Avrupa’nın iklim özellikleri Kısaca

yorumsuz
184 views
Avrupa’nın iklim özellikleri Kısaca

 

Selam bu yazımızda Avrupa Kıtasının iklim özellikleri nelerdir , Avrupa iklim özellikleri kısaca özet şekilde kütüphane kaynakça olarak açıklıyoruz. Bilgiler öğretmen ders kitabından alıntı yapılmıştır. Yüksek not alırsınız söyleyeyim. Hadi başlayalım.

 

 

 

Avrupa’nın İklim Özellikleri

Avrupa ikliminin başlıca özelliği ılıman olmasıdır. Kuzeyde az bir alan hariç, tamamı orta iklim kuşağında yer alır. Avrupa’da aşırı sıcaklıklar (Sahra’da olduğu gibi) ve aşırı soğuklar (Sibirya’da olduğu gibi) görülmez. İklimine tesir eden başlıca nedenler şunlardır;
1. Avrupa’nm konum itibariyle kuzey yarım küresinin 35-70 kuzey paralel daireleri arasında yer almış olması, başka bir ifadeyle kuzey bumu ile kutup noktası arasında 2000 km, Ekvator ile Matapan burnu arasında 4000 km’lik bir mesafe bulunmasıdır.
2. Denizlerin etkisi ki; Avrupa’nın üç tarafının denizlerle çevrili olması, kıyıların girintili çıkıntılı olması, sıcak su akıntıları ve denizlerin karalara oranla geç ısınıp geç soğuması hali gibi nedenler iklime etki ederler.
3. Avrupa’da Batı rüzgarlarının devamlı esmesidir. Okyanus etkisinden ötürü ılık ve nemli olan bu rüzgarlar kılanın iç kısımlarına doğru sokulurlar ve yağış getirirler.
4. Avrupa ‘nın yeryüzü şekillerinin durumu ki, dağların doğu-batı doğrultusunda uzanmasından ötürü Okyanusun etkisi iç kısımlara kadar sokulmaktadır.

İşte bu nedenlerden dolayı, Avrupa’nın iklimi ılımandır. Batıda denize! etki fazla görülürken, doğuya gittikçe kısmen karasallaşır. Kuzeyde dar alanlı olarak soğuk iklim görülmesine karşılık, güneyde de Akdeniz iklimi görülmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık dereceleri, genel olarak kuzeyden güneye doğru artmaktadır.

Kaynakça: MLA (Modern Language Assoc.)Özey, Ramazan, and Hiperlink (okuyorumben.com kısaltmıştır)

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın