Ankara Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir Kısaca

yorumsuz
5.916 views
Ankara Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir Kısaca

 

Yaşadığınız yer ve çevresinin ekonomik faaliyetlerini araştırınız. Ankara ekonomik faaliyetleri nelerdir. Coğrafi özellikler dikkate alındığında ekonomik faaliyetlerin önemi nelerdir. Bu soruları tek bir konuda cevaplıyoruz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. İstanbul ekonomik faaliyetleri arıyorsanız buraya tıklayın.

 

 

 

 

Ankara Ekonomik Faaliyetleri

Başkent Ankara’da tarla ürünlerine dayalı tarım yapılmaktadır. Türkiye’nin ikinci büyük tahıl ambarı durumundadır. Türkiye’nin başkenti olan Ankara’nın ekonomik faaliyetlerini kısa ve maddeler halinde sıralayacak olursak:

1-) Aktif Ticaret : Ankara’da siyasal gelişmelerin yoğunluğu , toplantılar , siyası buluşmalar , misafir ülke yöneticileri ağırlama , TBMM gibi yapılar bir çok turist çekmekte Ankara’nın ticari yönden vatandaşına gelir kapısı sağlamaktadır.

2-) Hayvancılık : Ankara büyük şehir olma özelliği taşısa da kırsal kesimlerinde hayvancılıkla yoğun uğraşılmaktadır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık ayrıca tavukçuluk da yapılmaktadır. Tiftik keçisi ile ünlü olan Ankara’da havancılık ekonomik faaliyetleri de önem taşımaktadır.

3-) Sanayi : Başkent Ankara’da sanayi kolu gelişmiştir. Özellikle bilinen un fabrikaları , şeker fabrikaları , çimento fabrikaları , inşaat yapısı malzemeleri üretimi , gelişmiş oto sanayi  gibi unsurlarla ekonomik faaliyetlerini öne taşımaktadır.

4-) Ulaşım: Konum olarak Türkiye’nin orta kesimlerinde yer alan Ankara ulaşım açısından çok büyük rol oynamaktadır. Birçok şehirler arası yolculukta durak olarak görülmektedir. Ankara’nın batısında olan herhangi bir şehir Ankara’dan geçmeden İstanbul’a gidemez. Ankara- İstanbul yolu büyük önem taşımaktadır.

5-) Maden : Ankara’da madencilik çok gelişmemiş olsa da ekonomik faaliyetler arasında gösterilecek düzeyde üretim yapılmaktadır. Özellikle Linyit , kömür , Alçı ve Mermer yoğun olarak çıkarılan madenlerdir.

6-) Potansiyel Harcama (inşaat) : Ankara’nın yerel nüfusunun büyük yoğunluğu memurlardan oluşmaktadır. Osmanlı zamanından bu yana memur şehri olarak da bilinen Ankara’da Ev sahiplenmeye yoğun ilgi vardır. Ev satın alıp – satma – kiraya verme gibi hususlar genellikle Ankara’da ikincil bir ekonomik faaliyet olarak yerel halk tarafından sürekli yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın