Afrika Kıtasının Ekonomik özellikleri – Kısaca

yorumsuz
644 views
Afrika Kıtasının Ekonomik özellikleri – Kısaca

 

Afrika kıtasının ekonomik özellikleri nelerdir , Tarım , hayvancılık , ulaşım , madencilik , sanayi , ticaret gibi Afrika Kıtası ekonomik özellikleri kısaca tek başlık altında paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

Afrika Kıtasının Ekonomik özellikleri – Tarım ve Hayvancılık

Afrika’ da tarım ve hayvancılık, kuzey ve güneyde dar bölgelerde yapılabilmektedir. Kuzeybatı Afrika’ da Akdeniz kıyı kuşağı, Nil vadisi ve deltası, Güney Afrika’daki Cap bölgesi, kıtanın başlıca tarım bölgeleridir. Atlas dağları yamaçlarında koyun ve keçi, Güney Afrika’daki Avrupalıların çiftliklerinde koyun ve domuz besiciliği önemlidir.

Afrika ülkelerinde ihracatı yapılan ürünler, yer fıstığı, yağ hurması, Hindistan cevizi, pamuk, zeytinyağı, şeker kamışı, kakao, kahve, muz, hurma ve turunçgillerdir.

Afrika Kıtasının Ekonomik özellikleri – Madencilik

Afrika maden bakımından zengindir. Kıta başlıca üç önemli maden bölgesine ayrılır. Birinci bölge Orta ve Güney Afrika’dır. Afrika’ da hemen hemen her türlü maden vardır. Ancak demir, bakır, kurşun, manganez, kobalt, krom, vanadyum, fosfat, uranyum, altın, elmas madenleri bakımından çok zengindir. Dünya fosfatın yarısından fazlası, kobaltın % 77’si, altının% 70’i, dünya pırlanta üretimin% 90’ını Afrika kıtası karşılar.

Afrika Kıtasının Ekonomik özellikleri – Sanayi

Afrika kıtası, sanayileşme bakımından, tüm kıtalardan geri kalmıştır. Kıtada sanayi bakımından kısmen gelişmiş ülkeleri; Güney Afrika, Mısır, Cezayir, Fas ve Nijerya’ dır.

Güney Afrika’da maden sanayi ve petrol sanayi gelişmiştir. Mısır’da özellikle dokuma sanayi çok gelişmiştir. Mısır, pamuklu dokuma olarak, dünyanın en önemli ihracatçı ülkelerden biridir. Kuzey Afrika ülkelerinden Tunus, Libya, Cezayir, Fas, petrol sanayisi bakımından gelişmiştir. Cezayir’de doğal gaz çıkarımı ve dağıtımı tesisleri kurulmuştur.

Afrika Kıtasının Ekonomik özellikleri – Ulaşım

Afrika ulaşım bakımından yeni gelişme sürecine girmiştir. Yeryüzü şekilleri, iklim ve bitki örtüsünün olumsuzluğu, ulaşım sektörünü etkilemektedir. Ekvatoral bölge ormanları ve çöller, kıtada kuzey-güney doğrultusunda kesintisiz bir karayolu ve demiryolu yapımını engellemektedir. Ulaşım daha ziyade ülkelerin ekonomik boyutu ile yakından ilgilidir. Kuzey ve Güney Afrika’da kısa mesafeli de olsa, modem karayolu ve demiryolları bulunmaktadır.

Afrika Kıtasının Ekonomik özellikleri – Turizm

Afrika kültürünün çok renkli ve zengin, doğal ve tarihi şartlar bakımından zengin turizm değerlerine sahip oluşu nedeniyle, kıtanın turizm potansiyeli hayli fazladır. Milli parklar, Mısır’daki tarihi eserler, en fazla turist çeken bölgelerdir. Ancak Afrika ülkelerinin turist sayıları ve turizm geliri pek fazla değildir. Dünya turist sayısının ancak % 3 ‘ünü çekebilmektedir. Gelen turistlerin en fazla ziyaret ettiği ülkelerin başında Mısır, Fas, Tunus gibi Kuzey Afrika ülkeleri ile Kenya ve Güney Afrika Cumhuriyeti gelir.

Afrika Kıtasının Ekonomik özellikleri – Ticaret

Afrika ülkelerinin ticareti sömürgecilik çerçevesinde gelişme göstermektedir. Dış ticarette, Afrika ülkeleri, daha ziyade sömürgeden kurtulduğu ülke ile yapmaktadır. Komşu ülkeleri ile ticari bağlantılar çok zayıftır. Ülkelerin ticaret oranları incelendiğinde, her ülke ticaret hacminin yansından fazlasını, sömürge olduğu ülke ile yapar. Kıta daha ziyade, sahip olduğu zengin işlenmemiş madenleri, tanın ürünlerini satar ve karşılığında mamul maddeler, gıda, kimya, giyim ve ulaşım araçları satın alır.

Türkiye açısından değerlendirilecek olunursa, Afrika ile olan ticari bağlar oldukça zayıftır. Coğrafi konum olarak, özellikle Kuzey Afrika ülkeleri çok yakın olmasına rağmen, ticari ilişkiler arzu edilen düzeyde değildir.

Not: Afrika Kıtasının Beşeri özellikleri konusuna gitmek için buraya tıklayın. Afrika Kıtası beşeri özellikleri

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 9 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın