Bilgisayar iç donanım elemanları Resimli

yorumsuz
960 views
Bilgisayar iç donanım elemanları Resimli

 

Bilgisayar iç donanım elemanları nelerdir , Bilgisayarın iç donanımını oluşturan parçalar resimli olarak kısaca hakkında bilgi vererek açıklıyoruz. Bilgilerin tamamı kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Güncel bilgiler. Başlayalım.

 

 

Bilgisayar iç donanım elemanları

Bilgisayarın toplamda 10 adet iç donanım elemanları vardır. Kablolar buna dahil değildir. Şimdi önce iç donanım elemanlarını sırasıyla inceleyelim.

Bilgisayar İç Donanım Elemanları

1- Güç Kaynağı ( Power Supply)

2- Seri , Paralel ve Usb Portlar (Bağlantı Noktaları)

3- Merkezi İşlem Birimi – Cpu ( İşlemci)

4- Anakart ( Mainboard)

5-  Bellekler ( Ram , Rom vs.)

6- Sabit Disk ( Harddisk)

7- Cd Rom ( Cd Okuyucuyu )

8- Cd Yazıcılar

9- Dvd

10- Ses Kartları

Bilgisayar İç Donanım Elemanları İncelemesi

1- Güç Kaynağı (Power Supply)

Bilgisayarlar elektronik cihazlardır ve elektrik enerjisiyle çalışırlar. Bilgisayarın güç kaynağı, bilgisayardaki elektronik devrelerin kullanacağı DC gerilimleri üretir. Bilgisayarda güç kaynaklan metal bir muhafaza içindedir ve muhafazanın üzerinde “tehlike” ibaresi bulunmaktadır.

Bilgisayarınızın açma/kapama (ON/OFF) anahtarı, güç kaynağına gi-den enerjiyi kontrol eder. Güç kaynağının hemen yanında bir soğutucu pervane de bulunmaktadır. Günümüzde bilgisayarlarda 150-550 W. gücünde güç kaynakları kullanılmaktadır. Bilgisayar fişe takılıyken güç kaynağının açılması son derece tehlikelidir.

2- Seri , Paralel ve usb portlar ( Bağlantı Kabloları)

Bilgisayar iç donanımları sıralamasında iki numara bağlantı kablolarına aittir.Bilgisayar ile bilgisayarın kasasının dışında kalan cihazlar arasındaki bağlantı, bilgisayarın üzerinde bulunan bağlantı noktaları (port) aracılı­ğıyla gerçekleştirilir. Bilgisayar ile dış dünya arasındaki bilgi alışverişi bu noktalardan yapılır. Örneğin yazıcı, fare hep bağlantı noktalarına bağla­narak çalışır. Bağlantı noktaları (portlar) bilgisayarın kasasının arka tarafında bulunur.

USB portları: Universal Serial Bus kelimelerinin kısaltması olan USB (yuesbi okunur) Evrensel Seri Yolu demektir. USB portu diğer portlara göre daha kullanışlı ve hızlıdır. Bu portla ancak USB aygıtları kullanılabilir. Günümüzde USB portu kullanmayan aygıt hemen hemen yok gibidir.

3- Merkezi İşlem Birimi ( İşlemci )

Bilgisayar iç donanımları sıralamasında en önemli rol işlemciye aittir. Bir Bilgisayarın beyini konumundadır. Bilgisayarın sökmesi en güç yerinde bulunur. Bütün matematiksel işlemler ona aittir. Bilgisayar, işlemcisinin tipiyle tanımlanır. Örneğin içinde Pentium 4 işlemci olan bir bilgisayar Pentium 4 tipi bilgisayar olarak tanımlanır. Bir işlemcinin performansının belirlenmesinde en önemli faktör frekansı veya hızıdır.

İşlemcinin çalışma frekansı tek başına hızı belirlemiyor. Çünkü işlem­ci, sistemin sadece bir parçası. Bunun dışında bellek entegreleri, sabit disk, CD-ROM sürücü gibi parçalar da var ve genellikle bu parçalar iş­lemcinin hızına ayak uyduramıyorlar. O halde, bilgisayarı hızlı çalıştıra­bilmek için diğer parçalan da hızlılardan seçmek gerekmektedir.

4 – Anakart

Bilgisayar iç donanım elemanları içerisinde en önemli elemandır. PC tipi ilk bilgisayarların üretilmesinden bu yana, bilgisayardaki en önemli elektronik devreler anakart (İngilizce kaynaklarda mainboard veya motherboard olarak geçer )üzerinde yer alır. Anakart, üzerinde çeşitli elektronik parçalar bulunan bir baskılı devredir. Dünyada 15 -20 firma anakart üretmektedir.

Anakart üretiminde biçim olarak bir standart sağlanamamıştır. Yani parçaların kart üzerine yerleşimi bir üreticiden diğerine değişir. Ancak, donanım özellikleri yönünden büyük ölçüde standart sağlanmıştır. Örneğin, anakartların genişletme yuvaları aynı standartlara uygundur.

5- Bellekler ( Ram – Rom)

1-RAM, ROM, EPROM gibi entegre tipi malzemeler. Bunlardan RAM geçici olarak bilgi tutarken ROM ve EPROM’lardaki bilgiler kalıcıdır. EPROM’lar ROM’lara nazaran daha esnektir. İçindeki bilgiler EPROM Yazıcı denilen cihazlar aracılığıyla kullanıcılar tarafından değiştirilebilir.

2-Sabit disk (Harddisk), disket, CD-ROM gibi malzemeler. Bunlar bü-yük miktarlarda bilgiyi tutarlar. Ancak, bilgisayarın belleği denilince akla hemen RAM tipi bellek gelir.

RAM: RAM, Random Access Memory (Rasgele Erişimli Bellek) kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bilgisayar terminoloji-sinde bir basamak “bit” olarak adlandırılır. 8 bit uzunluğundaki bir bilgi de 1 Byte olarak adlandırılır. Bellek birimi olarak Byte’ın katları kullanılır.

 

6- Sabit Disk ( Harddisk )

Bilgisayar iç donanım elemanları içerisinde en önemli parçalardandır. Sabit disk (Harddisk) bilgisayarın kasasında takılıdır ve çok yüksek veri saklama kapasitesine sahiptir. Sabit disk bilgisayarın en önemli parçalarındandır. Önemi şurada : Bilgisayarınızdaki bütün programlar ve bunları kullanarak ürettiğiniz çalışmaların hemen hemen tümü sabit diske kaydedilirler, İçerdiği bilgiler nedeniyle sabit disk en çok dikkat edilmesi gereken parçalardan birisidir. Sabit diskiniz bozulur veya zarar görürse, üzerinde çalıştığınız bütün bilgileri kaybedebilirsiniz, emekleriniz boşa gidebilir.

Sabit diskte kapasite dışında dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise, sabit diskin erişim hızı ve veri aktarma hızıdır. Erişim hızı, sabit diskin veriyi bulma süresidir. Bu süre ne kadar düşükse o kadar iyidir. Günümüzde bu değer 10 mili saniye civarındadır. Veri aktarma hızı, sabit diskin kendi üzerindeki veriyi başka bir ele-mana (örneğin RAM belleğe) aktarma hızıdır. Daha hızlı veri aktarma işlemi yapan sabit disk, bilgisayarınızın genel performansını olumlu etkiler.

7-  Cd – Rom ( Cd okuyucu)

CD-ROM’lar CD olarak da adlandırılırlar. CD; “si di” diye okunur. CD’ler diskedere göre çok daha fazla bilgiyi depolayabilirler. Bir disketin 1,44 MB’lık veri saklama kapasitesine karşılık CD’ler 700 MB veri saklama kapasitesine sahiptirler. Bir CD binlerce sayfalık kitaplara sığabilecek bilgileri içerebilir. Son yıllarda hemen hemen bütün programlar CD’lere yüklenmiş olarak satılmaktadırlar. Ayrıca birçok kitap, ansiklopedi, film CD’lere yüklenmiş durumdadır.

CD’leri elle tutarken ortadaki delikle yanlarından tutulmalı, yüzeylerine dokunulmamalıdır. Üzerinde açma ve kapama için düğme bulunmaktadır. Işığı yanarken cd çıkartılmamalıdır içindeki veriler zarar görebilir cd bozulabilir.

8- Cd Yazıcılar

CD Yazıcı, CD Writer olarak da bilinir. Zaten writer kelimesinin Türkçe karşılığı yazıcıdır. Buradaki yazma kelimesi kaydetme anlamına gelir. Günümüzde bilgisayar kullanıcıları verilerini CD’lerde depolamaktadır. Az önce anlattığımız gibi disketlerin kapasiteleri CD’lere kıyasla çok düşük kalmaktadır. Bu nedenle kullanıcılar yüzlerce disketlik verileri tek bir CD ye yazabiliyorlar.

9 – Dvd

Son dönemlerde ortaya çıkan bir veri depolama aracı da DVD’lerdir. DVD’ler CD’lere benzer, ancak DVD’lerin veri depolama kapasiteleri CD’lerden çok daha yüksektir. Bir CD-ROM 700 MB veri depolayabilirken, DVD’lerde 17 GB kapasitesine kadar çıkılabilmektedir. Bu yüksek kapasiteye ulaşabilmek için DVD’nin her iki yüzü de kullanılmakta, ayrıca her iki yüzde de birden fazla depolama katmanı bulunabilmektedir.

Şu anda DVD’lerde daha çok sinema filmleri bulunuyor. Ancak yakın bir gelecekte DVD’lerin CD’lerin yerini alacakları söylenebilir.

10 – Ses Kartları

Pc den ses duymak için kullanılır. Bilgisayarınız üzerinden radyo dinlemek, TV izlemek, müzik CD’si dinlemek veya CD’lerde kayıtlı filmleri izlemek için ses kartı gereklidir. Adından anlaşılacağı gibi ses kartı bilgisayarın sesleri işlemesine yarayan elektronik devreleri taşıyan karttır. Ses kartı anakart üzerindeki yuvalardan birisine takılır.

Ses kartına takılı olana bazı soketler bilgisayarın kasasının arka tarafın­dan görülür. Bunlar ses kartının giriş ve çıkış uçlarıdır. Standart bir ses kar-tında mikrofon girişi ve line in girişi olmak üzere iki giriş ucu bulunur. Çıkışlar da, hoparlör çıkışı ve line out çıkışı olmak üzere iki tanedir.

Bilgisayar iç donanım elemanları konusu burada bitmiştir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 30 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın