Ankara Mahpusu özeti farklı kısa

yorumsuz
377 views
Ankara Mahpusu özeti farklı kısa

 

Ankara mahpusu özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Suat Derviş kitabı olan Ankara Mahpusu romanı özet kısa olarak sizlere sunduk. Bilgiler kütüphane kaynakçalı olup kitaptan alıntı yapılarak paylaşılmıştır. Nette bulamazsınız. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.  Ayrıca Suat derviş erkek değil , kadın. Bunu da öğrenmiş olun. Başlayalım.

 

 

 

Ankara Mahpusu özeti

Vasfi on iki yıllık cezasını doldurarak özgürlüğe kavuşur. Ama sevinçli değildir. Uzun yılların verdiği alışkanlıkları birden atması güçtür. Şaşkın ve yalnız, şehirde dolaşır. Ankara’nın merkezine doğru ilerler. Yüreği burkularak geçmişini düşünür: O zamanlar tıbbiyenin ikinci sınıfındaydı. Annesi doktor olmasını istiyordu. Bunun için her gün evlerde hizmetçiliğe gidiyordu. Öyleyken yakınmıyordu. Oğlunun adam olacağını, sıkıntılarının …bir gün sona ereceğini umuyordu Vasfi birden kendine gelir. Katil olduğunu hatırlayarak utanır. Şehri iyi tanımadığından epey yol teper. Sonunda yorulur, elindeki otel adresini birine sorar. Otelde ne yapacağını düşünür. Fakat kafası bomboştur, bir şeye karar veremez. Gidecek yeri ve yapacak işi yoktur. Arkadaşsızdır. Annesi, o içeri girdikten üç yıl sonra .ölmüştür Annesi aklına gelince irkilir, İstanbul’daki evlerini hatırlar. Birden hayallere dalar.

Zeynep karşı ki evde otururdu. Şen, giyinmeyi ve eğlenmeyi seven bir kızdı. İnce, uzun bir boyu, kara gözleri ve beyaz dişleri vardı. Vasfi bir gün sokakta onu izlemiş, tanışmışlardı. Fakat kız çok sıkıydı, ona elini dokundurtmuyordu. Ciddi davranıyordu, ama ilişkisini de kesmiyordu. Bu yüzden, Vasfı’nin sevgisi gitgide artıyordu. Artık derslerini ihmal etmeye başlamıştı Bir sabah annesi kahvaltı tepsisiyle odasına girer. Yaşlı kadın oğlundaki değişikliği sezmişti. Vasfi’den, işini bitirince, hasta yengesini gidip görmesini ister. Vasfi yengesini sever, ama amcasından hoşlanmaz. Çünkü amcası kurumlu, bilgiç ve cimri bir adamdır. Geçim sıkıntısı çektiklerini bildiği halde, onlara .bir kuruşluk yardımda bulunmaz.Annesini gücendirmemek için Vasfi, yengesine gider. içeri girince şaşırır: Zeynep de oradadır… Annesi Şüküre ile birlikte gelmiştir. Sade bir giyinişi vardır. Sessizce ve utangaç durmaktadır.

Ankara Mahpusu özeti 2. Bölüm

Şüküre Hanım, amcasının ev işlerini görmeye, yengesine yardım etmeye gelmektedir. Bir süre sonra yenge ölür. Şüküre Hanım kızını amcayla evlendirmek niyetindedir. Şakir Efendi dinç ve gönlü genç bir kişidir. Zeynep’le nişanlanır. Vasfi bunu duyunca beyninden vurulmuşa döner. Zeynep’i ıssız bir yerde sıkıştırır. Kız ona daha da şaşıracağı bir haber verir: Duldur ve !bir de oğlu vardır! Vasfi’yle evlenmesi olanaksızdır Vasfi üzüntüsünden günlerce kendine gelemez.

Çevresindekiler bunu onun mirasa konamadığına yorarlar. Bahtsız varislerden biri de Nuri’dir. Şakir Efendi’nin yakın akrabasıdır. Vasfi onunla arkadaştır. Meyhaneye birlikte giderler. Bir gün Nuri, Zeynep’in kahveci Hasan’dan gebe olduğunu söyler. Ayrıca, bir arkadaşını Zeynep’in başına bela ettiğini açıklar. Vasfi dayanamaz. Nuri’yle kavgaya tutuşur. Kaptığı bir şişeyi Nuri’nin kafasına indirir. Nuri kanlar içinde yere serilir. Vasfi katil olmuştur. Ardından polisler, mahkemeler ve on iki yıllık mahpusluk …yaşamı Vasfi Ankara’da iş bulamayınca İstanbul’a gelir. Karaköy’de bir otele yerleşir. İş arar, fakat hükümlü olduğu için bir yere giremez. Parası tükenir. Elbiselerini, çamaşırlarını satarak karnını doyurmaya çabalar. Otelden ayrılır, köprü altlarında, sabahçı kahvelerinde, sur içlerinde yatıp kalkar.

Ankara Mahpusu özeti 3. Bölüm

Bir ara Zeynep’i aramayı düşünür. Eski mahallesine yollanır. Ahşap evler şimdi apartman olmuştur. Saka Asım’dan Zeynep’in başından geçenleri öğrenir: Şakir amca ölünce, Zeynep kocasının işlerine ve mallarına el koymuştur. Haldeki dükkanın başına geçmiş, yanında çalıştırdığı katiple evlenmiştir Vasfi koşarak Hal’e gider. Köşede gizlenerek dükkanı gözetler: Eski güzel Zeynep şişman, iri, at gibi bir kadın olmuştur. Hamallarla tartışmakta, parasını eksik ödemeye çalışmaktadır. …Çevresinde cimriliği ve şirretliğiyle ün salmıştır Vasfi hızla oradan uzaklaşır. Sirkeci garına gider, bir köşeye sığınır. Karlı havalarda burası iyi bir barınaktır.

Bir gün yaşlı bir kadının işçi aradığını görür. Birlikte giderler. Yıkılan bahçe duvarını onarır. Kadın Vasfi’yi kaybolan oğluna benzetir. Ona sevgi duyar. Vasfi de onu sevmiştir. Kadının isteği üzerine o gece .orada kalır. İkisi de yalnızdır. Aralarında bir çeşit dostluk kurulur Vasfi ufak tefek işler bulur. Artırdığı parayla kadına küçük bir hediye götürür. Kadın duygulanır ve onun evinde kalmasını, oğlunun odasında yatmasını ister. Vasfi sevinçle kabul eder. Kendine güven gelir, toplumda yalnız olmadığını anlar. İş ararken sokakta hapishane arkadaşı Sami’ye rastlar. Sami’nin inşaatçı bir dostu vardır. Onun yanında işçilik etmektedir. Vasfı’yi de .oraya kütip olarak sokar .Vasfi iş bulduktan sonra yaşlı kadının evine yerleşir. Ankara mahpusu özeti burada sona ermiştir.

Not: Ankara Mahpusu yazarı hakkında hiç bilgi edinmek istedin mi? Tamam romanın özetini araştırdın ama bu kadın kimdir , nasıl bir hayatı vardı merak ediyorsan hakkında kısa bilgi verdik. Buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Suat Derviş Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın