Acı Para kitap özeti Konusu

yorumsuz
355 views
Acı Para kitap özeti Konusu

 

Acı para kitap özeti paylaşıyoruz. Yazar Erol Toy romanı olan Acı para kısa özet konusu ve ana fikri ile birlikte hepsi tek başlıkta sizler için derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilirsiniz. Başka yerde bulamazsınız. Başlayalım.

 

 

 

Acı Para kitap özeti

Tenekeci Hüsnü’nün evinde günlerdir sessiz bir didişme vardır. Karısı Nemide Hanım, kızları İnci ve küçük Oktay geleceklerini güvenceye almak için Çayiçi’ndeki toprakları üzüm bağı yapmak
isterler. Çünkü tenekecilik gittikçe körelmektedir. Tenekenin yerini alüminyum almaktadır. Birkaç yıl sonra hiç iş kalmayacaktır. Hüsnü Efendi, günlerce düşündükten sonra, ailenin isteğini kabul eder Ertesi gün Çayiçi’ne giderler. Zorlu bir gün geçirirler. Toprakları sandıklarından daha taşlı çıkmıştır. Akşama değin taş ayıklarlar. Günlerce canlarını tırnaklarında toplayarak çalışırlar. Herkes .onlarla alay ettikçe, hevesleri daha da kamçılanır Kış geçince yine bağda çalışma başlar.

Umduklarından çok başarı elde etmişlerdir. Bağın bir bölümüne de karpuz kavun ekerler Eylül gelince ilçede Kız Enstitüsü açılır. Hüsnü Efendi, İnci’yi hemen oraya verir. Oktay’ı da ilkokula yazdırır. Sonuçtan memnundur: Çocuklarının ikisi de sınıflarını birincilikle bitirmişlerdir. .Asmalar büyümüş, çabalar boşa gitmemiştir İnci okulda kullanacağı iplikleri gidip tuhafiyeci Ertan’dan alır. Kadınların çarşıya çıkması ayıp olduğundan, alışverişi okul müdiresi yapmaktadır. Bundan ötürü, İnci’yi karşısında görünce Ertan şaşırır. Göz göze gelirler. O günden sonra ikisi de birbirlerini unutamazlar. Aradan üç ay geçer. Bağ mevsimi geldiğinden aile geceleri çardakta oturur.

Acı Para kitap özeti 2. bölüm

Anne yemek hazırlığı yapar. Kızını ve oğlunu su almak için gönderir. Çeşmede Ertan’la karşılaşırlar. Ertan onlara yardım eder. Suları eşeğe yüklerler. Oktay’la eşek önde, İnci ile Ertan da arkada söyleşerek yürürler. İkisi de çok .heyecanlanır. Birbirlerini sevdiklerini sezerler Yine Eylül ayı gelmiş, dersler başlamıştır. İnci sık sık Ertan’ın dükkânına uğrar, konuşurlar. Sonunda evlenmeye karar verirler. Fakat İnci, bağ işlerinde ana babasına yardım etmek amacıyla .evliliği biraz geciktirir. Ertan sabırla bekler Öte yandan Hüsnü Efendi, yirmi dönümlük bir bağa kavuştuğundan mutludur. Bahar gelince biraz masraf yapmak gerekeceğini düşünür. Ama yeterli parası yoktur. Acı para roman özeti devam ediyor alt satıra geç.

Kasabanın zenginlerinden Tabakçıoğlu İbrahim, tefecilikle büyük bir servet yapmıştır. Yüksek faizleri ödeyemeyen borçluların bağlarını ellerinden alır. Şimdi de Hüsnü Efendi’nin güzel bağına göz dikmiştir. Bankaya giderek o yıl köylüler için ayrılan .kredilerin çoğunu kendi üstüne yaptırır Gider kapıları açılınca Hüsnü Efendi bankaya başvurur. Fakat müdür geç kaldığını, kredinin tükendiğini söyler. Ondan sonra nereye giderse Tabakçıoğlu ile karşılaşır. Onun kurduğu düzene göre Hüsnü, önünde sonunda ocağına düşecektir.

Acı Para kitap özeti 3. bölüm

Nitekim öyle olur. Hüsnü gelir. Tabakçıoğlu diller dökerek onu kandırır. Boş senetleri imzalatır ve karşılığında bin beş yüz lira verir İnci bir gün Ertan’ın dükkânına gider. Ertan, askere çağrıldığını, gitmeden nişanlanmak istediğini söyler. İş büyüklere duyurulur, nişan töreni yapılır. Ertesi gün Ertan askere gider Tabakçıoğlu, Hüsnü Efendi’yi yıkmak için bütün gücüyle çalışır. İmzalattığı senetlere on iki bin liralık borç yazar. Durumu öğrenen adamcağız şaşırır. Borcunu hemen ödeyemeyecektir. Buna karşılık tenekeci dükkanını Tabakçıoğlu’na devreder. Bununla yetinemeyen açgözlü tefeci bağları kendisinin işleteceğini, ancak borcu bitince geri vereceğini söyler.

Hüsnü Efendi donup kalır. Tabakçıoğlu’nun tuzağına düştüğünü anlar, ama .artık geç kalmıştır İnci, ailenin daha fazla sıkıntıya düşmemesi için terziliğe başlar. Kısa zamanda tutunur. Öyleyken babasının üzüntüsünü dağ ıtamaz. Evde bir ölüm sessizliği sürer. Hüsnü Efendi bunalınca eşeğine binerek kırlara açılır. Yitirdiği bağına kadar uzanır. Bir gün yine oraya gidince aklına ot toplamak gelir. Ot şehirde iyi para etmektedir. Gelgelelim, Tabakçıoğlu buna da engel olur.

Acı Para kitap özeti son bölüm

Arkasına kolcularını takar. Hüsnü Efendi ağanın bürosuna çıkar, ot yolmasına izin vermesini diler. Tabakçıoğlu onu azarlayarak .kovar Kovulmak, Hüsnü Efendi’nin ağırına gider. Kırılan onurunu kurtarmak için kendini asmayı tasarlar. Sonra, korkarak vazgeçer Ertesi gün yine büroya gider. “Bey, ot yolmama izin ver!” diye yalvarır. Tabakçıoğlu çirkin küfürlerle üzerine saldırır. İş çığrın-dan çıkar. Hüsnü Efendi yeninde sakladığı bıçağı çeker, tefeciyi .delik deşik eder. Sonra da gidip karakola teslim olur. Acı para kitap özeti burada bitmiştir.

Acı Para romanı konusu ve ana fikri

Acı Para’nın konusunu, ”Ege bölgesinde bir kasaba yaşantısı” içinde taşlı bir toprak parçasını ilkel koşullarda yararlanabilecekleri bir bağ durumuna getiren ailenin çektikleri oluşturur.

Not: Değerli romanın yazarı kim merak ediyor musun. Eğer ediyorsanız Acı para kitap özeti paylaştığımız eserin sahibi hakkında kısa bilgiye buraya tıkla ve ulaş. Erol Toy Hayatı ve Eserleri

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın