Amerikan iç savaşı kısaca

yorumsuz
374 views
Amerikan iç savaşı kısaca

Amerikan iç savaşı kısaca hakkında bilgi veriyorum. Savaşın nedeni amacı sonucu , kimler arasında ne zaman oldu kısa özet konu anlatımı paylaşıyorum. Bilgiler günceldir. Kütüphane kaynakçalı kitaplardan toplanıp kısaltılmıştır. Ödev için kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsin. Başlayalım.

 

Amerikan iç savaşı Kısaca Hakkında Bilgi

Amerikan İç Savaşı, 1861-1865 tarihleri arasında Washington yönetimiyle ters düşüp, bu ülkeden ayrılmak isteyen 11 güney eyaleti arasında çıkmış bir iç savaştır. Güneylilerin köleliğe, kuzeylilerin ise köleliğin kaldırılmasına taraftar olmalarından dolayı çıkmıştır. Ancak bu çatışmada ekonomik sebepler de çok büyük bir rol oynamıştır.

Amerikan İç Savaşının Uzun Bilgisi

Yeni kıtaya gelen göçmen sayısı, 19; yüzyılın başlarından itibaren çok büyük bir artış göstermişti. Gelen göçmenler ise güneyden ziyade kuzey ve batı bölgeleri tercih ediyorlardı. Bu göçler ülkenin ekonomisinde farklılıklar meydana getirmişti. Güneydoğu bölgelerinde ise büyük çiftliklerin ağırlıkta olduğu ve tarıma dayanan bir ekonomik düzen söz konusuydu.

ABD’nin güney eyaletlerine Afrika’dan zor kullanarak, ucuz zenci tutsak getiriyor ve bunun karşılığında tekstil endüstrisi için gerekli pamuğu alıyordu. Güneydeki on beş eyalette zenci nüfusu, yaklaşık olarak beyaz nüfusun yarısı kadardı. Kuzeyde ise bu oran çok azdı.

Kuzey ile Güney arasındaki bu siyasi ve ekonomik farklılık güney eyaletlerindeki yöneticileri endişelendiriyordu. Onlar, köleliğin eninde sonunda güneyde de yasaklanacağından korkuyorlardı. Bu durumun güneyin yaşam tarzını tehdit ettiğini düşünüyorlardı.

Amerikan iç savaşı 12 Nisan 1861 ‘de başladı. Güneylilerin Kuzeylilere açtığı savaş tam dört yıl sürdü. İlk yıllarda her iki taraftan da birçok kayıplar oldu, her iki taraf da zaman zaman askeri başarılar elde etti, ancak kimse baskın çıkamadı. 1863 yılındaki Gettysburg Savaşı iç savaş için bir dönüm noktasıydı. Savaşa güneyden 75 bin, kuzeyden 82 bin asker katıldı ve her iki taraf da askerlerinin yaklaşık üçte birini kaybettiler, ama Kuzeyliler tartışmasız bir üstünlük sağladı. Kuzey orduları 9 Nisan 1865’te Güneyli komutan Robert E. Lee’nin ordularını teslim olmak zorunda bıraktılar.

ABD bölünme tehlikesini atlatmış ve tek bir ülke olarak birleşmişti. Savaş bittiğinde güneydeki tüm kölelere çeşitli haklar verildi, bunların arasında oy kullanma hakkı da bulunuyordu. Ancak savaş Güneyi yıpratmıştı. Bu toprakların tarıma dayalı ekonomik yapısı kökünden değişmişti. Ancak savaşın sonunda güneydeki zencilere verilen haklar, bir süre sonra güneyli beyazlar tarafından geri alındı.

Amerikan iç Savaşı Sonucu

Savaştan önce ABD’nin Güney ve Kuzey tarafları eşit zenginlikteyken, savaştan sonra Güney ekonomik yıkıma uğradı, uzun süre toparlanamadı ve Kuzey öne geçti. Savaş Kuzeyin endüstrisinin güçlenmesine ve gelişmesine neden oldu.

Amerika’daki bu büyük iç savaş, Avrupa ülkeleri tarafından dikkatle takip edildi. Ancak İngiltere, Fransa ve Rusya aralarında ki çıkar ayrılıklarından dolayı, Amerika’daki bu iç savaşa etkili bir müdahalede bulunamadılar. İç savaşa karışan tek isim III. Napolyon’du.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 19 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın