Acının Askerleri kitap özeti

yorumsuz
455 views
Acının Askerleri kitap özeti

 

Acının Askerleri kitap özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Yazar Burhan Günel kitabı olan Acının Askerleri roman özet kısa konusu ve ana fikri ile birlikte hepsi tek başlıkta sizler için derledik. Başka yerde bulamazsınız. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

Acının Askerleri kitap özeti

Son yaz gelmişti, ama havalar hâlâ ılıktı. Mahallede kadınlar kapılarda oturmuş yemek hazırlığı yapıyorlardı. Balıkçı Tahsin’in karısı yüzünü ekşitip yanındaki kadına, “Zavallı çocuğu görüyon mu kız Selime?” diye sordu. Parmağıyla karşıdaki komşunun .torununu gösterdi Az sonra küçük kızın yanında bir kocakarı belirdi. Diller dökerek torununu yemeğe çağırdı. Fakat Nimet, anneannesinin yalvarmalarına aldırmadı. Donmuş gibi duruyordu. Gözlerini sokağın köşesine dikmişti. Günlerdir özlemle oraya bakıyordu. Annesinin oradan çıkıvereceğini sanıyordu. Umutla bekliyordu. Naime, çocuğun bu davranışına çok üzülüyor, hayırsız kızı Zeynep’e ateş püskürüyordu.

Gel gelelim, torunu da ona kızıyordu. .Annesinin kendisini bırakıp gitmesini ondan biliyordu Naime içeri girdi, ne yapacağını kestiremiyordu. Ekmeğin arasına peynir koydu, kapıya çıktı. Torunu hâlâ direniyordu. Sonunda yatışır gibi oldu. “Peki,” dedi. “Sen git ben yerim!” Fakat anneannesi içeri girer girmez, ekmeği dama fırlattı. Ancak, akşam olunca eve girdi. Naime torununu konuşturarak rahatlatmaya çabalıyordu. Çocuk ise, ya susuyor ya da konuyu annesine kaydırmak istiyordu. Naime, “Ananı konuşmayalım kızım,” dedi. “İkimiz de kötü oluyoruz şimdi. Onu sen kendin ilerde iyice öğreneceksin Nimet merak ediyordu.

Acının Askerleri kitap özeti 2. bölüm

Acaba, ilerde neyi öğrenecekti? Fakat Naime bir türlü açıklamıyordu. Sık sık eski anılara dalıyor, savaşı, işgal yıllarını düşünüyordu. O zamandan bu yana çevresinde çok şey değişmişti, ama onun içinde pek bir şey değişmemişti. Günlük yaşantısında, yemesinde, içmesinde, hatta uykusunda hâlâ işgalin izleri vardı. Torununa işgal günlerini, çektikleri acıları, kızlığını, evliliğini anlatmak istiyor, ama söze başlar başlamaz, çocuk huysuzlanıyor, “Annemle babam senin yüzünden kaçtılar!” diye kestirip atıyordu. Sonra inançlı bir sesle tekrarlıyordu: “!”Annem gelip beni alacak Bu sözü duyunca yaşlı kadının çarpıntısı başlıyor, yüreği yırtılacak gibi oluyordu. Acının Askerleri kitap özeti

Suçlu olmadığını, bütün kötülüğün işgalden kaynaklandığını açıklıyordu. Kan ter içinde kıvranıyor, ağlıyor, kızından daha çok tiksiniyordu. Zeynep’in vaktiyle kendisine yaptıklarını şimdi de torunundan çekiyordu. Artık karar vermişti: Şahin’i arayıp bulacak ve Nimet’i yanına almasını isteyecekti. iyice çökmüş, neredeyse, yaşamının sonuna gelmişti. Daha fazla dayanamayacaktı. Damadı gerçekleri öğrenmeliydi. ikide bir dalıyor, aklı işgal günlerine kayıyordu: Osmanlı’nın Birinci Dünya Savaşı’nda yenilmesiyle her şey altüst olmuştu. Ülke, yabancıların eline geçmişti. Baskınlar, öldürmeler, ihanetler, kadınlara saldırmalar gittikçe artıyordu.

Acının Askerleri kitap özeti 3. bölüm

Naime’nin babası ile ağabeyi de savaşa gitmişlerdi. Annesiyle evde yalnız kalmışlardı. Sokaklarda inleyerek açlıktan ölenler vardı. işbirlikçi Nihat .Ağa’nın adamları yörede kol geziyordu Karaderili bir işgal askeri komşulardan birine sarkıntılık etmişti. Kadınlar da onu içeriye çekerek bir güzel dövmüşlerdi. Ortalığı bir gürültü kaplamıştı. Az sonra sokakta üç atlı belirmişti. İkisi Fransızdı, biri de Türk: Nihat Ağa’nın uşaklarından Katır Hakkı. Kuruyer köyünün yosması Havva’nın oğlu. Naime de o arada merakla dışarı çıkmıştı. Hakkı’nın kendisine doğru geldiğini görünce ürperdi. Hakkı gürültünün yerini ve sebebini sordu. Naime korkuyla karşıki evi gösterdi.

Belalı, tiksinç bir adamdı Hakkı. Cepheden kaçtığı, kız kardeşini kirlettiği söyleniyordu. Yazık ki Naime’den hoşlanmıştı. Böylece, kızcağızın karayazgısı da belirlenmiş oluyordu. Gerçi Naime bir süre direnmişti, ama babasıyla ağabeyinin ölüm haberini alınca ve açlıkla kıtlık dayanılmaz boyutlara varınca, annesinin da baskısıyla sonunda .evlenmek zorunda kalmıştı Katır Hakkı kaba, çıkarcı, onursuz bir kişiydi. Hevesini aldıktan sonra, Naime’yi itip kakmaya, aldatmaya başlamıştı. Hatta bir gece, Nihat Ağa’nın konağında karısının bir Fransız subayına peşkeş çekilmesine bile göz yummuştu. Sarhoş edilen Naime, yaşamında bu denli alçaldığını duymamış, acı çekmemiş, ama elinden bir şey gelmemişti.

Acının Askerleri kitap özeti 4. bölüm

Bu üzünçlü olayın ardından Zeynep doğmuştu. Neyse ki savaş yön değiştirmeye başlamıştı. Sakarya Meydan Muharebesi kazanılmış, Ankara Andlaşması imzalanmıştı. Herkes sevinç içindeydi. Fakat Katır Hakkı gibilerin de sonu yaklaşmıştı. Buna karşın karısına yaptığı zulüm eksilmemiş, artmıştı. Naime daha fazla dayanamamış, annesine sığınmıştı. Bir süre sonra, asker kaçağı olduğundan, alıp götürmüşlerdi onu Naime birden anılarından ayrıldı. Yörede ses soluk kesilmişti. Torununu aradı, kapıda yoktu. Heyecanlandı. Deli gibi çevreyi dolaştı, bulamadı. Çocuk kaçmış olmalıydı. Neydi bu başına gelenler. Acının Askerleri özeti

Önce Şahin kaçmıştı. Ardından kocası Bekir öbür dünyayı boylamıştı. Sonra da Zeynep çekip gitmişti Doğrusu, çok sevmişti Bekir’i. Yakışıklı, iyi bir erkekti. Onun da kendisini sevdiğine inanıyordu. Birlikte ne mutlu yıllar geçirmişlerdi! En sıkıntılı döneminde Hızır gibi yardımına koşmuştu. Ölürken de ondan af dilemiş, helallik almıştı. Halen ona inanıyor, arkasından konuşmaya dili varmıyordu. Tersini de öne sürse, bütün kabahat kızındaydı, “işgal tohumu” Zeynep’teydi. Adamcağızı o …ayartmış, koynuna girmişti. Bu yüzden her şey altüst olmuştu. Şahin iyi bir gençti. Sessiz ve sevecendi. Bekir onun Zeynep’le evlenmesine karşı çıkmıştı, fakat Naime direnip ağır basmıştı. Damadı karısının ihanetini sezince evden ayrılmıştı. Naime sonra birinden onun adresini öğrenmişti. Şimdi oraya gidip çocuğun durumunu anlatacaktı.

Acının Askerleri kitap özeti 5. bölüm

Kızını yanına almasını .isteyecekti. iyice yaşlanmıştı kendisi, artık ona bakamıyordu Yolda bir Arap delikanlısı onu at arabasına aldı. Çarşıda indirdi. Naime otobüsün kalkacağı yere güçlükle vardı. Terden sırılsıklamdı. Soluk soluğa kalmıştı. Koltuğa oturduğunda hâlâ anılarının baskısı altındaydı. Yaşamındaki temel yanlısı bulmaya çabalıyordu. Gücünün tükendiğini duyuyor, geriye dönemeyeceğini düşünüyordu Muavinin uyarmasıyla otobüsten indi. Sora araya benzin istasyonunu buldu. Sabırsızlıkla aralık kapıdan içeri girdi. Damadı oradaydı. Yalnızdı. Saçı sakalına karışmıştı. Zeynep’ten ayrılalı yıllar olmuştu.

Yaşama küsmüş, kendini koyvermişti. Umutsuz ve karamsardı. Kaynanasını birden karşısında görünce hem .şaşırdı, hem de sevindi, ama belli etmedi Naime gösterilen sandalyeye yığılırcasına oturdu. Bezgin ve bitkindi. Biraz su istedi. Kendini toparlamaya çalışıyordu. Ucundan köşesinden konuya girmeyi denedi. Bekir’in öldüğünü, Nimet’le birlikte oturduklarını söyledi. Yine yüreği kabarmıştı. Damadının demlediği çayı içince azıcık canlandı. Fakat uzun sürmedi bu, az sonra yeniden gevşedi. Çok yorgundu. Dalıverdi. Uyanınca, konuşup dertleştiler. Söz Bekir’le Zeynep’in ilişkisine gelince, Naime yeniden bozuldu. Gece boyunca durmadan sayıkladı. Yaşamının bütün gizli yanlarını açığa vurdu. Zavallı …kadın, ne çok acı çekmişti! Hep işgal yüzünden Nerdeyse sabah olacaktı. Şahin duyduklarıyla sarsılmıştı.

Acının Askerleri kitap özeti son bölüm

Üzgün ve yorgundu, kendini uykuya bıraktı Zeynep evlerinde kiracı kalan uzun boylu, kara gözlü bir genç şoförle kaçmıştı. Aşk dolu günler geçirmişlerdi. Sonradan, Hasan’ın evli ve üç çocuk babası olduğunu öğrenmişti. Karısı Kayseri’nin bir köyündeydi. Üç yıldır ayrıydılar. Ondan boşanınca Zeynep’le evlenecekti. Fakat bu tasarı bir türlü gerçekleşmemişti. Üstelik, Hasan sık sık otobüsle sefere çıkıyor, haftalarca dönmüyordu. Zeynep sıkılıyordu, kızını özlemişti. Hasta bıraktığı annesini merak ediyordu.

Daha çok duramadı. Yola çıktı Eve vardığında Naime kıpırtısız yatıyordu. Kızını sesinden tanıdı. Gözlerini araladı, mırıldandı: “Kızım!” Zeynep annesinin üstüne kapandı, öptü, ağladı. Naime yavaşça elini uzattı, kızının .saçlarını okşadı, sonra gözlerini kapadı. Ölmüştü.Cenaze töreninde Şahin de bulundu. Naime’yi eve getiren, doktora gösteren de oydu. Nimet’i polisler otobüs garında görüp komşulardan birine teslim etmişlerdi. Akşamleyin Şahin ordan alıp eve getirdi. Zeynep çok sevindi. Kocasına yakınlık gösterdi. …Barıştılar. Acının Askerleri kitap özeti burada bitti.

Acının Askerleri romanı konusu ve ana fikri

Bu güzel roman askerlerin işgal yıllarından başlayarak 12 eylül öncesinde ki mahalle savaşlarına kadar uzanıyor. Vatan topraklarının ve kadınlarımızın genel anlamda insanımızın acıya ve tüm işgallere karşı olan savunmasını anlatıyor.

Not: Acının askerleri kitap özeti paylaştığımız eserin sahibi hakkında bir şeyler paylaştık eğer merak ediyorsan buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Burhan Günel Hayatı ve Eserleri

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın