Asya Kıtasının Özellikleri nelerdir kısaca

yorumsuz
355 views
Asya Kıtasının Özellikleri nelerdir kısaca

Selam bu yazımızda Asya Kıtası özellikleri nelerdir , Asya Kıtası hakkında kısa bilgi veriyoruz , kütüphane kaynaklı olarak doğal ve genel özelliklerini , yüz ölçümünü falan her şeyi kısa özet tek sayfa olacak şekilde maddeler halinde paylaşıyoruz. Ödev için uygundur tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

Asya Kıtası Özellikleri

-Asya, dünya üzerinde en fazla yüz ölçümüne sahip bir kıtadır. Toplam yüz ölçüınü yaklaşık 44 milyon Km2dir.

-Dünyanın en büyük iç denizi ve gölü olan Hazar Denizi, bu kıtada yer alır.

-Dünyanın en yüksek noktası, Everest Tepesi (8.848 metre), Asya’da Himalaya sıradağları ilzerindedir.

-Kuzeyde, iklim bakımından sert ve soğuk, yeryüzü şekilleri itibariyle geniş düzlükler ve platolardan oluşan Kutup Asyası ya da Sibirya bulunur.

-Orta bölümde, genelde yüksek dağlar ve havzalardan oluşan iklim bakımından sert karasal bir iklim hüküm süren Orta Asya ya da Step (Bozkır) Asyası bulunur.

-Güney bölümde, Arabistan ve Hindistan platformları ile Himalaya dağlarının güney yarısını kaplayan ve genelde muson rüzgarlarının getirdiği bol yağışlarla tanınan Muson Asyası bulunur.

-Toprak ve Bitki örtüsü bakımından Asya, kuzeyden güneye doğru kuşaklar oluşturulur. Kuzeyde Tundra orta bölümde step ve güneyde orman kuşağı vardır.

Asya kıtası nüfus bakımından da üç bölgeye ayrılır. Kuzeyde çok az, orta bölümde orta ölçekli ve güneydoğuda çok yoğun bir nüfus görülür.

-Asya tarım, hayvancılık ve sanayi bakımından gelişememiştir. Ancak güneydoğu Asya’ da bir Pirinç kültürü, Orta Asya’ da At kültüründen bahsedilir. Çin ‘in ipek, Hindistan’ın pamuk dokumacılığı geleneksel el sanatlarının zirvesini yakalamıştır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın