Afrika Kıtası Oluşumu – Yeryüzü Şekilleri

yorumsuz
478 views
Afrika Kıtası Oluşumu – Yeryüzü Şekilleri

 

Afrika Kıtası oluşumu , Afrika kıtasının yeryüzü şekilleri kısaca hakkında bilgi veriyoruz.  , Afrika kıtası nasıl oluştu , Afrika Kıtasının yeryüzü şekilleri nelerdir. Bilgiler günceldir. Kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlıyoruz.

 

 

Afrika Kıtası Oluşumu

Afrika kıtasının oluşumu oldukça sade bir özellik gösterir. Kılanın büyük bir bölümünü, Huron kıvrımlarından olan Gondwana karasının önemli bir bölümünü oluşturan Afrika Eski kütlesi teşkil eder. Afrika Eski kütlesi, oldukça sert ve dayanıklı olan şist ve gnays gibi kayaçlardan oluştuğu için, Huron kıvrımlarından sonraki kıvrım hareketlerinde kıvrılmamıştır. Kıvrım hareketlerinin hafif olduğu yerlerde hafifçe kubbeleşmiş veya çukurlaşmışlardır. Kongo havzasında hafifçe çukurlaşırken, Sahra ve Kalahari’ de hafifçe yükselmiştir.

Tektonik hareketlerin şiddetli oldukları yerlerde kırılmıştır. Mozambik kıyılarında yer alan Beira şehrinden başlayan ve kuzeye doğru Tanganiga ve diğer gölleri takip ederek Kızıldeniz’e ulaşan ve oradan Lut gölü ve Amik çukurluğu ile Kahramanmaraş’a kadar uzanan, Büyük graben hattı oluşmuştur. Bu hattın uzunluğu yaklaşık 4700-5000 km’yi bulur. Yapılan hesaplamalara göre, 50 milyon yıl sonra burada bir Doğu Afrika Okyanusu oluşacaktır.

Afrika Kıtasının Yeryüzü Şekilleri

Afrika’nın yeryüzü şekilleri oldukça sadedir. Kılanın büyük bir bölümünü, yükseltisi 1000-3000 metre arasında değişen platolar teşkil eder. Plato özelliği taşımayan yerleri, kuzeybatıda Atlas dağları ile güneydeki Cap sıradağlarıdır. Kılanın en yüksek dağları, Doğu Afrika’ da yer alır.

Atlas dağları, Atlas Okyanusu kıyılarında İfiıi bölgesinden Tunus’da Bone bumuna kadar 2400 kın’ devam eder. Atlas dağları, Afrika yerlileri tarafından “dağlar” anlamına gelen “Adrar” denmektedir. Atlas adı, Avrupalılar tarafından, Eski Yunan tanrılarından Atlas’ın burada ikamet ettiğini var sayılarak verilmiştir. Atlas dağları, Batı ve Doğu diye ikiye ayrılır. Batı Bölümü, güneyden kuzeye doğru; Yüksek Atlaslar, Orta Atlaslar, Rif dağları olmak üzere üçe ayrılır. Doğu bölümü ise; Büyük Atlaslar (Sahra Atlasları) ve Küçük Atlaslar (Tel Atlasları olarak iki bölümde incelenir. Büyük atlaslar ile Küçük Atlaslar arasında Cezayir yada Şot (tuzlu göl) platoları bulunmaktadır. Başlıca şotlar; Melrhir, Garsa ve cerid’dir.

Jeolojik oluşum itibariyle, Avrupa’nın Alp kıvrımlarına dahildir. Kuzey Afrika’nın en yüksek noktası Cebel Tubkal (4165 metre), Yüksek Atlasların, Batı Yüksek Atlası kesiminde yer alır.

Afrika tek tek yer tutmuş ve çoğunlukla volkan dağları ise, daha ziyade Sahranın orta bölümünde, Batı Afrika’da, Doğu Afrika’da ve Güney Afrika’da yer alırlar. Sahranın orta bölümünde yer alan Ahaggar dağı (2918 metre) ve Tibesti dağı (3415 metre), çölün ortasında birer volkan konileridir. Batı Afrika’da ise Futa Jalon (1515 metre), Nimba Dağı (1854 metre), Kamerun dağı (4070 metre) yer alır. Kamerun dağı, halen faal bir yanardağdır.

Not: Belki dikkatinizi çekebilir 21. yüzyılda Afrika kıtasının ikiye bölündüğü haberleri yayılmaktadır. Bu kıtanın bölünmesi levha hareketleri ile bağlantı olarak görülmektedir. Aşağıdaki resim haberden bir alıntıdır.

Afrika Kıtası oluşumu ve Afrika Kıtasının Yeryüzü şekilleri konusu burada bitmiştir. Eğer Afrika Kıtası özellikleri konusunu arıyorsanız buraya tıklayın. Afrika Kıtası özellikleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 9 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın