Acı Lokma özeti Farklı

yorumsuz
482 views
Acı Lokma özeti Farklı

 

Acı Lokma özeti farklı ve yeni versiyonu ile paylaşıyoruz. Yazar Fahri Erdinç kitabı olan Acı Lokma romanı özet kısa ve uzun versiyonu birleştirerek yeni bir derleme yaptık. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Başka yerde bulamazsınız. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Şimdiden başarılar arkadaşlar.

 

 

 

Acı Lokma özeti

Üç arkadaş yol boyunca birbirlerine soruyorlardı: “Korkuyor musun?” Görünüşte hiçbiri korkmuyordu. Ama hepsi de titremekten kendini alamıyordu. Edirne sınırına varmışlardı. Ay buluta girince dikkatle yürüyor, sigara içmiyor, fısıltıyla konuşuyorlardı. Amaçları Tuna ırmağının karşı kıyısına geçmekti. .Sürünerek ilerliyorlardı. Bulundukları arazi bataklık ve dikenlikti Binbir güçlükle tepeyi aşarak ormanlığa daldılar. Rahat bir soluk aldılar. Fakat güneşin doğmasına çok vardı. Biri nöbette beklerken, öbür ikisi uykuya yatmıştı. Sabahleyin çıngırak sesleriyle uyandılar. Bir Bulgar köyüne girdiklerini anlamakta gecikmediler. Bir çoban gördü onları. Sınır karakoluna götürüldüler. Bir iki gün konuk edildikten sonra sorguya çekildiler. Kendilerine, “Niçin kaçtınız?” diye soruldu. Üç arkadaştan biri bunu anlatmanın çok uzun süreceğini söyledi.

Kağıt kalem istedi. Roman gibi :yaşamını yazmaya koyuldu. Bizim kasaba büyükçedir: Beş altı bin evli. Çoğu yerli, azı göçmen. Tütünü, zeytini, inciri, üzümüyle ünlüdür. Bir de sıtması ve yoksulluğuyla. Bu yüzden yaş ortalaması 37’yi geçmez Kurtuluş Savaşı yıllarında kasabada Yunanlılar büyük bir yangın çıkarır. Kulaksız Mustafa’nın çetesi gelip yangını söndürür, düşmanı kovalar. O sıra bir evde altı yaşındaki Emine ağlayıp durur. Yanında bir de küçük erkek kardeşi —Çakır— vardır. Anaları ise dışardadır. Yangını duyunca on bir yaşındaki oğlu Ferit’le koşarak gelir. Yavrularını öpüp bağrına basar. O olmadığında çocuklara komşu kadın Zahide bakmaktadır Halil Hoca sıtmalı oğluna ilaç almak için bir gün İzmir’e gider. Dönüşte yanında bir de kadın getirir.

Acı Lokma özeti ikinci bölüm

Kadın tam bir üvey anadır. Çocukları sık sık azarlar, döver, aç bırakır. Hele küçüğe, altına işiyor diye, yapmadığını bırakmaz. Evin işini ise hep Emine’ciğe .gördürür. Öyleyken, ikide bir onu kocasına şikayet eder Yıllar böylece geçer… Ferit bir sabah evden kaçar, Balıkesir’de yatılı öğretmen okuluna girer. Başarılı bir öğrenci olur. Halil Efendi, Obalı ağadan birkaç dönüm toprak alır. Tütün eker. Çoluk çocuk tarlada çalışırlar. Bir evceğiz satın alırlar. Fakat yol yapımı dolayısıyla ev yıktırılır. Ferit’in de hastalandığı, vereme yakalandığı duyulur. İlkokulu bitiren küçük Çakır tenekeci çıraklığına başlar. Öğretmen yardımcısı Halil Efendi, Yeniceköy’e atanır. Ferit gönderdiği bir mektupla Çakır’ı da Balıkesir’e çağırır: Enstitüye on öğrenci alınacakmış. Çakır sevinerek gider, sınavı kazanır. Ağabeyi okulun revirinde bitkin yatmaktadır.

İstanbul provantoryumuna sıra beklemektedir. Kışın iyice ağırlaşır. Sanatoryumdan da olumsuz cevap gelir. Bunun üzerine, okul müdürü Çakır’a hava değişimi için ağabeyini babasının yanına götürmesini söyler. Okul idaresi yol parasını da verecektir Müdürün dediği yapılır. Fakat hastanın durumu daha da kötüleşir. Gittikçe zayıflar, sararıp solar. Sonunda, babasının yanından alınarak kasabaya, evine götürülür. Analığı, çocuklarına da hastalık bulaşmasın diye İzmir’e gider. Temmuz ortalarında Ferit .ölür Çakır okula, analık eve döner. Halil Efendi dünyaya küser. Karısının ise iyice çenesi düşer. Kocasıyla sık sık atışırlar. Bir gün .birbirlerine darılırlar. Uzun süre öyle kalırlar Yazı okulda geçiren Çakır ertesi yıl kasabasına gitmek ister. Mandolini ile eski ayakkabılarını satar. Yol parası yaparak trene biner.

Acı Lokma özeti üçüncü bölüm

Halil Hoca ile Emine onu görünce çok sevinirler. Babasıyla, Ferit’in mezarını ziyarete giderler. Yolda bolca dertleşirler. Halil …Efendi işinden de, karısından da, yaşamaktan da bezmiştir Çakır son sınıfa kadar başarıyla gelir. Ertesi yaz okulu bitirerek kasabaya döner. Sevincinden uçmaktadır. Artık yokuşu aşmıştır. Babası ise ona, “Yokuş asıl bundan sonra başlıyor, oğlum,” der. Birlikte yine mezarlığa giderler. Toprağını çapalar, otlarını yolarlar. Halil Hoca emekli olmuştur. Geçimi iyice zorlaşmıştır. Oğlunun ilk aylığını almasını dört gözle bekler. Birkaç ay sonra atanma .emri gelir: Çakır, Afyon’da öğretmenlik edecektir Afyon’da çok kalmaz. Ordan bir köye verilir. Camiden bozma bir okulda 1936 Eylülünde öğretmenliğe başlar. Burası tutucu bir yöreymiş. Öğretmen dayanamazmış. Nitekim, Çakır köye varır varmaz Köse imamla çatışır. Acı lokma roman özeti devamı için alt satıra inin.

İmam çocukların okula gitmesini engellemektedir, onları kendi okutmaktadır. İşi yolundadır. 115 .öğrenciden yalnızca 15’i okula gitmektedir Öğretmen önce çocukların ana babalarını okutmaya girişir. Fakat başaramaz, köylüler kursa gelmezler. Köye bir müfettiş gelir. Öğretmen durumu anlatırsa da “idare et” öğüdünü alır. Bir sabah göğsüne tabancayı dayarlar. “Hocamızla uğraşma!” derler. Muhtar da İmam’la birlik olur. Köylünün onları desteklemesinden ötürü öğretmen 1938’de ayrılmak zorunda kalır. Arkasından teneke çalarlar Ankara Devlet Konservatuvarı’nın giriş sınavına katılır. Kazanır. O arada yazar S. Ali ile tanışır. Konservatuvara girdiğini mektupla babasına bildirir. Halil Efendi duruma sevinmez. Tiyatroda çalışmayı köçeklik sayar. Çakır cevap verir. Böylece, baba .oğul aralarında epey tartışırlar.

Acı Lokma özeti son bölüm

Çakır, konservatuvarda yazmaya başlar. İlk hikayesini S. Ali’ye gösterir. Onun eleştiri, uyarı ve özendirmeleriyle yazmayı sürdürür. Fakat okulun yöneticilerini eleştiren birkaç hikayesi yüzünden konservatuvardan kovulur. Bunun üzerine, yeniden .öğretmenliğe döner. Manisa’ya atanır de Trakya’da yedek subaylık görevini yapar. Orada`1941 güzelce bir kızla evlenir. Ölmeden dünya evine girmeyi düşünür. Çünkü o sıra Alman emperyalistleri dünyayı kana boyamaktadır. Türkiye’ye de saldırıcakları sanılmaktadır. Ordu tetikte beklemektedir. Tasalı, sıkıntılı günler yaşanır Terhisten sonra dergilerle gazetelerde hikayeler, yazılar yayımlar. Gel gelelim, bunlardan kazandığı parayla geçinmesi güçtür. Bu yüzden, kıskanç, dırdırcı, inatçı karısıyla ikide bir çekişir. Sonunda, kaçmaya karar verir. Kafa dengi iki arkadaşıyla yol hazırlığına başlar. Ve, öğretmeni gibi, ölümü göze alarak …kaçar Romanı andıran bu açıklamayı okuyan sınır karakolu subayı, yazıcı Raporu sabahleyin Türklerin kaldığı odaya gönderir. Asker, “Hazırlanın!” der. Kalkarlar, bir kamyona bindirilirler. Teğmen selamlayarak onlara iyi yolculuklar diler. Kamyon Sofya’ya doğru yol alır. Acı lokma özeti burada bitmiştir.

Not: Bu güzel romanı kim yazdı biliyor musunuz. Hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz? Eğer merak ediyorsanız Acı Lokma özeti paylaştığımız bu romanın yazarı ile ilgili kısa makaleye buradan ulaşabilirsin. Fahri Erdinç Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın