Araba Sevdası Roman Özeti Kısaca

yorumsuz
826 views
Araba Sevdası Roman Özeti Kısaca

 

Araba Sevdası Roman özeti kısaca paylaşıyoruz. Recaizade Mahmut Ekrem romanı olan Araba Sevdası adlı eserinin özeti farklı ve yeni olarak kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sizlerle paylaşıyorum. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başarılar.

 

 

 

Araba Sevdası Roman Özeti

Bihruz Bey bir Osmanlı paşasının oğludur. Evde özel hocalardan yarım yamalak bir eğitim görmüştür. Alafrangalığa özenir, süsü, gösteriş’ sever. Şık giyinir. Şımarık, sorumsuz bir gençtir. Her fırsatta az buçuk bildiği Fransızcasıyla terziler, ayakkabıcılar .ve garsonlarla konuşur. Böylece, Batılı olduğunu sanır Devrin pahalı eğlence yerlerinde arabasıyla piyasa yapar. Bir gün Çamlıca tepesine çıkar. Güzel bir arabada sarışın, kibar görünüşlü bir kız görür. Hemen ona aşık olur. Ertesi hafta yine oraya gider. Bin bir özenle yazdığı mektubu kızın arabasına atar. Fakat, o günden sonra onu bir daha göremez. Yemeden içmeden kesilir, zayıflar, işini, annesini ihmal eder. Arkadaşlarından Keşfi Bey aşkını öğrenir. Ona kızın öldüğünü, ailesini yakından tanıdığını, bir de ablası bulunduğunu söyler. Bihruz Bey bu yalana inanır.

Aradan günler geçer, Bihruz Bey’in aşkı yavaş yavaş küllenir. Şehzade Başı’nda dolaşırken, tutulduğu kıza rastlar. Fakat onun sevgilisi değil, ablası olduğunu düşünür. Güçlükle kadının yanına yaklaşır, üzüntüsünü bildirir, kız kardeşine olan aşkından söz eder. Mezarının yerini sorar. Kadın güler. Bihruz Beye onunla nerede karşılaştığını açıklar ve kız kardeşi bulunmadığını söyler. Alaylı kahkahalar atar. Bihruz Bey düştüğü kötü durumdan kurtulmak ister. Fakat pot üstüne pot kırarak daha gülünç olur. Utançtan kıpkırmızı kesilir. Sonra, bir yolunu bularak oradan sıvışır.

Araba Sevdası Roman Özeti Ana fikri: Romanda batılılaşmayı hazmedemeyen züppe diyeceğimiz karakter konu edilmiştir. Olaylar ve kişiler tamamen yerli seçilmiştir. Batılılaşma kültürüne karşı fikirlerimizi değiştirecek bir romandır.

 

Not: Araba Sevdası Roman özeti adlı konu bitmiştir peki bu eserin yazarı kim olduğunu merak ediyorsanız hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayın: Recaizade Mahmut Ekrem

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın