Aylaklar Roman özeti farklı

yorumsuz
464 views
Aylaklar Roman özeti farklı

 

Aylaklar roman özeti ve farklı ve yeni versiyonu paylaşıyoruz.Melih Cevdet Anday kitabı olan Aylaklar romanı özet kısa ve uzun halini birleştirip tek bir özet haline getirerek sizlere sunuyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başarılar.

 

 

 

Aylaklar roman özeti

Padişahın eczacı başısı Şükrü Paşa üç kez evlenmiş, fakat karıları ve çocukları ölmüş, geriye yalnızca kızı Leman kalmıştır. .Paşa da ölünce, soyunun tek temsilcisi o olmuştur Leman Hanim iki kez evlenir. Pakize ve Mürşide adli iki kızı olur. Kendisi şenlik, asalet ve gösteriş düşkünü bir kadındır. Evi o yönetir. Kocası Davut Bey yaşamayı seven, gamsız bir adamdır. Kızları Mürşide evde kalmış, çirkin, içkici ve dengesizdir. Bir süre sonra, Davut Bey’in eski arkadaşlarından ihtilalci Dündar Bey de eve alınır. ilerde Pakize’nin kocası Galip ile oğlu Muammer de aileye katılacaktır. Bütün bu insanlar üç katlı bir köşkte otururlar. .Hepsi de aylak ve hazır yiyicidir.

Hiçbirinin belirli bir işi yoktur Leman Hanım’ın teyzesinin torunu bir gün köşke gelir. Mürşide gece zorla onun koynuna girer. Torun sabahleyin erkenden kaçıp gider. Leman Hanim, kızının gebe olduğunu anlar. Gizlice .çocuğunu aldırtır Köşkteki eşyalar yavaş yavaş eskir. Giderleri karşılamak için atlar birer ikişer satılır, hizmetçilere ucun ucun yol verilir. Bina da gitgide eskimeye başlar. Leman Hanim, kızı Pakize’yi varlıklı biriyle evlendirerek durumu düzeltmeyi kurar. Fakat Pakize bu arada dans hocasına tutulur. Leman Hanim hocaya para yedirerek onu kızından uzaklaştırır. Bir madencinin oğlu olan Galip’le evlendirir.

Aylaklar roman özeti ikinci bölüm

Gelgelelim, bir süre sonra madenci ölür ve geriye pek bir şey bırakmaz. Böylece, Leman Hanım hayal kırıklığına uğrar. Pakize evlendikten bir yıl sonra Muammer’i doğurur ve lohusa yatağındayken ölür. Mürşide Galip’le evlenmeyi tasarlarsa da .eniştesi oralı olmaz. Ama köşkten de ayrılmaz Leman Hanım torununun yetiştirilmesiyle yakından ilgilenir. Ona özel öğretmenler tutar. Muammer liseyi Saint Joseph’te okur. Hukuk Fakültesi’ne girer. içkiye alışır. Sık sık meyhaneye gider. Yaşamın boşluğuna inan ır. Dündar Bey ise, tersine, yaşamaya bağlıdır. Bu yüzden ikide bir tartışırlar Galip’in teyze kızı Nesime güzel bir kadındır. Bir gün, kaptan olan kocasını bırakarak bir aktöre kaçar. Birkaç ay onunla yaşar. Adam içkici ve parasızdır. Ayrılırlar.Aylaklar roman özeti devamı için alt satıra inin.

Ortada kalan Nesime gelip köşke yerleşir. Muammer’in arkadaşı Şükrü de epeydir köşkün .sürekli konukları arasına girmiştir Muammer bir gün üniversiteden arkadaşı Ayla’ya rastlar.
Güzel bir kızdır. Ayla, ondan hoşlanır. Leman Hanım da evlenmelerini ister Gün geçtikçe bakkala, kasaba borç artar. Öyleyken, Leman Hanım’dan başka kimse buna aldırmaz. Hepsi hazır yiyiciliğe alışmıştır Muammer’le Ayla görkemli bir törenle evlenirler. Köşkün giderleri ve borçları daha da yükselir. Leman Hanım tasalanır. Bu arada Davut Bey’e erken bunama gelir. Gereksiz masraflara girer.

Aylaklar roman özeti üçüncü bölüm.

Nesime Şükrü’yle ders çalışır. Amacı lise bitirme sınavlarına girmektir. Galip birkaç yıl sonra bunalım geçirerek ölür. Emniyet Sandığı’na ipotekli olan köşk bir tüccara satılır. icra ve zabıta yoluyla boşaltılır. Leman Hanım’a inme iner. Aile, Galip’in ölmezden önce gizlice satın aldığı yedi odalı bir apartman katına .taşınır Muammer’le Ayla’nın arası gitgide açılır. Birbirlerini sevmeden evlenmişlerdir. Sık sık tartışırlar. Muammer gizlice Nesimi’yle sevişir. Ayla’dan ayrılmak ister, ama karısı razı olmaz. Ayla da Şürkü’yle kırıştırır. Eski köşkün yıkıldığını öğrenen Leman Hanım üzüntüden ölür. Para sıkıntısı arttıkça geçimsizlikler de artar. Muammer, Şükrü’yle atışır.

Bir avukat arkadaşının yanında iş bulur. Bir süre sonra Dündar Bey hastanede ölür. Nesime kendine bir iş bularak evden ayrılır. Muammer karısının kendisini Şükrü ile aldattığından kuşkulanır. Teyzesi Mürşide de onu bu yolda kışkırtır. Bir gece Muammer karısıyla kavga eder. Şükrü ile onu evden koyar. Ferahlamıştır. Fakat bu kez de ayyaş ve kaçık teyzesi kendisine askıntı olur. Muammer tiksinti .ile evden kaçar. Aylaklar roman özeti burada bitmiştir.

Aylaklar Roman özeti konusu : Roman başlı başına bir kalite bir düzen , belki de yeni yüzyılın geçmişte anlatılmış halidir. Bildiğimiz aşçı uşağa , uşak bahçıvana , bahçıvan şoföre misali… Herneyse yine de güzeldi.

 

Not: Bu güzel romanı kim yazdı biliyor musunuz. Yazan insan hakkında bilgi edinmek istiyor musunuz. Eğer istiyorsanız sizin için kısa bir bilgi paylaştık buyurun. Melih Cevdet Anday Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın