Aganta Burina Burinata özeti Farklı

yorumsuz
719 views
Aganta Burina Burinata özeti Farklı

 

Aganta Burina Burinata özeti paylaşıyorum. Farklı ve yeni sadece bizde. Halikarnas balıkçısı romanı Aganta Burina Burinata özet kısa ve öz olarak ilk defa bizde. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sizlere sunulmuştur. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

Aganta Burina Burinata özeti

Süleyman Kaptan epeydir suskundur, hiç gülmez. O gün küçük oğlunu yanına alarak Milas’ta bakkal Fehmi’yi görmeye gider. Ona kardeşi Davut’un denizde öldüğünü anlatır. Denizciliğin soya çekmek gibi bir şey olduğunu söyler Davut daha önce çobanlık yapmış, birdenbire denizci olmaya karar vermiştir. Süleyman bunları anlatırken, oğlu hem onları dinler, hem de büyüyünce babası ve amcası gibi denizci olmayı kurar. Oysa babası her fırsatta denizin kötülüklerinden söz açarak, tutkusunu köreltmeye çalışır. Sonunda, onu Kirpi Halil’in yanına çırak verir. Halil de eskiden denizci imiş. Yelken direğinden düşerek sakatlanmış. Şimdi ayakkabı tamiriyle uğraşır, ama işini sevmez. Deniz özlemi gün geçtikçe içinde büyümüştür. Bu özlemle çırağına denizcilik dersleri verir. Mahmut onu sevinçle .dinler Süleyman Kaptan, oğluna verilen dersleri öğrenince, hemen çıraklıktan alır. Komşu kızı Fatma da aynı sınıftadır. İki arkadaş iyi anlaşırlar. Boş zamanlarında kayık yaparlar.

Fatma, sık sık babasıyla balığa çıkar. Mahmut heveslenir. Süleyman Kaptan’a yalvararak izin alır. Bir gece birlikte yola çıkarlar. Fakat ağlar kayalara takıldığı için, az balık tutabilirler. Ertesi gün küçük denizci izin almadan Fatmalarla gider. Fırtınaya yakalanırlar. .Zorlu bir gece geçirirler. Güçbela Bodrum’a dönerler Mahmut’un bir amcası daha vardır: Hakkı Reis. Cimri, huysuz ve suratsız bir adamdır. Kimse aç kalmadıkça onun yanında .çalışmak istemez. Tayfalarının canını çıkarır Mahmut bütün bunları bilir, ama çaresiz, amcasına gider. Yalvarır, “Beni kayığına al, çok çalışırım” der. Hakkı Reis, ağabeyi Süleyman’dan çekinir. Ona sormadan almak istemez Öte yandan, Fatma da arkadaşına yardım olsun diye, Mahmut’un annesine gider, “Oğlunuz denizci olmazsa canına kıyacak, haberiniz olsun!” diyerek onu korkutur. Kadıncağız o gece kocasının gönlünü yapar. Aganta Burina Burinata özeti  ikinci sayfaya geçiyoruz.

Aganta Burina Burinata özeti devamı

Aslında Süleyman da oğlunu denizden koparamayacağını anlamıştır Küçük tayfa gerekli kağıtlarını Liman Dairesi’nde yaptırarak Hakkı Reis’in kayığına yerleşir. Arı gibi çalışır. O direkten öbürüne inip çıkar. Bir gün fırtına patlar. Kayığın çevresini dev hortumlar sarar. Gökyüzü kararır, tayfalar yelkenleri bağlarlar. Hepsi ecel terleri dökerler. Mahmut ise işin ciddiyetinden habersizdir. Her şeye ilgiyle bakar. Böyle bir fırtınayı ilk kez görmektedir. Neyse ki fırtına uzun sürmez. İzmir Kordonu’na demir atarlar. Orada Mahmut annesinden mektup alır. Babasının iki gün önce .denizde kaybolduğunu yazmaktadır Aradan günler geçer. Yine sefere çıkılır. Güvertede kuru fasulye pişiren Mazlum’u, amcası, yemeğe çok yağ koydu diye döver. Mahmut dayanamaz, amcasının üstüne atılır. Bu olaydan dolayı başka kayığa geçer. Çok çalıştığı halde ne kendine bir şey alabilir, ne de yoksul annesine iyi bakabilir. Bir süre sonra yaşlı kadın ölür.

Mahmut tek başına kalır. Uzun ve çileli yıllar geçirir. Ölüm tehlikeleri, sık sık kayık değiştirmek, yabancı ülkelere gitmek onu iyice pişirir. Birkaç yıl bir gemide ateşçi olarak çalışır. Bir ara memleketine dönmek ister. Amacı, çocukluk arkadaşı Fatma’yla evlenmektir. Fakat umduğu gibi bulamaz Bodrum’u. Çoğu tanıdıklar ölmüştür. Fatma’ya, “Senin için geldim, evleneceğiz,” der. Genç kız yüzünü açar. O güzel yüz, yara izleriyle dolmuştur. Üstelik, bir gözü de akmıştır. Babasıyla balığa çıktığı bir gece düşmanlarının attığı saçma kurşunlarıyla bu duruma gelmiştir. Mahmut üzülür. Ertesi gün Fatma’nın bilinmeyen bir yere gittiğini duyar. Eski bir tanıdık, kızını ona vermek istediğini söyler.

Geniş toprakları, portakal bahçeleri vardır. Tek kızı olduğu için Mahmut’un denizden vazgeçmesini şart koşar. Birlikte toprakları işleteceklerdir. Genç adam epeydir denizden yılmıştır. Teklifi kabul eder. Evlenirler. Yavaş yavaş toprak işlerini öğrenir. Üç yıl bu yaşama severek katlanır. Sonra, yine deniz özlemi depreşir. Karısı Ayşe niyetini sezer. Ağlar, yalvarır, ama …boşuna Bir gün Mahmut, kumsalda uzanarak hayallere dalar. O sıra tayfalar yeni bir kayığı denize indirirler. Coşkuyla “Aganta Burina Burinata” diye bağırırlar. Mahmut birden şahlanmış gibi yerinden fırlar. Aynı anda kayığın iplerine takılarak başını yere vuran bir tayfa denize düşer. Mahmut hemen suya atlar, baygın tayfayı kurtarır. Ama, kaderi de o anda çizilir: Deniz onu saçlarından yakalamıştır. Artık kaçamayacağını anlar. Yarını yoğunu karısına bırakır. Bir daha dönmemek üzere denizlere yelken açar. Aganta Burina Burinata özeti burada bitmiştir.

Aganta Burina Burinata özeti konusu ve ana fikri

Deniz sevgisini ve özlemini anlatan bu roman, yayımlandığı zaman belki de konusunun yeniliği yüzünden oldukça geniş bir kitle kazanmış popüler olmuş yaza halk tarafından tanınmıştır. Eser, Halikarnas Balıkçısı’nın sürgünden sonra ikinci kez gidip yerleştiği ve kendisini denizciliğe verdiği Bodrum’da yazılmıştır.Aganta Burina Burinata özeti paylaştık. Ana fikrini de okuyun siz bulun artık. Başarılar.

Not: Eğer Bu romanı kim yazdı merak ediyorsanız. Yazan yazar hakkında bilgi edinmek istiyorsanız kısaca bahsettik buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Halikarnas Balıkçısı hayatı ve eserleri

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın