Ahmet Yurdakul Kimdir Kısaca Hayatı

yorumsuz
777 views
Ahmet Yurdakul Kimdir Kısaca Hayatı

 

Ahmet Yurdakul kimdir , kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz biyografisini paylaşıyoruz , eserleri , yazıları romanı hakkında kısa açıklamalar ile aradığınız tüm bilgileri tek sayfa da derledik. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.  iyi dersler arkadaşlar. Sağ ol.

 

 

 

Ahmet Yurdakul

2019 yılı itibariyle halen yaşamını sürdüren değerli yazar Ahmet Yurdakul , 1954’te Balıkesir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültesi’ni bitirdi. İlk hikayesi 1972’de Demokrat İzmir gazetesinde çıktı. 1985 yılında Enka Vakfı Sanat Ödülleri Yarışması’nda bir hikayesi ile mansiyon ve ‘Telgraf Telleri’yle Akademi Kitabevi Hikaye Birincilik Ödülü’ nü aldı. 1988’de Kahramanlar Ölmeli adlı eseri ile Orhan Kemal Roman Armağanı ödülünü aldı ardından Korsanın Seyir Defteri adlı eseri ile (1993) ”Yunus Nadi Yayınlanmamış Roman” Ödülü’nü kazandı.

Ahmet Yurdakul Eserleri

Romanları : Kahramanlar Ölmeli (1988), Yorgun Çanlar (1989), Bir Masal Akşamı (1991), Korsanın Seyir Defteri (1993).

Hikayeleri : Körfez Üstü Yıldız Gezer (1969), Despina’nın Gözyaşları .((1996)

Ayrıca değerli yazar son yıllarda televizyon dizileri ve filmleri için çok önemli senarist yazarlıkları yapmış ve eserleri büyük yankı uyandırmış , televizyon programlarında reyting kırma gibi etkiler yaratmıştır. Günümüzde senaryo yazarlığına aktif olarak devam etmektedir.

Senaryolarını yazdığı son diziler: İkizler  Memo – Can (2018-2019) (Kanal-D yayınlandı) , Avlu (2018-2019) (Star Tv Yayınlandı)

Not: Ahmet Yurdakul şüphesiz yazdığı en iyi ve Türkiye’de ses getirmiş değerli eserler arasında listelenmek için kendine yer ayırmış ‘Kahramanlar ölmeli’ adlı romandır. Kahramanlar ölmeli adlı eserini okumanızı site yönetimi olarak sizlere özellikle tavsiye ediyoruz. Eğer roman hakkında özet bilgilere ulaşmak istiyorsanız vereceğimiz linkten kahramanlar ölmeli roman özetine ulaşabilirsiniz.

Kahramanlar Ölmeli Roman Özeti

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın