Bereketli Topraklar üzerinde özeti farklı

yorumsuz
515 views
Bereketli Topraklar üzerinde özeti farklı

 

Bereketli Topraklar Üzerinde özeti farklı ve kısa olarak paylaşıyoruz. Yazar Orhan Kemal kitabı olan Bereketli Topraklar Üzerinde romanı özet kısa ve uzun versiyonu birleştirmesi sonucu orta derece bir özet çıkarılmıştır. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

Bereketli Topraklar Üzerinde özeti

Her yıl olduğu gibi, o yıl da orta Anadolu’daki Ç. köyünün erkekleri çevredeki iş bölgelerine giderler. Topraksız ve araçsız .oldukları için geçimleri bulacakları işe bağlıdır İflahsızın Yusuf, Köse Hasan ve Pehlivan Ali birlikte yola çıkarlar. Yusuf daha önce Sivas Cer Atölyesinde çalışmıştır, arkadaşlarından bilgilidir. Arkadaşları ilk kez şehre gideceklerdir Trene binerek, sanayi ve iş bölgesi olan Çukurova’ya gelirler. Bir fabrikanın sahibi olan hemşehrilerini ararlar. Onun yardımıyla işe alınırlar. Açık ve temiz havaya alışkın olduğundan, Köse Hasan, ağır ve pis havalı iş yerine dayanamaz, hastalanır.

Bir .handa, parasız, pulsuz ölür İki arkadaşı, fabrikadaki haksızlıklara ve Irgat Başı’nın haracına başkaldırırlar. Fabrika sahibinin, hemşehrileri olduğundan, kendilerini koruyacağını düşünürler. Fakat düşündükleri olmaz. .Patron da öbür kötülere arka çıkar. İkisi de işten atılır Günlerce iş ararlar. Çalışmak zorundadırlar. Pehlivan Ali köyünde bir kıza sözlüdür. Para kazanarak çift çubuk sahibi olacak, sevdiğiyle evlenecektir. Yusuf ise evine bir gazocağı götürecek, köylülerinin hayranlığını kazanacaktır Bir inşaatta iş bulurlar. Ardından, Ali bir şoförün kapatmasına tutulur. Fatma adındaki kadın Ali’nin olanca parasını yer bitirir. Ali işini aksatmaya başlar. Bu yüzden inşaattan kovulur.

Bereketli Topraklar Üzerinde özeti ikinci bölüm

Bir köylüsünün yardımıyla bir çiftlik ağasının patozunda iş bulur. Ağa bu dev yapı Il adamı ucuza çalıştırır. Gidip gelip ona iltifatlar yağdırır, daha çok çalışmasını sağlar. Ali güçlü kuvvetlidir. Saf olduğundan bu sözlere kanar, birkaç kişilik işi üstlenir. Patoz hem ağır, hem dikkat isteyen bir iştir. Ali gitgide erir. Üstelik, son günlerde geceleri de çalıştırılır. Bir gece uykusuzluktan dengesini yitirir, iki ayağını birden makinanın ağzına kaptırır. Bel bağladığı .ağa ile adamlarının kılı bile kıpırdamaz. Ali kan kaybından ölür Yusuf biraz para yapar.

Artık köyüne dönecektir. Gerçi arkadaşlarını yitirmiştir, ama onların vasiyet ettiği aynatarak ile gazocağını almıştır. İnşaattan onu bırakmak istemezler. Çalışkanlığı ve dürüstlüğüyle kendisini sevdirmiş, iyi bir duvarcı ustası .olmuştur Gün gelir, yola çıkar. Köyüne girerken hem sevinçli, hem üzüntülüdür. Ölen arkadaşlarının yakınları onu tek görünce ağlaşırlar, ağıt yakarlar. O günden sonra Yusuf çevresinde topladığı bu şehir görmemiş köylülerine başından geçenleri anlatır. Artık elinde bir mesleği olduğundan umutludur, geleceğe güvenle bakmaktadır. Bereketli topraklar üzerinde özeti burada bitmiştir.

Not: Bu güzel romanın yazarı hakkında bilgi sahibi olmak ister misin. Bereketli Topraklar üzerine özeti paylaştığımız kitabın yazarı ile ilgili bilgiler edinmek için buraya tıkla. Orhan Kemal Hayatı ve Eserleri Kısaca

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın