Avmerikalılaşmak hakkında yazı

yorumsuz
272 views
Avmerikalılaşmak hakkında yazı

Avmerikalılaşmak hakkında kısaca yazı paylaşıyoruz. Avmerikalılaşmak konulu kompozisyon örneği kısa özet olarak ödev için düzenlenmiş bilgiler. Günceldir. Başka yerde yok kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

Amerikalılaşmak

Siyasi bir terim olarak Avmerika; dünyanın şekillenmesinde, son iki asırdır siyasi olarak belirleyici rol oynayan toprakları ya da ülkeleri içermektedir ki, bu da Avrupa kıtasında son zamanlarda şekillenen Avrupa Birliği ile Amerika kıtasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’yı içine almaktadır. Diğer bir ifadeyle Avmerika, Avrupa kıtası ile Ang]o Amerika (kuruluş ve yönetimde Anglo Sakson ülkelerin etkisinin olduğu ülkeler ki bunlar A.B.D ve Kanada kıtalarından oluşmaktadır.

Doğal coğrafyanın ortaya koyduğu zorunluluklar nedeniyle Kanada, insan yaşamı için elverişli olmayan topraklardan oluşmakta ve öteden beri dünya siyasetinde A.B.D’nin gölgesinde kalarak silik bir siyasi gücü temsil etmektedir. Öte yandan Avrupa ana kıtası ise, özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında bloklaşmanın bir sonucu olarak Doğu ve Batı olarak iki ayrılmıştır. Batı Avrupa hızla sanayileşirken, Doğu Avrupa ise, Komünist blok içinde yer alması dolaysıyla hantal bir gelişme süreci içine girmiştir. Hal böyle olunca, dünya siyasi şekillenmesinde, Batı Avrupa ülkeleri söz sahibi olmuşlardır. Bu nedenle Avmerika terimini gerçek anlamda düşünecek olunursa, Batı Avrupa ülkeleri ile Amerika Birleşik Devletleri’ni kapsamaktadır.

Avmerikalılaşmak , Avrupalı ve Amerikalı gibi olmak demektir. Burada Avrupalı olmak, özellikle Batı Avrupa Ülkelerinin tüm dünyaya hakim kılmak için canla başla çalıştıkları, ancak bir türlü beceremedikleri Avrupa Kültürü’nü benimsemek demektir. Amerikalı olmak ise; Kuzey Amerika ülkelerinden olan ve bugün süper güç haline gelen Amerika Birleşik Devletleri (Kısa adıyla, Amerika) Kültürü’nü benimsemek ve kabullenmektir. Bu iki kültürü (Avrupa ve Amerika), aynı anda benimsemek ve kabullenmek ise, Avmerikalılaşmak olarak adlandırılabilir.

Avmerikalılaşmak Sonuç

Bütün dünyanın Avmerikalışması sistemli bir çalışmanın ürünüdür. Dünya ülkeleri üzerinde uygulanan kültürel emperyalizmin uygulanışı, maymun terbiyesine çok benzemektedir. Şöyle ki; Doğadan yakaladığınız bir maymunu, kafese koyup üzerine bol ve uzun bir elbise giydirirseniz, üzerindeki elbiseyi paramparça eder. Maymunu elbise giydirmek için uygulanan yol, çok sinsi ve akıllıca bir oyun oynamanız gerekiyor. Bu oyunu, Afrika’daki maymun terbiyecileri şu şekilde yaparlar. Maymunu yakaladıktan sonra, önce iç çamaşırı şeklinde ipten yapılmış çok küçük bir külot giydirirler. Uzun bir müddet, maymun bu ipe alışır. Daha sonra, bu ipi çıkarırlar, daha sonra normal bir külot giydirirler. Aradan bir müddet geçtikten soma, külotun paçalarını azar azar uzatırlar. Belli bir zaman soma külot pantolon haline gelir.

Pantolona ahşan maymuna bu kez işçi tulumuna benzeyen bir kıyafet giydirir ve daha sonra ki aşama da ise uzun bir elbise giydirilir. Böylece elbiseli maymun ortaya çıkar. Ancak elbiseli maymunun üzerinden elbiseyi birden çıkarırsanız, bu kez maymun yine sinirlenir ve utancından kaçacak yer arar. Maymunu çıplaklığa alıştırmak için, elbise giymeye alıştırmada uygulanan terbiye metodu aynen uygulanır. Elbise yavaş yavaş kısaltılır ve maymun alıştıkça elbise daha da kısaltılır ve bu kısaltma işlemi, maymun çıplak kalıncaya kadar devam edilir.

İşte, maymun terbiye metodu, Avmerika’yı (Avrupa ve Amerika), dünya emparyalizminde ilham kaynağı olmuştur. Bugün için Avrupa ve Amerika, maymun terbiye metodunu, hemen henmen tüm dünya ülkelerinde uygulamaktadırlar.

Ramazan Özey

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 11 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın