Adem ile Havva – Cennet ile Cehennem

yorumsuz
351 views
Adem ile Havva – Cennet ile Cehennem

Adem ile Havva hakkında kısaca bilgi veriyoruz. Cennet ve Cehennem ile ilgili kısaca yazı paylaşıyoruz. Din kültürü özet güncel ve yeni bilgiler. Adem ve Havva nasıl doğdu, yaşantıları , haklarında bilinenler gibi tüm soruları yanıtlıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

Adem ile Havva

Adem ve Havva şeytana kanmaları ve sonra cennetten atılmaları, ya da İbrahim’in oğlunu kurban edecekken, kesmesi, ya da Süleyman’ın karıncalardan bir ordu ile savaşa çıkması, nice benzeri şeyler ciddi tarih bilgisi diye ele alınamaz. Kasas, Ankebut ve Mümünun surelerinde Haman Mısır Firavunun vezirlerinden birinin adı olarak geçer. Oysa Haman, gerçekte Acem hükümdarlarından Ahassuerus’un veziridir. Yine Kur’an’da İmran kızı Meryem (Miriam) ile İsa’nın annesi Meryem karıştırılmıştır (Meryem, 27-28).

Gerçekte İmran kızı Meryem, Musa ile Harun’un kız kardeşi olarak bilinir. Öte yandan Kur’an’ın Yusuf suresinde Mısır topraklarının bereketli olduğu söylendikten sonra “Sonra halkın yağmur göreceği bir yıl gelir, o zaman sıkıp sağarlar,” (12 Yusuf 49) denir. Bu bilgi de yanlıştır. Mısır’da hemen hiç yağmur yağmadığı Mısır topraklarında bolluğun Nil’in taşmasına dayandığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Cennet ile Cehennem

Araplarda savaş ruhu, şan şöhret, saygınlık ve ganimet, başka özendirici önlemleri gerektirmeyecek itici güçlerin başında gelir. Dünyevi çıkarlar ile manevi çıkarlar birbirleriyle bağdaştırılır. Muhammed, kutsal din uğruna savaşta ölen savaşçılara öteki dünyadaki yaşamı öylesine çekici bir biçimde betimler ki ölümden sonraki yaşam, şehit düşene, yeryüzünde ancak mücadele ile elde edebileceği en büyük haz ve zevklerin bir devamı olarak görünür.

Gerçekte Arap halkı isteklerinde son derece alçak gönüllüdür. Yaşam biçimi da yalındır. Ama bir tek aşk konusunda alabildiğine duyarlı ve duyguları zor doyrulur bir insan olarak karşımıza çıkar. Onun için, güzel bir kadın, her şeyden daha değerlidir. Böyle bir kadın uğruna, yaşamını her an feda etmeye hazırdır. İşte Muhammed’in öğretisine göre, cennetten güzel kadınlar da eksik olmayacaktır. Tenleri kar gibi, kara gözlü huriler ve enfes vücutlar en büyük mutlulukları sunmak için onu cennette beklemektedir.

Ayrıca tüm öteki haz ve zevkler, dans ve müzik, görkemli saraylar ve bahçeler de cennetin donanımları arasındadır. Kökende, Araplar Muhammed’ten önce ölümden sonra yaşam düşüncesine yabancıdır. Muhammed’in ölümden sonra yaşam düşüncesini Hristiyanlıktan aldığı kesindir. Ancak bu yaşamı, Arap halkının beğenisine göre tasarlar, canlandırır. Hristiyanlar da Tanrı’nın öbür dünyayı yüzyıllar boyunca yeryüzünde tanıdıkları en büyük hazlarla donanmış, maddi bir dünya olarak düşlemişlerdir.

Kaynak : Türklerin Dini Kitabı – Yazar:  Fuat,Yavuz Yusuf

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 27 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın