Bir çift öküz özeti farklı

yorumsuz
499 views
Bir çift öküz özeti farklı

 

Bir çift öküz özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Yazar Samim Kocagöz kitabı olan Bir çift öküz romanı özet kısa ve uzun versiyonu birleşimi ile tek bir özet haline getirilerek sizlere sunulmuştur. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Bir çift öküz özeti

Cemal ile Hamit Bulgaristan göçmenleridir. Subaşı köyünde otururlar. Çalışkandırlar. Köyde başka göçmen aileler de vardır. İki arkadaş kısa zamanda bir çift öküz alacak parayı kotarırlar. Yakup da aynı köydendir. Yaşlıca, iriyarı, iyi yürekli bir yörüktür. Hamit’le Cemal, öküzün iyisini alabilmek için onu da pazara götürürler Akçakaya köyünden doğru hızla gelen bir cip, yalpalayarak yolun virajından hendeğe yuvarlanır. Üç köylü yardıma koşarlar. O sırada ters dönmüş cipin altından bir adam kurtularak, hem koşar, hem de “Kaçın! Kaçın!” diye bağırır. Ardından tabanca sesleri duyulur. Köy ağasının oğlu Hasan, bir gün önce Söke’ye gitmiş, barda yiyip içip eğlenmiştir.

Şimdi sarhoştur, kendini kaybetmiş, şoförü Kemal’e tabanca çekmiştir Hasan, küçük yaşından beri okumayı sever, büyük adam olmayı kurar. Babası İbrahim Ağa ise okuma yazma bilmez. Oğlunun da okumasını istemez. Onun gözünde para her şeyden değerlidir. İnsan her istediğini onunla elde edebilir. Hasan içki içerek, rezalet çıkararak babasından bir çeşit öç almaktadır. Aslında .iyi yüreklidir İbrahim Ağa’nın sağ kolu Rüstem de okumamıştır, ama kirli işlerde başarılıdır. Bundan dolayı Hasan onu sevmez, her fırsatta hırpalar. Rüstem, Hasan’ın Yakup’u sevmesine, onu “Yakup Emmi!” diye çağırmasına da içerler. Hasan’ın kendisini iğnelemesini hep ondan bilir. Bir çift öküz özeti devamı için alt paragrafa inin.

Bunun acısını çıkarmaya and içer Rüstem’in beklediği fırsat bir gün çıkar: Bitişik köyden İlyas’ın öküzlerini köye getirir, birini Yakup’un, birini Cemal’in, birini de Hamit’in kapısına bağlar. Sonra da hırsızlık yapıldı diye jandarmaya haber verir. Bunu duyan Hasan, bu oyunu Rüstem’in düzenlediğini anlar. Onu yakalatır, ellerini bağlayarak karakola götürür. İşin içyüzü anlaşılınca, öbür üç kişi salıverilir. Rüstem ise .üç aya hüküm giyer Hasan, köy öğretmeninin de etkisiyle artık değişmiş, uslanmış, herkesin yardımına koşar olmuştur. Onun için çıkarcı, bencil, gerici babasıyla çatışmaya girmiştir. Baba-oğul durmadan birbirlerine oyun hazırlarlar.

Bir çift öküz özeti ikinci bölüm.

Hasan köydeki göçmenlerin tarlalarını babasının traktörleriyle sürdürünce, halka yardım edince İbrahim
.Ağa deliye döner Hasan, Yakup’un torunu güzel Elif le evlenmek ister. Bunu annesine söyler. İbrahim Ağa’nın sevinçten etekleri zil çalar. .Hemen düğün hazırlığına başlanır Bu arada köyde olaylar birbirini kovalar: Demokrat Partili İbrahim Ağa, “solcudur” iftirasıyla köyün öğretmenini, muhtarını ve kaymakamını uzak yerlere sürdürür. Çünkü onlar da oğlundan yana çıkmışlardır. Hasan buna çok üzülür. Babasının çevirdiği dolapların ünü tüm Söke’ye yayılır Rüstem’in hapisten çıkıp da köye muhtar olması, olayların üstüne tüy diker.

Kasabadan, yapılacak işlere ilişkin bir aza gelir. Köyün tüm evleri beyaz badana yapılacak, her eve de numara konacaktır. Oysa Rüstem ne yazmak bilir, ne de okumak. Bu .yüzden onunla alay ederler. Rüstem’in yüreği hınçla dolar Düğün günü gelir. Köy halkı sokaklara dökülür. Elif, al gelinliğiyle Hasan’ın evine getirilir. Kalabalığın içinden birisi “mahvolduk!” diye bağırır. Herkes telaşla koşuşur: Göçmenlerin ekinleri yanmaktadır. Acele yangın yerine gidilince orada Rüstem’i görürler. Kaçmaya vakit bulamamıştır. Yakalanacağını anlayınca Hasan’a tabanca çeker. Bunun üzerine o da Rüstem’i vurarak öldürür. Bir kötü temizlenmiştir. Sonra düğün evine dönülür. Bir çift öküz özeti burada bitmiştir.

Not: Bu güzel kaliteli romanı kim yazdı biliyor musunuz. Hakkında bilgi edinmek ister misiniz. Sizin için Bir çift öküzü özeti paylaştığımız eserin sahibi ile ilgili bilgi verdik buradan ulaşabilirsin. Samim Kocagöz Hayatı ve Eserleri

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın