Atatürk istanbula gelişi ve faaliyetleri

yorumsuz
370 views
Atatürk istanbula gelişi ve faaliyetleri

Atatürk İstanbul’a gelişi ve İstanbul’da ki faaliyetleri nelerdir. Mustafa Kemal Atatürk İstanbul çalışmaları ve faaliyetleri kısaca kısa özet olarak ödev için düzenlenmiştir. Bilgiler güncel tek başlık altında kütüphane kaynakçalı kitaplardan toplanarak alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz.

 

Atatürk’ün İstanbul’a Gelişi ve Faaliyetleri

  • İttihat ve Terakkicilerin Rumeli’de isyan hazırlığı yapmaları
  • Osmanlı hanedanından başka birinin tahta çıkacağı söylentileri
  • Ordu ve halk arasında isyan belirtilerinin ortaya çıkması
  • Serez’den İstanbul’a bir ordunun yürüyeceği yönünde padişaha bir telgraf ulaşması
  • Mustafa Kemal Paşa, Türk milletini kurtarmak yolundaki kararını Mondros Mütarekesini imzalamasından sonra Adana’da Yıldırım Orduları kumandanı olarak bulunduğu zaman vermiştir.

Mustafa Kemal Atatürk İstanbul Yaptığı Çalışmalar ve Faaliyetler

Mustafa Kemal tarihi kararını uygulamak için hazırlıklarını yaptığı bir sırada, Samsun ve Havalisinde Türklerin Rum köylerine saldırdığı ve bu saldırıların önlenmesi için tedbir alınması gerektiğine dair İngilizlerden bir rapor ve birde protesto gelmiş bulunmaktaydı. Osmanlı devletinde Mustafa Kemalin kendisine emniyet edilemeyeceği, İstanbul’da olumsuz telkinlerde bulunduğu, hazırlıklar yaptığı ve bu sebeple de İstanbul’dan uzaklaştırılması gerektiği hususunda bir anlaşmaya varmışlardı. Samsun ve dolaylarında çıkan olaylar, Mustafa kemalin Anadolu’ya vazife ile sürgüne gönderilmesi için bir bahaneydi. Ancak burada çok önemli bir noktayı açıklamak gerekecektir. Mustafa Kemal kendisine böyle bir vazife verilse de verilmese de Anadolu’ya geçerek milli kurtuluşu organize edecekti.

Mustafa Kemal Ordu Müfettişi ünvanı Anadolu’ya gönderilmesinin nedeni Samsun havalisinde Rumlara saldıran Türklerin haddini bildirmek ve Anadolu’-da beliren örgütleri ortadan kaldırmaktır. Ordu Müfettişi olarak Mustafa Kemal, Doğu vilayetlerinde bulunan birliklere olduğu gibi, vilayetler valiliklerine de emir verebilecekti.

16 Mayıs 1919 Cuma günü, Vahdettin’le görüştü. Padişah, Boğaziçi’nde bulunan yabancı zırhlıların saraya çevrilmiş olan toplarını göstererek kendisine Görüyorsun, ben artık memleket ve milleti nasıl kurtarmak lazım geleceğini tasavvurda(tasarım) tereddütte düçar oluyorum, diyerek, İnşallah Millet akıllanmış ve uyanık olur. Bu vaziyet – i elimizden gerek bizi ve gerekse kendini tahlis (kurtarır) eder, demişti. Mustafa Kemal de Padişahtan, görevinde başarılı olması için kendisine itimat olunmasını istemiş, yabancılarla bazı bozguncu unsurların çalışmalarına engel olacaklarını ileri sürerek, şikâyet edeceklerini Padişahın buna aldırış etmemesi lüzumunu belirtmişti.

Atatürk İstanbul ‘a gelişi ve faaliyetleri konusu burada bitmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın