Abbas Sayar Hayatı ve Eserleri Kısaca

yorumsuz
899 views
Abbas Sayar Hayatı ve Eserleri Kısaca

 

Abbas Sayar kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Yazar Abbas Sayar eserleri , romanları , yaşamı ve biyografisi kısa özet şekilde tek başlıkta hepsini bir araya getirdik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Doğru bilgilerdir. Ödev için kullanabilirsiniz. Başlayalım. Aşağı kaydır.

 

 

 

Abbas Sayar

Abbas Sayar, yirminci yüzyıl roman ,hikaye ve şiir eserleri üretmiş Türk yazardır. 1923’te Yozgat’ta doğdu. Odayı ve liseyi Yozgat Lisesinde okudu. Çalışmak zorunda kaldığından bir süre öğrenimine ara verdi. Askerliğini yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne girdi. Türkoloji bölümü beşinci sömestrde iken parasızlıktan ötürü okuldan ayrıldı. Gazete bayiliği, kitapçılık, çiftçilik yaptı. Yılki Atı ile 1970 TRT Roman Başarı Ödülü’nü ve Çelo ile Türk Dil Kurumu 1973 Roman Ödülü’nü, Can Şenliği ile 1975 Madaralı Roman Ödülü’nü kazandı. Eserlerinde gerçek hayata uyarlaması , çocukların hayallerini ayrıntılarıyla anlatabilmesi , insanlarda kalıcı etkiler yaratabilmesi Yazar Sayar’ı unutulmaz yapan özellikleriydi.  Değerli yazar 12 Ağustos 1999’da İzmir’de hayata veda etti.

Abbas Sayar Eserleri

Yazdığı Roman Eserleri : Yılkı Atı (1970), Çelo (1972), Can Şenliği (1973), Dik Bayır (1977), Tarlabaşı Salkım Saçak (1987), Anılarda Yumak Yumak (1990).

Hikaye Eserleri : Yorganımı Sıkı Sar (1977).

Yazdığı Şiirleri : Gönül Sandal’ (1946), Şey (1966), Boşluğa Takılan Ses (1991), .(Sere serpe (1993 )

Not: Değerli yazar Abbas Sayar günümüzde halen okuyucu kitlesi tarafından beğenilerek takip edilmekte , kitapları ilgi görmektedir. Eğer sizde merak ediyorsanız en çok okunan romanlarından bir tanesinin sizler için özetini paylaşıyoruz.  Dilerseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Yılkı Atı özeti

Not 2: Sitemizde belki de ömrü hayatınız boyunca arayacağınız tüm yazarların hayat hikayelerini bulabilirsiniz. Belli başlı kitap özetlerini , araştırdığınız herhangi ödev bilgileri bulabilirsiniz. Bunun için sitemizde arama yapmanız yeterli. Eğer bulamazsanız ödev sor bölümünden bize yazarsanız 24-48 saat içerisinde sitemize eklenir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın