Ayaşlı ve Kiracıları Roman özeti farklı

yorumsuz
712 views
Ayaşlı ve Kiracıları Roman özeti farklı

 

Ayaşlı ve Kiracıları roman özeti kısaca farklı olarak paylaşıyoruz. Memduh Şevket Esendal romanı Ayaşlı ve Kiracıları özeti kısa ve öz olarak sadece bizde. Ödeviniz için kullanabilirsiniz kütüphane kaynakçalı kitaptan sizler için alıntı yapılmıştır. Başlayalım.

 

 

 

Ayaşlı ve Kiracıları Roman özeti

Ayaşlı İbrahim efendi eşkıyalık , zaptiye çavuşluğu , arzuhalcilik , otelcilik gibi türlü işlere girmiş bir adamdır. Bir ara hapse de girmiştir. Şimdi ucuza aldığı dokuz odalı dairesini ayrı ayrı ailelere kiraya vererek geçinmektedir. Otelcilikten deneyimi olduğundan kiracıları iyi yönetir. Katın mutfak, banyo ve tuvaleti .ortak kullanılır. Kiracılar, ister istemez, içli dışlı olurlar Haki Bey ile Turan Hanım sık sık kavga ederler. Turan Hanım, .bütün kiracıları kumara alıştırarak paralarını sızdırmaya çalışır.

İskender Bey fabrikatör olduğunu söyler, ama uyuşturucu .maddeler satar, bundan ötürü sık sık başı polisle derde girer Hasan Bey, eskiden büyük bir çiftliğin sahibidir. Şimdi, her şeyini yitirmiştir. Yaşlanmıştır. Geçmişini unutmak için sık sık .içer, umutsuzluk onu günden güne tüketir Şefik Bey, eskiden konsolos olduğunu söyler. Görevli bulunduğu günlerde adı bazı kötü işlere karışır. Erken emekliye çıkarılır. Ama, memuriyeti sırasında epeyce para yapmıştır. Pisliğinden, cimriliğinden dolayı başta hizmetçi Halide olmak üzere .bütün kiracılar ondan iğrenirler Odun ve kömür satıcısı Abdulkerim Bey, Buharalı’ dır. Karısı ve sinirli, gürültücü bir çocuğu vardır.

Ayaşlı ve Kiracıları roman özeti devamı

Çocuklarının dengesiz ve .şımarık davranışlarından ötürü aile, öteki kiracılarla kavgalıdır Ev sahibi İbrahim Efendi ise, üvey kızı Faika, damadı şoför .Fuat, Fuat’ın felçli annesi ile bir odada oturur Ayaşlı’nın kiracılarının değişik kişilikleri vardır. Aralarında bir de banka memuru bulunur. Evin içinde geçen olayları, dedikoduları anı biçiminde bize yansıtan odur Birbirleriyle iyi kötü geçinip giden bu insanlar, bir süre sonra .yavaş yavaş dağılmaya başlarlar Önce, öteden beri çevresini beğenmeyen, gözü yüksek sosyetede olan

Turan Hanım, durumunu düzeltince başka bir eve taşınır. Şefik Bey bilinmeyen nedenlerle öldürülür. Hasan Bey felç olur. İskender Bey tutuklanır. Böylece, kiracılar, teker teker evden ayrılırlar. Evde mal sahibi ile yakınları kalır. Fakat Ayaşlı İbrahim Efendi de bir gün hastalanarak ölür. Geriye kalan kızı da başka yere taşınır. Ayaşlı ve kiracıları roman özeti burada son bulmuştur.

Not: Bu güzel romanı yazan yazar kimdir merak ediyor musunuz. Memduh Şevket Esendal hakkında kısa bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayın. Memduh Şevket Esendal Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın