Asya Kitap özeti – Demirtaş Ceyhun

yorumsuz
482 views
Asya Kitap özeti – Demirtaş Ceyhun

 

Asya kitap özeti paylaşıyoruz. Yazar Demirtaş ceyhun kitabı olan Asya romanı kısa özet konusu ve ana fikri ile beraber tek başlıkta düzenledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Başka yerde yok. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başlıyoruz.

 

 

 

Asya Kitap özeti

Yaşlı Abuzer Gündeviren, ıssız bozkır ortasında kızı Asya ile oturmaktadır. Çevrede su olmadığından bir şey ekmezler. Ara .sıra yoldan geçen askeriye arabaları onlara yiyecek bırakır Abuzer durmadan geçmişini anlatır kızına: Babası Fazlı Ağa iyi nişancıdır, yiğittir. Bilinçsizce Şeyh Sait İsyanı’na katılmış, bir söylentiye göre de köprü başında çarpışırken vurulmuştur… Abuzer hala işin doğrusunu öğrenememiştir. Asya bazen sorar, ama o bir şey anlatamaz. Belki de kızını korkutmak istemiyordur.

Oturduğu evin biraz ötesinde, tepenin ardında kışla vardır. Abuzer oradaki askerlerin çoğunu tanır. Onlar da onu Baba diye çağırırlar. Mehtaplı bir gecede askerlerden Mustafa, Kasım’la Antakyalı denilen bir delikanlı Baba’nın evine gelirler. Yanlarında şarapla yiyecek vardır. Sofrayı kurarak içmeye başlarlar. Bir ara Mustafa, Baba’ya memleketini sorar. Abuzer yarasına bıçak batırılmışcasına titrer. Çocukluğu aklına gelir: Babası Fazlı Ağa, Şeyh Sait’in başkaldırışına katıldığından, aile Adana’ya sürgün edilir. Abuzer annesiyle Çukurova’da bir ağanın yanına tutma girer.

Asya Kitap özeti 2. bölüm

Ezgili, yorucu günler yaşarlar. Anası kahırdan ölür. Sonra seferberlik ilan edilir. Abuzer ikinci kez askere çağrılır. 1941’de Trakya’ya gönderilir. Cephede savaş hazırlığı vardır. 1945’te savaşın yönü değişir. Almanlar yenilir. Abuzer teskere alır. İstanbul’a gelerek iş arar. Askerdeyken okuma yazma öğrenmiştir. Bir inşaatta duvarcı ustası olur. İnşaatın mühendisiyle arkadaşlık kurar. Mühendis DP’lidir. Abuzer onun etkisiyle particiliğe merak sarar. DP’yi tutar. Kahvede öfkeyle uluorta konuşur. Bu yüzden tutuklanır, ama yargılama sonunda aklanır. Asya kitap özeti.

Zeytinburnu’na yerleşir. Bir göçmen kızıyla evlenir. Kendi yağıyla kavrulmaya çabalar. Yazık ki, iktidara geçen DP de mimlenmiş kişileri toplar. içlerinde Abuzer de vardır. Hapiste aydınlardan çok şey öğrenir, bilinçlenir. Anadolu’da bir hapishaneye nakledilir. İçerideyken karısı ölür. Cezası bitince de bulunduğu yerde bir yıl oturmak zorunda bırakılır. Abuzer burayı sever. Kızı Asya’yla birlikte ve tanıdık askerlerin yardımıyla şimdi oturduğu evi yapar Abuzer hikayesini bitirince bir süre sessizlik olur. Üç delikanlı üzüntü ve öfkeyle söylenirler. Bir insana bu denli acı çektirilmesini kabul edemezler Biraz da neşelenmek için sözü Mustafa alır.

Asya Kitap özeti 3. bölüm

Abuzer’in kızını Allah’ın emriyle arkadaşı Kasım’a ister. Kasım, anasız babasızdır. Asya’yı sevmektedir. Baba söylenenleri dinler, duygulanır. Kızı demek büyümüş de evlenme çağına gelmiş! Uzun tartışmalardan, nazlanmalardan sonra “verdim gitti” der. Üç delikanlı geç .saatte kışlaya dönerler Abuzer bir gün önce bekçi Ramazan’la görüşmüştür. Komşular evinin yanında gecekondu yapmak istemektedirler. Sabah erkenden uyanan Asya kalabalığı görünce şaşırır. Atlı arabalar gelmiş, bir yığın insan harıl harıl çalışmaktadır. Babası da sevinçlidir. Böylece, çevreleri şenlenecek, insan sesi duyacaklardır. Fakat sevinçleri yarım kalır. Mustafa yolu tozutarak gelmektedir.

Evlerin yapılacağını gören biri valiye telefon etmiştir. Abuzer bunu duyunca şaşırır. İnşaatta çalışanlar onun evinde toplanarak bir önlem düşünürler. Topu topu iki ev yapılmıştır. Odaları kadınlarla, çocuklarla doldurmaya karar verirler. Yıkmaya gelen olursa, bırakmayacaklardır. Kasım o gün Abuzer’in yanında kalır. İki gün .iki gece birlikte nöbet tutarlar. Fakat gelen olmaz Sabahleyin Kasım gördüğü düşü anlatır: Şehirden yıkıcılarla polisler gelmiştir. Çevre sarılmıştır. Abuzer Kasım’a Asya’yı tepeye kaçırmasını öğütler.

Asya Kitap özeti son bölüm.

Kasım kızı bir kayanın dibine saklar. Bu sırada babası “Asyaaa” diye bağırır. Kasım’ın korkudan sesi çıkmaz Abuzer’e Abdo cevap verir: “Asya dağa çıktı Abuzer Babaa, “!Asya kurtuldu artık Abuzer düşün etkisiyle ter içinde kalmıştır. Yıkıcıların hülü gelmediğini gören Kasım yarı sevinçli, yarı sinirli söylenir: “Gel”!meyecekler demek ki bunlar “…Abuzer başını sallar: “Gelirler, gelirler Kurban ” der. Asya kitap özeti burada biter.

Not: Bu güzel romanı kim yazdı biliyor musun? Hakkında bilgi sahibi olmak istiyor musun? Asya kitap özeti paylaştığımız eserin sahibi ile ilgili kısa bilgi için tıkla. Demirtaş Ceyhun Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın