Bilgisayar Nedir Nerelerde Kullanılır

yorumsuz
837 views
Bilgisayar Nedir Nerelerde Kullanılır

Bilgisayar nedir ,nerelerde kullanılır , hangi amaçlarla kullanılır , Bilgisayarın temel birimleri nelerdir kısaca tek başlık altında hepsini paylaşıyoruz. Okul ödevi için geldiyseniz doğru adrestesiniz bilgileri ödeviniz için kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Çağımızın yeni popülaritesi bilgisayar hakkında tüm bilgileri burada bulabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

Bilgisayar Nedir

Buzdolabında sıcaktan bozulabilecek yiyeceklerimizi saklarız. Çamaşır makinesiyle çamaşırlarımızı yıkarız. Müzik setinde CD ya ile müzik dinleriz. Elektrik süpürgesiyle yerleri ve halılar süpürürüz.

Bilgisayarlar da, tıpkı bunlar gibi bir makinedir. Bilgisayar saklamak istediğimiz tüm bilgileri depolar. Bilgisayarımız, böylece gerektiğinde aradığımız bilgilere kolayca ulaşmamızı sağlar. Bilgisayar da buzdolabı, çamaşır makinesi gibi elektrikle çalışır.

Bilgisayar Nerelerde Kullanılır

Bilgisayarlar ilk üretildiği yıllarda çok büyük ve çok pahalıydı. Kullanımları da çok zordu. Bu nedenle eskiden bilgisayarları ancak uzmanları kullanabilirdi. Günümüzde ise bilgisayarlar küçüldü ve ucuzladı. Kullanımları da kolay hale getirildi. Böylece artık bilgisayarları sadece uzmanlar değil, biraz çaba gösteren herkes kullanılabilir oldu. Bu nedenle bilgisayar kullanımı da yaygınlaştı. Bilgisayarlar artık tüm hayatımıza girdi.

Bilgisayarlar yaşamımızda büyük değişikliklere yol açtı. Bilgisayarlar insanların çalışma, alışveriş, öğrenme gibi anlayışlarını değiştirdi. Bazı işler tamamen bilgisayarlar tarafından yapılır hale geldi. Şimdi bilgisayarların kullanıldığı yerlerden bazılarını ve yaptıkları işleri öğrenelim:

OKULDA: Okullarımızda gün geçtikce bilgisayarlar yaygınlaşıyor. Bazı dersler bilgisayar aracılığıyla işleniyor. Okuldaki bilgisayarda yazılar yazılıyor. Çeşitli çizelge ve tablolar hazırlanıyor. Sınav sonuçları değerlendiriliyor. Ayrıca öğrencilerle ilgili tüm bilgiler de bilgisayarda tutuluyor. Bu nedenle de, okul yöneticileri öğrenci bilgilerine kolaylıkla ve çok hızlı bir şekilde ulaşıyor.

EVDE: Evimizdeki bilgisayarı eğitim amaçlı olarak kullanabileceğimiz gibi, bilgi toplama, İnternet üzerinden alışveriş yapma, fatura ödeme ve banka işlemlerinde de kullanıyoruz.

Evdeki bilgisayarımızla istersek ayrıca;

-Resim yapabiliriz.
-Yaptığımız resimleri boyayabiliriz.
-Yazı yazabiliriz.
-Ödevlerimizi hazırlayabiliriz.
-Eğitici oyunlar oynayabiliriz.

İŞ YERLERİNDE: Günümüzde bilgisayarlar artık hemen hemen bütün iş yerlerinde vazgeçilmez bir araç olarak kullanılıyorlar. Çok uzun sürecek işler bilgisayarlar sayesinde çok kısa sürede ve hatasız olarak yapılabiliyor. Şimdi bilgisayar kullanılan farklı iş yerlerinden örnekler görelim:

Mühendislik ve mimarlık bürolarında çeşitli hesaplama ve çizimler bilgisayarlarla yapılıyor.
Bankalarda para yatırıp çekme gibi tüm işlerde bilgisayar kullanılıyor.
Hastanelerde doktorlar hastalara ait bilgileri bilgisayarda tutuyor. Doktorlar böylece hastalarının daha önceki bilgilerine daha hızlı ve kolay ulaşıyor.
Fabrikalarda tüm üretim, gelişim ve muhasebe hesapları, personele ait bilgiler bilgisayarda tutuluyor.
Süpermarketlerde yapılan alışverişler, bunlara ait kayıtlar bilgisayarlarda tutuluyor. Alışveriş ödemeleri de bilgisayarlı kasalarda yapılıyor.

Üretim Aracı Olarak : Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık , yeni nesil elektronik bilgisayarlar sayesinde harcadığı güç ile dijital para üretimi yapılmaktadır. Sunucu olarak kullanılması sayesinde İnternet siteleri yayın yapmaktadır.

Yukarıda yazılan temel alanların dışında bir çok alanda daha kullanılmaktadır.

Bilgisayarın Temel Birimleri Nelerdir

  • Kasa
  • Monitör
  • Fare
  • Klavye
  • Hoparlör

Kasa: Bilgisayarın çalıştığı sistemdir.

Monitör : Kasanın verilerini ekrana yansıtır.

Fare: Çalışan bilgisayarda herhangi bir işlem yapmak için kullanılır.

Klavye: Çalışan bilgisayarda veri işlemek için kullanılır.

Hoparlör: Bilgisayar’da herhangi bir sesin işitilmesi için kullanılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın