır. Böbürlenir Ertesi gün Doğan erkenden basımevine gider. Gece çalışan arkadaşları eline gazeteyi tutuştururlar. Doğan kendi hikâyesini görür. Sevinçten dili tutulur.Bir Olayın Başlangıcı kitap özeti devamı için alt satıra geçin.

Durup durup yeniden okur. Geçmişteki acılı günlerle gelecekteki mutlu günler kafasında zincirleme akmaya başlar. Ünlü bir hikâyeci olarak, herkesin övgüsünü kazanacak, gittiği her yerde parmakla gösterilecektir. O zaman babasının zulmünden de kurtulacak, bağımsız yaşayacaktır. …Yeni ayakkabılar, elbiseler alacaktır Biraz sonra Reşat Bey gelir, Doğan’a kart verir. Doğan kartı idare müdürüne götürür. Hikâyesine karşılık beş lira alır. Parayı öper, Okşar, nereye koyacağını şaşırır. Fakat Cevdet Bey parayı verirken uyarıda bulunur: Bir daha hikâye yazarsa işten kovulacaktır Doğan elinde gazete, akşam Hümeyra’yla buluşur. Konuşarak Kadıköy iskelesine kadar yürürler. Kızı vapura bindirir. Doğru Kumkapı’ya koşar.

Bir Olayın Başlangıcı kitap özeti 3. bölüm

Arkadaşları hikâyesini görünce onu kutlarlar. Hemen deniz kıyısında küçük bir sofra kurarlar. Aralarında para toplayarak şarap alırlar. Bakkaldan sucuk, reçel, sigara araklayarak sofralarını zenginleştirirler. Geç saatlere dek .içip eğlenir, cinsel konular üzerinde konuşurlar Sabahleyin Doğan ağzı paslı, dili büyümüş, beli ağrıyarak işe gider. Gazetede hikâyesinin yayımlandığı yerde şöyle bir açıklama vardır: “Dün bu sütunlarda yayınlanan Yağmurlu Bir Gece adlı hikâye Doğan Özden’e ait değildir. Okuyucularımızdan özür “.dileriz Bu satırları okuyan Doğan beyninden vurulmuşa döner. Mürettiplerden, bunu Cevdet Bey’in yaptığını öğrenir. Öfkeyle yukarı çıkar.

Erken olduğundan Cevdet Bey henüz gelmemiştir. Doğan kendini tutamaz, sövüp sayar. Ağlar. Sesini duyan Sabahattin Usta’yla Hidayet gelir, onu teselli ederler. Cevdet Bey’e diş gıcırdatırlar. Doğan yerinde duramaz. Aklından onu öldürmek geçer. O sırada başyazar Reşat Bey içeri girer. Yazıyı okur. Cevdet Bey’in bu denli kötü olmasını temiz yüreğine sığdıramaz. .Doğan’ı yatıştırır, kucaklar, göğsüne bastırır Fakat artık bardak taşmıştır. Basımevinde Cevdet Bey’den kötülük görmeyen kimse kalmamıştır. Herkes ondan tiksinmektedir. Nitekim Reşat Bey de odasına girerek tartışır, kendisinden .iğrendiğini söyler Doğan tirtir titrer.

Bir Olayın Başlangıcı kitap özeti son bölüm.

Bu arada Cevdet Bey’in dışarı çıkarak ona sövüp sayması sabrını taşırır. Üstüne atlar, adamakıllı döver. Gözlüklerini kırar. Mürettipler ikisini ayırıyormuş gibi yaparak birer yumruk ve tekme de onlar atarlar. Gürültüye Doğan’ın babası Kerim Efendi çıkagelir. Yine oğlunu suçlu bulur, onu tokatlar. Arkadaşları Doğan’a hemen kaçmasını salık verirler, .birazdan polis gelebilir Doğan koşarak Nuruosmaniye’ye gelir. Elleri titremekte, gözlerinden sicim gibi yaş akmaktadır. Bir Olayın Başlangıcı kitap özeti burada bitmiştir.

Muzaffer Buyrukçu Bir Olayın Başlangıcı Romanı Konusu ve Ana Fikri

Hayatımıza yer eden ve hayatımızda bizi etkileyen binlerce olaylardan sadece birini detaylarıyla anlatmaktadır. Birisiyle tanışmak ve arka arkaya geçen olaylar silsilesi diyelim biz buna kısaca.

Not: Bir Olayın başlangıcı kitap özeti paylaştığımız eserin sahibi hakkında bilgi edinmek istiyorsan buraya tıkla. Muzaffer Buyrukçu hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın