Alman edebiyatı özellikleri eserleri sanatçıları

yorumsuz
755 views
Alman edebiyatı özellikleri eserleri sanatçıları

Alman edebiyatı nedir , Alman edebiyatının sanatçıları isimleri , eserleri nelerdir kısaca paylaşıyoruz. Alman edebiyatı çıkmış sorular çalışma kağıdı ve konu anlatımı olarak hepsini bir başlık altında kısa özet olarak topladık. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

Alman Edebiyatı

Alman edebiyatında Ortaçağ’da ilgi göre gören NİBELUNGENLİED (Nibelungenlid) destanlarıyla, ROMANS’lardır.

XVII. yüzyılın sonlarında Klasisizm’in etkisi göze çarpmaya başlar. Asıl gelişme çağı da Humanizma’nın başladığı çağ, XVIII. yüzyıldır. Bu yüzyılda, tiyatro ve eleştirme türlerinde LESSİNG (Lesing) (1729 – 1781); romantik şiir, roman ve tiyatro alanlarında HERDER (1744 – 1803), SCHİLLER (Şiiler) (1759 -1805) ve GOETHE (Göte) (1749 – 1832), tanınmış yazar ve sanatçılar arasında yer alırlar.

Alman Edebiyatı Sanatçıları

SCHİLLER (1759 -1805) Romantizmin temsilcisinden biridir. Şiir ve dram türünde eserler yazmıştır. Dramlarında genelde özgürlük konusunu işlemiştir.
Eserleri: Hile ve Sevgi, Wilhelm Tell, Haydutlar, Don Carlos, İnsanın Eğitimi Üstüne Notlar, Orlean Bakiresi,

GOETHE (1749–1832) Şiir, tiyatro, roman ve yaşam öyküsü türlerinde yazılar yazmıştır. İlk şöhretini “Genç Werther’in Acıları” romanıyla kazanmıştır. Şiir yazarken halk şiirinden yararlanır, Romantizmin temsilcilerinden biridir.
Eserleri: Roma Mersiyeleri, Divan (şiir); Faust, İphigenie Tauris’te, Tasso, Egmont, Etella (oyun); Genç Werther’in Acıları, Wilhelm Meister’in Çıraklık Yılları ve Gezileri

On Dokuzuncu yüzyılda Alman edebiyatı, genellikle romantizm’in etkisi altındadır. İkinci yarıda Realizmin etkisi altına girer. Halk türkülerini ve masalları toplayan
GRIMM (Grim) kardeşler; hikâye ve roman yazarı HOFFMAN (Hofman) (1776 – 1822); tiyatroda HEİNRİCH VON KLEİST (Haynrih fon Klays) (Goethe’den sonra en ünlü Alman şairi olarak tanınan HEİNRİCH HEİNE (Haynrih Hayne) (1797 – 1856); modern tiyatronun kurucusu FRİEDRİCH HEBEL (Fridrih Ebd) (1813 – 1883), XIX. yüzyılda yetişmişlerdir.

GERHART HAUPTMAN (Gerhart Haupraan) (1862 –1946), Naturalist okulun etkisiyle komedyalar yazmış;
SUDERMAN (Zudennan) (1857 – 1928) töreye temel olan tiyatrolarıyla tanınmıştır.

Felsefe ve fikir alanında da değerli düşünürler yetiştiren Almanya, XVIII. yüzyılda KANT’ın; XIX yüzyılda SCHAPENHAUER (Şopenhaver) ile NİETSCHE’nin (Nice), yeni düşünce sistemlerini yaymıştır.

XX.(Yirminci) yüzyılda BERTOLT BRECHT (Bertolt Breht) (1898 – 1956), THOMAS MANN (Tbmas Man) )1857 – 1955), ve ERİCH MARİA REMARQUE (Erih Maria Remark), ünlü sanatçılar arasında sayılmaktadırlar.

Not: Sitemizde tüm edebiyat akımları bulunmaktadır. Arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın