Bilgisayar Kullanırken Uyulması Gereken Kurallar

yorumsuz
1.685 views
Bilgisayar Kullanırken Uyulması Gereken Kurallar

 

Bilgisayar kullanırken uyulması gereken kurallar nelerdir , Bilgisayar nasıl kullanılmalı , dikkat edilecek hususlar nelerdir , sağlık için doğru kullanım hakkında tüm detayları hakkında bilgi veriyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı bilgilerdir. Dilerseniz ödev için kullanabilir sayfamızı kaynakça gösterebilirsiniz.

 

 

Bilgisayar Kullanırken Uyulması Gereken Kurallar

Her makinede olduğu gibi bilgisayar kullanırken bazı kurallara uymak, sağlığımız açısından önemlidir.  Sağlığımızı korumak için dikkat etmemiz gereken kurallar şunlardır:

1. Bilgisayar karşısında oturduğumuz sandalyenin arkası, belimizi desteklemelidir. Böylece uzun süreli çalışmalarda belimiz yorulmaz.
2. Sandalyeye oturduğumuzda ayaklarımız mutlaka yere basmalıdır. Bu da uzun süreli çalışmalarda belimizin yorulmasını önler.
3. Klavye ile çalışırken omuzlarımız düşük olmalıdır. Klavyede yazarken kolun dirsekten alt kısmı klavyeye doğru yere paralel uzanmalıdır. Bu da sandalyenin yüksekliğinin uygun seçilmesiyle sağlanır.
4. Klavye ile fare aynı düzlemde olmalıdır. Klavyenin yanında fareyi rahatça hareket ettirebileceğiniz bir alan bulunmalıdır.
5. Klavyede yazı yazarken ve fareyi hareket ettirirken ellerimiz rahat olmalıdır. Klavye tuşlarına sertçe vurulmamalı, yavaş dokunulmalıdır.

6. Monitörün üst tarafı gözlerimizin hizasında olmalıdır.
7. Monitörle gözlerimiz arasındaki mesafe en az 45, en fazla da 70 cm olmalıdır.
8. Uzun süre ekrana bakarsak gözlerimiz hem yorulur hem de bozulabilir. Her yarım saatlik çalışmadan sonra 10 dakika uzaktaki cisimlere bakmalıyız. Bu gözlerimizi dinlendirir. Belirli aralıklarla göz doktoruna gidip gözlerimizi kontrol ettirmeliyiz.

Not: Uzun süreli bilgisayar kullanımı fotosensitif  epilepsi hastalığına yol açabilir. Bu durum insanda büyük ve kötü sonuçlar doğurabilir. Eğer gün içerisinde yoğun olarak kullanılıyorsa , iş amaçlı başında zaman geçiriliyor ise veya başında durmak  zorunlu bir durumsa en fazla 2 saat olacak şekilde bilgisayar başında durulmalı , ardından en az 10 – 15 dakika kadar ara vermeli. Aradan sonra 2 saat geçmeyecek şekilde tekrar elektronik cihazın kullanımına devam etmelisiniz. Aynı zamanda mola verilen zamanlarda telefon , tablet , televizyon gibi herhangi bir elektronik cihaz ekranına bakmamalı gözünüzü yoracak herhangi bir aktiviteden kaçınmalısınız. Sağlık her zaman daha önemlidir.

Yukarıdaki kurallara uyduğumuz takdirde hem sağlığımızı korumuş oluruz hem çalışma esnasında daha az yoruluruz , hemde daha verimli olarak kullanmamıza katkı sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın