Beş hececiler kimlerdir kısaca

yorumsuz
489 views
Beş hececiler kimlerdir kısaca

Beş hececiler kimlerdir , 5 hececiler şairleri , dönemin özellikleri , eserleri kısaca paylaşıyoruz. Beş hececiler hakkında kısa özet bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan toplanarak tek başlık altında özet hale getirilmiştir. Ödev için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

Beş hececiler hakkında kısa bilgi

Şiire Birinci Dünya Savaşı ve Millî Mücadele yıllarında başlayan, Mütareke yıllarında şöhret kazanan hececiler, Anadolu’yu ve vasat insan tipini şiire soktular. Memleket sevgisi, yurt güzellikleri, kahramanlık ve yiğitlik, işledikleri başlıca konulardır. Şiirimize katıksız Türkçenin yerleşmesinde önemli rol oynadılar.
Hecenin bu beş şairi milli edebiyat akımından etkilenmiş ve aruzu bırakarak şiirlerinde heceyi kullanmaya başlamışlardır. Bunda da oldukça başarılı olmuşlardır. Şiirde sade ve özentisiz olmayı tercih etmişlerdir.

Beş Hececiler Şairleri Temsilcileri

ORHAN SEYFİ ORHON (1890–1972)

Şiirlerinde konuşma dilini kullanmıştır. Bazı şiirlerinde halk şiiri şekillerini kullanmıştır. Daha çok şahsî temaları işleyen şair vatanî konuları da işlemiştir.
Eserleri :Fırtına ve Kar, Peri Kızı ile Çoban, Gönülden Sesler, O Beyaz Bir Kuştu.

YUSUF ZİYA ORTAÇ (1896–1967)

Şiire aruzla başlamış, daha sonra heceyi kullanmıştır. Günlük hayatın çeşitli görünümlerini sade bir dille işlemiştir. “Akbaba” adlı mizah dergisini çıkarmıştır.
Eserleri:
Şiir: Akından Akına, Âşıklar Yolu, Yanardağ, Bir Rüzgâr Esti, Cenk Ufukları, Bir Selvi Gölgesi, Kuş Cıvıltıları, Oyun.
Tiyatro: Kördüğüm, Binnaz, Şüphe, Lâtife, Nikâhta Keramet.
Roman: Şeker Osman, Kürkçü Dükkânı, Göç, Üç Katlı Ocak, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, Gün Doğmadan.

FARUK NAFİZ ÇAMLIBEL (1898–1973)

Beş Hececilerin en genci ve en başarılısıdır. Buna rağmen aruzu da tamamen terk etmemiştir. Şiirlerinde Anadolu’yu, memleket sevgisini anlatmıştır. Ferdî konuları da işlemiştir. Başlıca konu ve temaları: aşk, hasret, tabiat, ölüm, kahramanlık, ihtiras. Lirik şiirleri vardır.
Eserleri: Şiirleri: Han Duvarları, Çoban Çeşmesi, Dinle Neyden, Gönülden Gönüle, Bir Ömür Böyle Geçti, Akıncı Türkleri, Şarkın Sultanları, Suda Halkalar, Elimle Seçtiklerim, Akarsu, Tatlı Sert.
Tiyatro eserleri: Canavar, Akın, Özyurt, Kahraman, Yayla Kartalı.
Roman: Yıldız Yağmuru

ENİS BEHİÇ KORYÜREK (1892–1949)

Şiire aruzla başlamıştır. Heceyle yazdığı ilk şiirlerinde aşkı işlemekle beraber, daha sonra Kurtuluş Savaşı yıllarında millî duyguları ve tarihî kahramanlıkları işlemiştir.
Şiirleri: Miras, Güneşin Ölümü.

HALİT FAHRİ OZANSOY (18 91–1971)

“Aruza Veda” adlı şiiriyle aruzu bırakıp heceyi kullanmaya başlamıştır. Şiirlerinde konuşulan Türkçeyi başarıyla kullanmıştır. Derin bir melankoli ve karamsarlık taşıyan şiirlerinde ferdî konuları işlemiştir.Şiirlerindeki başlıca temalar: Aşk, ölüm, yaşlılık, sonsuzluk, sevgidir. Türk mitolojisi ve masal konulu şiirler yazmıştır. Şiir, roman ve tiyatro türünde eserleri vardır.
Eserleri: Şiir: Paravan, Balkonda Saatler, Sulara Dalan Gözler, Sonsuz Gecelerin Ötesinde, Hep Onun İçin.
Anı: Edebiyatçılar Çevremde, Eski İstanbul’un Ramazanları.
Oyun: Nedim, Hayalet.

Beş hececiler , 5 hececiler hakkında kısa bilgi verdiğimiz ödev burada bitmiştir. Başarılar. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 4 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın