23 Nisan Hakkında Bilgi Kısa

yorumsuz
534 views
23 Nisan Hakkında Bilgi Kısa

bu yazımızda 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI hakkında bilgi sahibi olacaksınız. 23 nisan önemi nedir açıklayacağız.  Bu konuya ödev yapmak için geldiyseniz doğru adrestesiniz ödeviniz için kullanabilirsiniz.

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

23 Nisan 1920’de Birinci Büyük Millet Meclisi açılmıştır ve Türk halkı egemenliğini ilan etmiştir. Bu yüzden 23 nisan günleri vatanımızın her bir karış toprağının bizim egemenliğimiz altında olmasını ve çocuklara armağan edeceğimiz geleceğimizi koruduğumuzu ifade ederek 23 Nisan 1924’te ‘23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanması kararı alınmıştır. Atatürk bu bayramı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan etmiş. O günden sonra kutlamalar devam etmiştir.

23 Nisan’ın Çocuk Bayramı olarak kutlanması ilk 23 Nisan 1929 tarihinde gerçekleşmiştir. 1979’da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

Atatürk 23 nisan hakkında söylediği sözlerden bazıları şunlardır:

 

  • 23 Nisɑn Ulusɑl Egemenlik ve Çocuk Bɑyrɑmı, dünyɑ üzerinde benzeri bulunmɑyɑn bir ɑnlɑyışlɑ iki fɑrklı ve önemli unsuru bir ɑrɑdɑ tɑşıyɑn milli bɑyrɑmımızdır.
  • Bağımsızlığın kıymetini bilen çocuklarımız geleceğimizin en büyük teminatıdır.
  • Ulusal egemenlik, ulusun namusudur, onurudur, şerefidir.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın