Avrupa Kıtasının Yeryüzü Şekilleri Kısaca

yorumsuz
420 views
Avrupa Kıtasının Yeryüzü Şekilleri Kısaca

 

Kütüphane kaynakçalı olarak Avrupa Kıtasının yeyüzü şekilleri nelerdir , yeryüzü şekilleri özellikleri hakkında bilgi veriyoruz. Kısa özet olacak şekilde maddeler halinde paylaşıyoruz. Ödev için kullanıma uygundur tek sayfa çıktı alabilirsiniz.

 

 

 

Avrupa’nın Yeryüzü Şekilleri

Doğu Avrupa bir tarafa bırakılırsa, Batı Avrupa, dağ sıraları ile ovalar ve çukurluklar birbirine kenetlenmiş durumdadır. Atlantik cephesine bakan dağ sıraları pek fazla yükseltiye sahip değildirler. Çünkü bu dağlar çok eski zamanlarda oluşmuşlardır. İskandinav ve İskoçya dağları en belirgin olanlarıdır. İskandinav dağlarının en yüksek noktasını, Jotunheim tepesi (2468 metre) teşkil eder. Bu dağlar hafif dalgalı, yayla görünümündedirler. Buzul aşınımının taze ve kuvvetli izlerine taşırlar. Bu izler; İskandinav dağlarında, yayla yüzeyleri (fjeld), denizin örttüğü derin vadiler (fjord) ve nihayet iç kısımlarda ise göllerdir. Bu dağlar, iklimin sertliği, çıplak yaylaların soğuk rüzgarlara açık olması, fjord (Fiyord) yamaçlarının dik inmesinden ötürü, yerleşmeye elverişli olmayıp, oldukça ıssızdırlar. Alpin Dağ sıraları, Atlantik cephesi dağlara göre, daha yüksek, daha yeni ve aşımla daha çok işlenmiştir. Elverişli iklim şartlarında bulunduğundan çeşitlilik gösterir.

Alpin dağ sıraları İspanya’da Pirene dağları ile başlar Anadolu’da Karadeniz ve Toros dağları ile aralıksız, iki büyük sıra halinde uzanırlar. Kuzey sıralarına Alpidler, güney sıralarına Dinaridler adı verilir. Alpidler, dinaridlere göre fazla kıvrılmıştır. Alp dağlarında, oldukça çok sayıda geçitlerin bulumnası ve dolaysıyla ulaşım kolaylığından ötürü, dünyanın yerleşmeye en uygun olan dağları durumundadır. Alp dağlarının kuzeyinde, yükseltisi 2000 metreyi geçmeyen Orta dağlar yer alır. Bu dağların sırtları yayla düzlükleri biçimindedir. Tarıma elverişli ovaların, gür ormanların ve bol maden yataklarının varlığı yüzünden bu dağlar, yoğun yerleşmeye sahne olmuşlardır. Kısacası Avrupa’nm dağları çok çeşitlidir ve genelde girilmesi kolay dağlardır. Avrupa kıtasının yeryüzü şekillerinin ana çizgilerinde, doğuda ve kuzeyde yeknesaklık, batı ve güneyde çeşitlilik göze çarpmaktadır.

Kaynakça: MLA (Modern Language Assoc.) Özey, Ramazan, and Hiperlink (okuuyorumben.com)

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın