Allah peygamberleri niçin göndermiştir

yorumsuz
345 views
Allah peygamberleri niçin göndermiştir

Allah peygamberleri niçin göndermiştir , neden göndermiştir , sebebi nedir , delil ile veya delillerle ispat ediniz adlı ödevi yapıyoruz. Din kültürü ödevidir. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı almak için uygundur. Başlıyoruz.

 

Allah Peygamberleri niçin göndermiştir

Allah, peygamberleri hidayet yolunu göstermek, şirk yolları tanıtmak, ibadeti yalnız Allah’a yapmak gerektiğini duyurmak için göndermiştir. Peygamberler; bir ve tek olan Allah’a kulluğa davet eder, şirkten sakındırır, insanları tâgût’a ibadetten uzak tutardı.

Tâğût nedir ; inkar edilmesi gereken şeytan, beşeri düzen, kendisine ibadete davet eden insan, gaybı bildiğini iddia eden kahindir. Tâğût’un inkarı, tevhidin zorunluluğudur. Onun inkarı temel gayedir. Din, bu inkar üzerine bina olmuştur. Kelime-i Tevhidin temel ayağıdır.

Bu yüce görev her mümini bağlar.

Birinci Delil: Allah şöyle buyurur:

‘Andolsun ki biz, Allah’a kulluk edin ve tâgût’tan sakının diye (emretmeleri için) her ümmete bir peygamber gönderdik.’

Açıklama: Ayet, peygamberlerin kavimlerini Allah’a kulluk etmeye ve tâgût’tan sakındırmaya çağırmak için gönderildiklerine açık delildir.

 

İkinci Delil : Ebû Hureyre radıya’llâhu ‘anhu’dan, Rasûlullâh sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur:

‘Bütün peygamberler kardeştir, babaları bir anneleri farklıdır, Dinleri de birdir.’

Babaları bir demek; yani bir babadan ama farklı annelerden doğmuş demektir.

Allah Peygamberleri niçin neden göndermiştir – Açıklaması

Her peygamber, kulları bir ve tek olan Allah’a kulluk etmeye ve şirkten sakındırmaya davet etmiştir. Hepsi İslâm’a davet etmiştir. İslâm; Allah’ı birlemek, şirk ve ehlinden uzak durmaktır. Bu yüzden dinleri, yolları ve davet ettikleri birdir ve aynıdır demektir.

Allah yoluna davet eden müslüman; peygamberlerin davet metoduyla hareket etmelidir. Allah’ın ve Rasûlu’nun belirlemediği davet yolu, batıl olup hedefe ulaştırıcı değildir. Allah ve Rasûlu hak dini göndermişse, mutlaka o dinin galip geleceği, tanıtılacağı ve sevileceği yolu da göstermiştir.

Din tamamlanmıştır. Gidilecek yol belirlenmiştir. O yol; Tevhid’e davet, onun kulluğuna çağırma ve şirkten uzaklaştırma yoludur. Yani, Allah yoluna davet yoludur.

Allah peygamberleri niçin göndermiştir , neden göndermiştir  delillerle ispatladık. Sebebi hakkında bilgi edinmenize yardımcı olduysak ne mutlu. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın