Avrupa Kıtası Beşeri özellikleri – Kısaca

yorumsuz
1.144 views
Avrupa Kıtası Beşeri özellikleri – Kısaca

 

Avrupa Kıtası beşeri özellikleri nelerdir kısaca açıklıyoruz. Avrupa kıtasının beşeri , ekonomik , iktisadi gibi özellikleri vardır. Haritasi ile Biz Avrupa Kıtası Beşeri özellikleri kısa özet olarak açıklıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

Avrupa Kıtası Beşeri Özellikleri

Avrupa kıtası, kıtaların en sık nüfuslu olanıdır. 1977 yılında Avrupa’da dünya nüfusunun (4.124 milyon), % 15’ini oluşturan yaklaşık 680 milyon insan yaşamaktaydı. Kılanın nüfusu, geçmişten bugüne hep fazla olduğu dikkati çeker. Tahmini olarak, 1650’de 103 milyon, 1750’de 144 milyon, 1850’de 274 milyon, 1950’de 594 milyon olan kıta nüfus artışı, geçmişten bugüne hep yüksek seyretmiştir. Artan nüfusun büyük bir bölümü, Yeni dünya kıtalarına (özellikle Amerika ve Okyanusya) göç ettiğini belirtirsek, bugün için kılanın nüfusu hayli yüksek değerler gösterdiği anlaşılır.

Avrupa Kıtası beşeri nüfus haritası

Sanayi devriminden önce, Avrupa’ da; nüfusun% 80’ine yakını kırsal kesimde yaşıyordu. Sanayinin gelişmesiyle birlikte, kırsal kesimden sanayi merkezlerine doğru büyük göçler olmaya başladı. Bunun sonucu olarak Avrupa’ da, Londra, Paris, Köln, Frankfurt, Berlin gibi şehirlerin nüfusları hızla artış kaydederken, kırsal kesimin nüfusu azalmıştır. Doğal coğrafyası itibariyle kuzey yarım kürede bütün kıtaların orta kesiminde ve orta kuşakta yer alması bakımından büyük önem arz eder. Beşeri Coğrafya özellikleri bakımından da, Avrupa büyük öneme haizdir. İnsanların ilk medeniyet kurmaları, Güneydoğu Avrupa ile Güneybatı Asya arasında kalan bölgede olmuştur. Beşeri coğrafyasının büyük olması dolayısı ile Bugün için sanayileşmiş ve gelişmiş Avrupa ülkeleri, en çok turist gönderen ve kabul eden ülkelerdir.

Bugün sık nüfuslu sanayi merkezleri, İngiltere’den başlamak üzere, Moskova’ya kadar devam eden, düzensiz bir “Samanyolu” görünümündedir. Büyük Britanya, Hollanda, Danimarka, Almanya gibi ülkelerde nüfusun % 80’den fazlası şehirlerde yaşamaktadır. Güneydoğu ve Güneybatı Avrupa dışında kalan ülkelerde ise bu oran % 50’nin altına düşmez. Güneydoğu ve güneybatı Avrupa ülkelerinde, tarım faaliyetlerinin, sanayi faaliyetlerinden daha önde olduğundan, hala kırsal nüfus oranları nispeten yüksek değerler göstermektedir.

Not: Türkiye Avrupa kıtasında yer almaktadır.

Not: Avrupa Kıtası beşeri özellikleri konusu burada bitmiştir. Eğer Avrupa kıtası ekonomik özellikleri konusunu arıyorsanız buraya tıklayın. Kısaca bir şeyler anlattık.
Avrupa Kıtası ekonomik özellikleri
Avrupa Kıtası yer yüzü şekilleri

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın