Antartika Kıtası Kısaca

yorumsuz
669 views
Antartika Kıtası Kısaca

Antartika nedir kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Antartika kıtası özellikleri , beşeri , coğrafi durumu , konumu kısa özet konu anlatımı maddeler halinde paylaşıyoruz. Tamamı güncel ve yenidir. Kütüphane kaynakçalı temiz bilgilerdir. Ödev için kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

Antartika Kıtası

Buzullarla kaplı olan kıta dünyanın en büyük tatlı su deposudur. Buzulların ortalama kalınlığı 2000 metreyi bulur. Afrika ve Okyanusya’nın güneyinde ve içinde ülke bulunmayan tek kıtadır. Bu kıtada çeşitli ülkelerden gelen araştırmacılar ve araştırma istasyonları vardır. Bunun dışında balina avcılarına ender olarak rastlanır. Penguenler ve morslar kıtanın en önemli sakinleridir.

ANTARKTİKA KITASI Özellikleri

13 500 000 km2’lik bir alanı içine alan bu kıta, diğer kıtaların bir uzantısı olmayıp, ayrı bir kara parçasıdır. Güney Kutbunda yer alan kıta, tamamen buzullarla kaplıdır.

Kıtadaki buzul kütlesi, dünya toplam tatlı su rezervinin %68’ini oluşturur. Antarktika’nın çevresi, yüzen buz parçalarıyla kaplı Güney Buz Denizi ile çevrilmiştir.

Antarktika en soğuk kıtadır. Sıcaklık, yazın (ocak) -30°C kadardır. Hızı saatte 150 km.yi aşan soğuk rüzgarlar günlerce eser. Öte yandan Antarktika dünyanın en kurak kıtasıdır. Yıllık ortalama yağış miktarı sadece 50 mm kadardır.

Arktika gibi Antarktika’da da yılın bir mevsimi devamlı karanlıktır.

Antartika kıtası bazı böcek türleri dışında kara hayvanı bulunmaz. Karanın, canlı ortamı bakımından fakirliğine karşın, kıtayı çevreleyen Güney Buz denizi ve bazı kıyıları hayvan yaşamı açısından zengindir. Birçok balık türü, balinalar ve fokların yanı sıra penguenler, martılar ve çeşitli kuşlar
bulunur.

Antarktika, 16.yy’dan beri bilinen, ancak 20.yy’ın başlarına kadar kıyılarına fok avcılarının dışında kimsenin uğramadığı bir kıtadır.

Güney kutup Noktası’na ilk kez 1911 yılında Norveçli Roald Amundsen ulaşmıştır. Günümüzde kıtadaki farklı bölgeler için yedi ülke (Arjantin, Avustralya, İngiltere, Şili, Fransa, Yeni Zelanda ve Norveç) hak iddia etmekle birlikte, bu talep, Amerika ve Rusya Federasyonu da dahil olmak üzere diğer ülkeler tarafından kabul edilmemektedir.

1959 yılında yapılan “Antarktika Antlaşması”na göre kıta topraklarından sadece barışçıl amaçlarla yararlanılabilir, askeri üs kurulamaz, silah denemeleri yapılamaz, elde edilen bilimsel veriler gizlenemez. Antarktika’da 17 ülkeye ait 37 adet daimi bilimsel araştırma istasyonu mevcuttur.

Bilimsel araştırmalar, buzların altında kömür, bakır, kurşun, altın, uranyum gibi maden kaynaklarının bulunduğunu ortaya koymuştur. Bunların çıkarılıp işlenmesi henüz mümkün değildir. Dolayısı ile Antarktika’nın yer altı kaynakları fazla değer taşımazş

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 4 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın