Ali Ali kitap özeti ve konusu

yorumsuz
359 views
Ali Ali kitap özeti ve konusu

 

Ali ali kitap özeti kısa ve farklı olarak paylaşıyoruz. Değerli yazar Hasan Kıyafet romanı Ali ali özet olarak konusu ve ana fikri ile birlikte tek başlık altında sizler için toparladık. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilirsiniz. Başka yerde yok. Başlayalım.

 

 

 

Ali ali kitap özeti

Everek köyünden Fato ile komşu Gülözü’nden Hüseyin birbirlerini severler. Fakat biri Sünni, öbürü Alevi aileden gelmektedir. Mezhep ayrılığı dolayısıyla evlenmeleri olanaksızdır. Bu .yüzden genç aşıklar kaçmak zorunda kalırlar Olay, her ikisinin de çevresinde tepkiyle karşılanır. Yakalanmaları için peşlerine adam takılır. Şafak alacasında Kızılırmak kıyısında sevgililer tuzağa düşürülür. Sünnilerden silahlı üç kişi .onları yakalar. Ellerini bağlayarak götürür Fato’nın babası Everekli Celep Osman’ın ağzını bıçak açmaz. Utancından kimseyle görüşmez. Kızının bir Alevi’yle kaçmasını bir türlü içine sindiremez. Karısı Zalha da üzüntüsünden yatağa düşer.

Ölmeyi diler. Everek’in ileri gelenleri toplanıp olayı görüşürler. Köyün zenginlerinden Altıncı Adil, Alevilere ateş püskürür. Onlardan iki kız, bir gelin kaçırmayı, harmanlarını yakmayı önerir. Celep Osman .da ona arka çıkar Öte yandan, Gülözü köylüleri de üzgündür. Hüseyin’in annesi Anşa’nın yüreği tutuşur. Oğlunun ırmağa atıldığı yolunda haberler alır. Armutlu’da ekinler ateşe verilir. Köylüler yangını söndürmek için çırpınırlar. Hasan Dede’nin evinde toplanıp konuşurlar. Altıncı’nın işe karışmasından çekinirler, ama Hüseyin’in yaptıklarına da kızarlar Nazım, Cihat, Bekir adlı üç silahlı kişi Hüseyin’le Fato’yu ite kaka, sövüp saya bir mağaraya götürürler.

Ali ali kitap özeti 2. bölüm

Niyetleri delikanlıyı öldürmek, kızı da babasına teslim etmektir. İçlerinden biri araba bulmaya gider. Öbürü dışarıda bekler. Üçüncüsü gizlice kızla oğlanın iplerini çözer. Hüseyin’in babası kıtlıkta onun babasına yardım etmiştir. Şimdi o da ona yardım etmektedir. Dışarıdaki içeri girince o mağaradan çıkar. Hüseyin birden yerinden fırlar. Kulak tozuna bir tokat vurur. Elinden tabancasını alır. Fato’yla kaçarlar. Gecenin karanlığında, Ürgüp’ü sağda, Avanos’u solda bırakıp yürürler. Dereler tepeler aşarlar. Yamaca vardıklarında kız yorgun düşmüştür. Biraz dinlenirler. Hüseyin’in amacı Kayseri’ye, eniştesi Naki’nin evine sığınmaktır. Naki kitapçılıkla uğraşan bilgili, şakacı, ilerici bir insandır. Onları sevecenlikle karşılar. İstanbul’a gitmelerini doğru bulmaz. Burada kalıp dayanmalarını öğütler. Hüseyin, annesine iyi olduğunu bildiren bir telgraf çeker. ali ali kitap özeti

Nâzım, Cihat ve Bekir köye döndüklerinde kaçakları bulamadıklarını söylerler. Ağaları Altıncı onlara kızar, bağırıp çağırır. Köyün ileri gelenlerini toplar. Sorunu çözmeyi Gülözülülere bırakmayı önerir. Yoksa başlarına gelecekleri düşünmelerini .söyleyecektir onlara. Everekliler ses çıkarmazlar Gülözü’nün sözü geçenleri de toplanıp sorunu görüşürler. Birkaçı Hüseyin’i bulup teslim etmeyi öne süreden birçoğu da onlara karşı çıkarlar. Sonuçta hazırlıklı olmaya, gerekirse silahlanmaya karar verirler. Bunu duyan Altıncı keyiflenir, Evereklileri daha da kışkırtır. Kızılbaşlardan öç alıp köyün namusunu temizleyeceğine and içer Bir süre sonra Gülözü’nden Salman Ağa’nın dükkânına bomba atılır.

Ali ali kitap özeti 3. bölüm

Salman korkusundan kuyumculuğu bırakır, zahireciliğe başlar. Sarraflık yapan Altıncı buna pek sevinir Hüseyin ile Fato nikâhlanırlar. Yıllık izni biten Hüseyin kiremit fabrikasındaki işine döner. Az sonra işçi temsilcisi seçilir. Arkadaşı ve karısından ağabeyi Murat, olup bitenlere sevinir. Çünkü o da Hüseyin gibi okuyan, ileri düşünceli bir gençtir. Hukukta öğrencidir. Bir gün bakkalda yabancı iki delikanlı ona sataşırlar. Çıkan kavgada Murat yaralanır. Altıncı’nın partisine bağlı olan saldırganlar kaçarlar. Hüseyin’den yana tavır aldığı ve evlenmeyi doğal karşıladığı için babası, Murat’a kızıp küser Kış bastırmıştır. Paydosta işyerinde dolaşırken Hüseyin kulağının dibinde patlayan üç el silah sesiyle irkilir. ali ali roman özeti

Omuzundan yaralanır. Hastaneye kaldırılır. Komşulardan Sefer Dayı, olayı Fato’ya bildirir. Fato hastaneye koşar. Neyse ki ameliyat başarılı .geçmiş, kocası kurtulmuştur Hüseyin taburcu olunca işçiler, komşular, arkadaşlar, köylüler onu görmeye gelirler. Fato onlara çay yapar. Konuşurken ağlar. iyice korkmuştur. Konuklar onu yatıştırırlar. Mühendis Doğan mezhep kavgasının, bağnazlığın zararlarını anlatır. Naki saz çalar. Onlardan sonra Murat ile Hıdır da geçmiş olsuna gelirler. Murat ağabeyini görünce sevinir.Fabrikada işçiler Nisan’da greve gitmeyi tasarlar. Bu konuda Doğan da onlara yardımcı olur. Özellikle din üstüne onlara yararlı bilgiler verir.

Ali ali kitap özeti son bölüm

Çoğunlukla Aleviler ile sendikacı işçilerin oturduğu Şenevler mahallesindeki gecekonduların yaza doğru yıktırılacağı söylenir. Bunun için Altıncının belediye ile anlaştığı öne sürülür. .İşçiler kaygılanıp öfkelenirler Bahar gelir. Sokakta giderken Fato birkaç kişinin saldırısına uğrar. Kendini komşusu Zarife’nin evine zor atar. Hüseyin koşarak .eve gelir. Eşini yara bere içinde bulur. Üstü başı da yırtılmıştır Koyu sağcı partisinin de dürtüsü ve desteğiyle Altıncı, ortalığı karıştırmayı sürdürür. Bundan (özellikle gizli silah satışından) çıkar sağlar. Adamlarından Cihatla Hıdır’a da diş biler. Traktörü kullanırken devirdiği için Nazım’a sövüp sayar. Nazım daha fazla dayanamaz, işi bırakır, geceleyin köyden kaçar. Doğan’ın ve .Hüseyin’in yardımıyla fabrikada iş bulur.

Ürgüp’te pazar kurulduğu bir gün Salman Ağa, Ömer Hoca, Hasan Dede, Altıncı’nın dükkanında buluşurlar. Altıncı onlara güzel bir ziyafet çeker. Konuşma sonunda din ve mezhep düşmanı, solcu saydıkları Murat, Hıdır ve Hüseyin’in işini bitirmeyi .kararlaştırırlar. Altıncı, belediye başkanıyla görüşür. Grevden önce evlerin yıkılması yolunda telkinde bulunur. Fabrikanın patronunun da onayını alır işçiler greve hazırlanırlar. Gelgelelim, onlarla fazla ilgilendiği .gerekçesiyle mühendis Doğan’ın işine son verilir Çok geçmez, mahalleye dozerler gelir. Hem Alevilerin, hem de Sünnülerin oturdukları evleri yıkmaya başlar. Bu yüzden, Yeni mahallelilerin şaşkınlığı ve üzüntüsü Şen evlerde oturanlardan büyük olur. Sonunda, her iki mahallenin halkı çıkarlarının ortak olduğunu anlar, mezhep ayrımına aldırmayıp birbirlerine yaklaşır. Ali ali kitap özeti burada bitmiştir.

Ali Ali Romanı konusu ve Ana Fikri

Ali Ali salt bir mezhep romanı değildir. Yaşamı belirlemeyen,” ancak onu yoğun biçimde etkileyen dinlere, diyalektik bir bakışın romanıdır. Ortada dönen bir dolap var , bunu ortaya çıkarmak için çabalayan bir insanın hayatını anlatır kısaca.

Not: ali ali kitap özeti paylaştığımız bu eserin sahibi kim merak ediyor musun? Hakkında kısa bilgi edinmek ister misin. Eğer merak ediyorsan kısaca bahsettik buraya tıkla. Hasan Kıyafet Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın