Amasya Genelgesi Kısaca önemi ve maddeleri

yorumsuz
893 views
Amasya Genelgesi Kısaca önemi ve maddeleri

 

Amasya genelgesi hakkında kısaca bilgi  , önemi nedir , maddeleri nelerdir , amasya genelgesinin kararlarını kısa özet şekilde sizlerle paylaşıyoruz. Ödev için kullanıma uygundur kütüphane kaynakçalı sınava hazırlık için kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Hadi başlayalım.

 

 

 

AMASYA GENELGESİ

Mustafa Kemal Paşa, Amasya genelgesi bildiriyi Amasya’da bulunan Rauf Bey, Ali Fuat Paşa ve Refet Bey’e imzalattı ve telgrafla da Kazım Karabekir ile Mersinli Cemal Paşaların da onayını alarak 21-22 Haziran 1919’da tüm ilgililere duyurdu.

Amasya Genelgesinin Maddeleri

-Yurdun bütünlüğü ve vatanın bağımsızlığı tehlikededir.
-İstanbul Hükümeti yenen devletlerin etkisi altında bulunduğundan sorumluluklarını yerine getirememektedir. Bu durum ulusumuzu yok olmuş tanıttırmaktadır.
-Ulusun bağımsızlığını yine ulusun azmi ve kararı kurtaracaktır.
-Ulusun bu işi yapabilmesi ve halkın sesini dünyaya duyurmak için her türlü etkiden ve denetimden uzak bir ulusal kurulun varlığı şarttır. Bu kurul Sivas’ta toplanacaktır.
-Her livadan ulusun güvenini sağlamış üçer temsilci Sivas’a gönderilecektir. Her olasılığa karşı bu ulusal bir sır olarak saklanacaktır.
-Askeri ve ulusal örgütler hiçbir biçimde lağvedilmeyecek, komuta devredilmeyecektir.

Amasya Genelgesinin Önemi

Amasya Tamimi gerçek bir ihtilal bildirisi niteliğindedir. Yeni Türkiye devletinin ku-rulmasında ve egemenliğin ulusa ait olduğu yolunda atılan ilk adımdır. Diğer bir değişle, Türk Kurtuluş Savaşı’nın gerekçesini ve stratejisini içeren bir belgedir. Kurtuluş Savaşının amacı, gerekçesi ve yöntemi ilk kez belirtilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın