Bir Gün Tek Başına özeti Farklı

yorumsuz
431 views
Bir Gün Tek Başına özeti Farklı

 

Bir gün Tek başına özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Yazar Vedat Türkali kitabı Bir Gün Tek başına romanı özet olarak konusu ve ana fikri kısa ve uzun versiyonu birleştirip derleme yaparak sizler için tek başlıkta yazdık. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak düzenlenmiştir. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

Bir Gün Tek Başına özeti

Kenan ikinci katın merdivenlerine gelince durdu. Bir yorgunluk vardı üstünde. Gerçi kitabevinde pek bir iş yapmamıştı o gün, öyleyken yorgun duyuyordu kendini. Kapıyı açıp evine girdi. Karısı Nermin mutfaktaydı. Salona geçti, eline bir kitap aldı, fakat okuyamadı. Kalktı, elbisesini çıkarmak üzereydi ki, Nermin akşamleyin Rasim’lerin geleceğini haber verdi. Rasim ile Refış yakın aile dostları idiler. Kenan telefon ederek gelmemelerini .rica etti. Keyfi yoktu, hemen yatmak istiyordu Yemeği yediler. Karısı bulaşık yıkamaya gitti. Kenan ise yatak odasına geçti. Evleneli on dört yıl olmuştu. Nermin hem iyi bir ev kadını, hem de örnek bir anne idi, kızı Zeynep’in annesi. Üstelik, oldukça güzeldi de. Sevişerek evlenmişlerdi.

Nermin’e göre Kenan yakışıklı, “altın kalpli” ama biraz huysuz, sorunlu bir adamdı. Kenan’a göre ise Nermin temizdi, hoştu, ama bilinçsizdi, kendisini anlayamıyordu. Bu yüzden ilişkileri yüzeyde kalıyor, derinleşemiyordu. Kenan kendisini anlayamayacağı düşüncesiyle eşine açılmıyor, sorularını sudan karşılıklarla geçiştiriyordu. Nermin aradaki sessizlik duvarını yıkmaya çalışıyor, fakat pek .başarılı olamıyordu Kenan, şiir okumayı severdi. Edebiyat Fakültesini bitirmişti. 1946’larda solcu eylemlere katılmış, bir ara tutuklanmıştı. Fakat poliste yediği birkaç tokatla çözülüvermişti.

Bir Gün Tek Başına özeti 2. bölüm

Bundan sonra kendine güvenini yitirmiş, yılgınlığa kapılmıştı. Giderek, devrimci çevrelerden de, halktan da kopmuştu. Fakat bir türlü huzura, tutarlığa da kavuşamamıştı. işçi sınıfı ile burjuvazi arasında bocalayıp durmuştu. Acı geçmişi unutamamıştı. Konya’daki öğretmenliğinden ayrılınca, Erenköy’de kaynanasının evinde dört yıl oturmak zorunda kalmıştı. Onun ve arkadaşı Rasim’in yardımıyla Erken Kitabevi’ni açmıştı Rasim kurulu düzene ayak uyduran, açıkgöz, çıkarcı biriydi. Para kazanmasını, iş çevirmesini biliyordu. Kenan’a göre tipik bir küçük burjuvaydı. Bundan dolayı ona tam ısınamıyor, güvenemiyordu, ama ondan kopamıyordu da. Rasim’e göre ise .Kenan toy, beceriksiz, inatçı, sinsi, kanı bozuk bir toplumcu idi. Bir gün tek başına roman özeti devamı için alt satıra geçin.

Aile çevresinde umduğunu bulamayan Kenan dışa açılmak gereğini duyar. Bir lokantada, Günsel’le tanışır. Günsel o sıra öğrenci olaylarının içindedir. Üniversite kitaplığında memur olarak çalışmakta, teyzesinin yanında kalmaktadır Kenan yalnızlığının, bunalımının felsefe öğrencisi Günselle sona ereceğini düşünür. Bir bakıma, onda kendi devrimci gençliğini görmektedir. ilişkileri gittikçe ilerler. Birbirlerine yürekten bağlanırlar. Rasim’in anahtarını verdiği Teşvikiye’deki evinde sık sık buluşur, sevişirler. Kenan’ın karısıyla arası açılır. Ondan ayrılmak .ister Ülke, Demokrat Parti yönetiminde 27 Mayıs’ı hazırlayan günleri yaşamaktadır. Özgürlükler kısıtlanmakta, aydınlar baskıya alınmakta, Anayasa’ya ve Atatürkçülüğe aykırı işler yapılmaktadır.

Bir Gün Tek Başına özeti 3. bölüm

Bir sabah üniversitede öğrenciler derslere girmezler. Direnişe geçerler. Hükumeti Anayasayı çiğnediği için— istifaya çağırırlar. Polis üzerlerine yürür, ateş açar, göz yaşartıcı bomba atar. Tutuklamalar olur. Günsel de onların arasındadır. Kenan, .Rasim’in yardımıyla, onu kurtarır Sıkıyönetim ilan edilir. Fakat öğrenci olayları durmaz, İstanbul’dan Ankara’ya sıçrar, gittikçe yayılır. Kenan da bunun dışında kalamaz. Elinden geldiğince öğrencilere yardım eder. Tutuklulara yiyecek, sigara, öteberi götürür. Artık Günsel’le eskisi gibi sık görüşemez. Polisçe izlendiğini sanmakta, korkmaktadır. Her gün .yeni tutuklamalar olmaktadır. Dikkatli davranmak gerekmektedir Günsel’in Teşvikiye’deki evinde saklanan arkadaşlarından biri yakalanır. Birisi onu ihbar etmiştir.

İşçilerden Eşref, Kenan üzerinde durur. Sorup araştırır, 1946’daki utançlı serüvenini öğrenince, kuşkusu büyür. Günsel bunu duyunca üzüntüden çılgına döner. Çünkü, Kenan’ı arkadaşlarına o tanıştırmıştır. Öyleyse, sonuçtan da sorumlu o olmalıdır. Kenan herkesin gitgide kendisinden uzaklaştığını görerek şaşırır. Olup bitenlere bir anlam veremez. Bir gün Günsel’le sokakta karşılaşır. Sitem ve soru yağmuruna tutar onu. Kız buruk bir sesle söylentileri yüzüne vurur. Kenan kızar, itiraz edecek olur, ama o aldırmaz görünür. İğneleyici, kuşkucu bir tavırla geçmişine ilişkin sorular .yöneltir ona. Sonra da öfke ve tiksintiyle karanlıkta çekip gider Kenan acıdan kahrolur.

Bir Gün Tek Başına özeti son bölüm

Artık hiçbir umudu kalmamıştır. Sevgilisi onu bırakmış, karısı da bırakacağını söylemiştir. Şimdi tek başınadır. Yapayalnız, dayanaksız. Sendeleyerek eve döner. Kapıyı açan Nermin’i tekme tokat döver. Kadıncağız duvarın dibine yıkılır, kanları halıya sızar. Masaya oturup Günsel’e bir mektup yazar. Muhbir olmadığını, kimseyi ele vermediğini bildirir. Ardından banyoya girer. 26 Mayıs günü bileklerini keserek kendini öldürür Sonucu öğrenen Günsel sarsılır. Kenan’ın Zincirlikuyu mezarlığına gömülüşünü gizlice, ağlayarak izler. Ondan olan çocuğunu doğurmaya karar verir. Gözleri ıslaktır. Yol kavşağına doğru .yürür. Güneş bulutlara girip çıkar .Ertesi gün ordu, yönetime el koyar. Bir gün tek başına özeti burada bitmiştir.

Bir Gün Tek Başına Konusu ve Ana Fikri

Devrini kapatmış olması gereken bir baş belası tipinin hayatı kısaca anlatılmaktadır. İnsana ne oldum değil ne olacağım derdirten bir eserdir. Bu tip Kenan karakteridir. Toplumcu bir gerçekçi romandır. Romanın baş karakteri zayıf , eksikli ve bol yanlışlı bir kişidir.

Not: Bu güzel romanın yazarı kim merak ediyor musun. Hiç bilgin var mı ? Bir gün tek başına özeti paylaştığımız kitabın yazarı hakkında bilgi edinmek istiyorsan , kısaca bahsettik buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Vedat Türkali Hayatı Eserleri Kısaca

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın