Bir Kadın Penceresinden özeti farklı

yorumsuz
826 views
Bir Kadın Penceresinden özeti farklı

 

Bir Kadın Penceresinden özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Oktay Rıfat kitabı olan Bir Kadın Penceresinden roman özet kısa ve uzun versiyonu birleştirerek oluşturduğumuz orta seviye bir kısaltmadır. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başarılar.

 

 

 

Bir Kadın Penceresinden özeti

Filiz bir türlü uyuyamıyordu. Kocasını, Bedri’yi düşünüyordu. Herhalde sevmiyordu onu. Ona duyduğu ilginin sevgi mi, yoksa istek mi olduğunu kestiremiyordu. Bedri ise her fırsatta Filiz’i eleştiriyor, yemek pişirmesinden ev döşemesine kadar hiçbir şeyini beğenmiyordu. Batılı geçinen, aydın, sanatçı arkadaşlarıyla içiyor, eve geç ve sarhoş geliyordu. Karısına; şaka yollu, başının çaresine bakmasını söylüyordu. Hatta, arada bir, eve getirdiği arkadaşlarıyla onu yalnız bıraktığı bile oluyordu. Bu ve benzeri davranışları Filiz’i yaralamış, içine kapanmasına yol açmıştı. Gitgide kocasından soğumuş, nerdeyse bir cinsel istek duymaz olmuştu

Üç çocukları vardı. Gelirleri sınırlıydı. Öyleyken, Bedri bohem hayatı yaşamaya özeniyordu. Filiz ise günübirlik aldığı parayla tencereyi kaynatmaya uğraşıyordu. Evleri bodrum katta, güneş-siz, küçük bir daireydi, ama temiz ve düzenliydi. Oğulları Sermet .ile Muhtar okula gidiyor, küçük kızları Yonca annesiyle kalıyordu Tekdüze yaşam, geçim güçlükleri ve çocukların sorunları ile Bedri’nin densizlikleri Filiz’i yıpratıyordu. Buna karşın özveriyle dayanıyordu. Bir gün kocasından kopardığı yüz lirayla alışverişe çıkmıştı. Pahalılıktan ötürü pek bir şey alamadan dönmüştü. Evi ilk kez ona çirkin, iç karartıcı görünmüştü İşte, ne olduysa, o sıralarda oldu.

Bir Kadın Penceresinden özeti ikinci bölüm

Bedri bir akşam Selim adında bir gençle çıkagelmişti. Kapıyı açan Filiz, birden Selim’i görünce, sebebini bilmediği bir coşku duydu. Yıllardır kendi kendiyle konuşmuş, sorular sormuş, anlayamadığı şeyleri çözmeye çabalamıştı. Öğrenim görmemişti. Yoksul bir ailenin kızıydı. Kocası kendisine bilgiç bir tavırla bir şeyler öğretmeye girişiyor, fakat bunu yaparken onu aşağılamaktan geri durmuyordu. Böylece, Filiz’in silik olan kişiliğini büsbütün eziyordu Selim ise saygılı, ince ve sessizdi. Getirilen içki tepsisine, Filiz başlamadan el sürmedi. İlk kez insan yerine konulan kadıncağız, belki de bu yüzden ona ilgi duymuştu. Birkaç gün sonra gündüzün kapı çalındı.

Filiz karşısında yeniden Selim’i bulunca sevindi, bir genç kız gibi ürperdi. Bedri saat üçte geleceğini söylemişti. Filiz bunun bir oyun olduğunu, kocasının onları baş başa bırakmayı tasarladığını sandı. Selim bir iki saat kadar bekleyerek kalkıp gitti. Şoför olarak çalıştığı yerden, mal almak üzere Gebze’ye gönderiliyordu. Hafta sonunda arabayla gelip Bedri’leri de ailece götürmeyi önerdi. Filiz buna pek sevinmişti. Artık kabına sığmıyordu. Yavaş yavaş benliğinde bir şeyler değişiyor, kıpırdanmalar oluyordu. Dipten akan, ama üstten bir şey belli etmeyen Boğaz’ın sularına benzetiyordu kendini. Ruhundaki değişme seyrek olarak üste çıkıyordu. O zaman öfkeleniyor, çocuklarının seslerine bile dayanamıyordu.

Bir Kadın Penceresinden özeti üçüncü bölüm

Evdeki her şeyi yenilemek, parlatmak istiyordu. Bunun için işe oturma odasını badana etmekle başladı. Gebze gezisi çok güzel geçmişti. Bedri hastalığını öne sürerek gelmemişti. Filiz çocuklarını alarak Selim’le gitmişti. İyi ki kocası onlara katılmamıştı. Yoksa, .ne yapıp eder, burunlarından getirirdi Bunları düşünürken odanın bir kesimini boyamıştı bile. Bir aralık kapı çalındı. Filiz, Selim’in geldiğini hayal ederek koştu. Gerçekten de gelen oydu. istek, sevgi ve sevinçli bakıştılar. Sonra toparlandılar. Selim, Filiz’e yardım etti. Mutfakta onun omuzlarına ellerini koyunca, coşkusu doruğa yükseldi. Filiz artık geleceğe hazır görünüyordu. Yine de ilk yaklaşan Selim oldu. Fakat kadın ellerini çekti. Çünkü tam o sırada kapı açılmış, Yonca içeri girmişti Filiz daha sonra Selim’le buluştu. Mutluydu. Bedri’den korkmasa büsbütün mutlu olacaktı. Korkusuna karşın dönemezdi. Selim’i çok seviyordu. Kocasını aldatması artık doğal görünüyordu ona ve Bedri, yanlış ve sorumsuz davranışlarıyla bu sonucu hazırlamamış mıydı? Bir Kadın penceresinden özeti devamı için alt satıra geçin.

Selim bir arkadaşının Üsküdar’daki boş evinin anahtarını almıştı. Filiz’le orada buluşup sevişiyorlardı. Belki de Bedri olanları biliyordu, ama hiç oralı olmuyordu. Zaten karısıyla ilişkileri iyice azalmıştı. Çoğunlukla evde konuşmuyorlardı bile. Üzüntülerini, acılarını paylaşmıyorlardı Açıklamıyordu ama Selim bir solcuydu. Filiz onun bir şeyler gizlediğini seziyordu. 12 Mart’ın son günleriydi. Bu yüzden Filiz pek tasalıydı. Sanki yakında bir tatsızlık olacak ve mutluluğu son bulacaktı. Yüreği çarpıntılar içindeydi. Gündüz perdeleri kapatıyor, kendi kendisiyle konuşup tartışıyordu. Bedri’nin durumu öğrenince yapabileceği kötülükleri düşünüyordu.

Bir Kadın Penceresinden özeti dördüncü bölüm

Ama, ne olursa olsun, sonuna kadar gidecekti. Öyle ki, ara sıra, çocuklarını bile unuttuğu oluyordu. Üzülüyordu, fakat elinden bir şey gelmiyordu. Geceleri uyuyamıyordu. Her an, her yerde Selim’i anıyordu. Selim de Filiz’i aklından çıkaramıyordu. Ona verdiği mutluluğun bilincindeydi. Yolda hem yürüyor, hem de yarınki buluşmayı düşünüyordu. Bir ara dikkat etti, arkasından biri geliyordu. Kimdi, polis mi, faşist mi? Bilemedi. Vapurdan ineli beri .birlikte yürüyorlardı sanki Selim dolmuştan Cağaloğlu’nda indi. Nuruosmaniye Camisi’ne doğru yöneldi. Soldan gidiyordu. Duru bir gök vardı üstte, bulutsuz, mavi. Başını kaldırdı göğe. Birdenbire tökezledi.

Biri itmişti sanki ardından, hem de birkaç kez. Bir taşa takıldığını sandı önce ama bıçaklandığını anlamakta gecikmedi. Döndü, o yüzü telefona benzeyen ekose gömlekli adamı seçer gibi oldu, olabildiğince hareketsiz ve telaşsız görünen, ortalığı velveleye vermeden işlerini bitirmeye çalışan üç adamın arasında. Bıçağı son kez kasığında duydu. Sallandı, düştü ve öldü. Pek bir şey görmemişlerdi yoldan gelip geçenler. Filiz’se mutfak kapısının camına başını dayamış, arka bahçeye bakıyor, yarınki buluşmayı düşünüyordu. Bir Kadın penceresinden özeti burada bitmiştir.

Not: Bu güzel romanı yazan yazar hakkında bilgi sahibi misin? Merak ediyor musun? Bir Kadın penceresinden özeti paylaştığımız yazar Oktay Rıfat hakkında kısa bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayın. Oktay Rıfat Hayatı ve Eserleri Kısaca

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın