Bilimin özellikleri nelerdir

yorumsuz
319 views
Bilimin özellikleri nelerdir

Bilimin özellikleri nelerdir , kaç çeşit özelliği vardır. Bilim ve bilimin özellikleri kısaca maddeler halinde hakkında bilgi veriyoruz. Tamamı kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmış. Güncel bilgilerdir. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

Bilimin özellikleri

Bilim tarihçilerine göre bilimin şu özelliklere sahip olduğu belirtilir:
• Bilim bilimsel verilere dayalı, kanıtlanabilir özellikteki bilgidir yani olgusaldır. Olgulara yönlenerek doğrulanabilir olan ifadeleri inceler.
• Bilim mantıksaldır. Bilimsel ifadeler, mantıksal açıdan doğru çıkarımlar ile ulaşılmış, çelişkisiz ifadeler olmalıdır.
• Bilim objektiftir. Bilim, öznel ifadeler ile değil nesnel ifadeler ile ilgilenir.
• Bilim eleştireldir. Bilimdeki mevcut her kuram yeni olgular ışığından çürütülebilir veya değiştirilebilir; her kuram yerini başka bir kurama bırakabilir.
• Bilim genelleyicidir. Bilim, tek tek bütün olgular ile ilgili gözlem yapmaz; bunlar ile ilgili genel kurallar ve bağıntılar bulmaya çalışır.
• Bilim seçicidir. Bilim, her türlü olguyla değil yalnızca ilgi alanına giren ve önemli olgular ile ilgilenir. Bu özelliklerin dışında bilimin bir takım inançlara dayandığı da ifade edilir. Bunlar:
• Bilim gerçekçidir. Buna göre dış dünya özneden bağımsız ve gerçektir.
• Bilim akılcıdır. Buna göre dünya anlaşılabilir ve akla uygun bir dünyadır. Bu nedenle olguları akıl yolu ile kavramaya elverişli bir düzeni vardır.
• Bilim nedenselcidir. Buna göre doğadaki her şeyin bir nedeni vardır, doğadaki bütün olgular arasında neden-sonuç ilişkisi bulunur.
• Bilim niceldir. Buna göre var olan her şey ölçülebilirdir.

Bilim gibi tavır takınarak kendisine genel geçerlilik kazandırmaya çalışan herhangi bir yerleşmiş bilgi bütünü bilim olarak kabul edilmez; bunlara genellikle sınır-bilim (fringe science) veya alternatif bilim denmektedir. Bunların en büyük eksikliği, doğal bilimlerde olduğu gibi bilimlerin gelişimine katkıda bulunan, dikkatlice kontrol edilen ve etraflıca incelenip, yorumlanan deneylerden yoksun olmalarıdır. Bir başka terim de çöp bilimdir. Çöp bilim (junk science), aslında meşru, doğru sayılabilecek çeşitli bilimsel kuram ve verilerin, yanlış bir şekilde, karşıt tarafı tutma ve savunma amaçlı kullanımıdır.

Bilim ve Bilimin özellikleri konusu burada bitmiştir. Yardımcı olduysa yorum bırakabilirsin.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 4 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın