Atatürk’ün hayatını anlatan filmler Ödev

yorumsuz
664 views
Atatürk’ün hayatını anlatan filmler Ödev

bu yazımızda öğretmeninizin araştırma ödevi olarak verdiği Atatürk hayatını anlatan filmler hakkında kısa bilgilere ve isimlere ulaşabilirsiniz. Filmlerin isimleri ve kısa özetlerini sizler için düzenledim. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

Filmin adı: Çanakkale 1915

Kurtuluş Savaşı’nın taç kapısı, girişi olan Çanakkale Savaşının destanı.
Tarihin en eski milletlerinden birinin dirilişi… Ateşten geçerek, kan içinde, bir daha uyumamak, benliğini unutmamak, kandırılmamak, sömürülmemek, ezilmemek, ölmemek üzere çığlık çığlığa dirilişini anlatmaktadır…

 

Filmin adı: Mustafa, 2008

Yine Can Dündar’dan yarı belgesel tadında bir film olarak bu kez beyaz perdede gösterime giren yapım, bir milyonun üzerinde bilet satışıyla o döneme kadar yapılmış filmler arasında en fazla sayıda izleyiciyi çekmeyi başarmış bir yapımdı. Mustafa, sadece kendisini yetiştirmekle kalmamış, bir vatanı yeniden ve küllerinden var etmeyi başarmış bir azim ve kararlılık destanının baş kahramanını konu alıyordu.

 

Filmin adı:  Veda, 2010

Zülfü Livaneli’nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği filmde Mustafa Kemal Atatürk’ü Sinan Tuzcu canlandırıyor. Atatürk’ün çocukluk arkadaşı Salih Bozok ile köklü dostluğunun odağında ilerleyen film, Ulu Önder’in çocukluk yıllarından başlayarak, askeri kimliği, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in kuruluşuna giden yolda, vatan uğruna yaptığı sayısız fedakarlığı gözler önüne seriyor. Ve Salih Bozok… En yakın dostu hayata gözlerini yumduğunda, yaşamanın bir anlamı kalmadığına kanaat getiriyor ve tereddüt etmeden kendi hayatına son veriyor.

 

Filmin adı: Dersimiz: Atatürk, 2010

Şu Çılgın Türkler kitabının yazarı Turgut Özakman’ın kaleme aldığı senaryo, başrolde Halit Ergenç ve Çetin Tekindor ile hayat buluyor. İlkokul 5. sınıfta okuyan bir grup çocuğa, Atatürk ve hayatı ile ilgili bir araştırma ödevi verilir. Bu ödevde çocuklara yol gösteren ve tarihe ışık tutan ödüllü bir dede vardır ki, onun sayesinde yakın tarihimize son derece büyülü bir yolculuk yapan çocuklar, Kurtuluş yıllarını ve Cumhuriyet’in kuruluşu esnasında verilen mücadeleyi ve yapılan fedakarlıkları bir daha unutamayacakları destansı bir anlatımla dinlerler.

 

Filmin adı: Kurtuluş

Osmanlı Devletinin çöküşünün ardından işgale uğrayan toprakların savunulmasını ve yeni bir devetin doğuş sürecini ve bu süreçte verilen mücadeleyi anlatan filmde Kurtuluş Savaşı anlatılıyor.Objektif bir anlatım sunulan film Türk sineması açısından bir baş yapıt niteliği taşımaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın