20. yüzyılda bilimsel gelişmeler

yorumsuz
509 views
20. yüzyılda bilimsel gelişmeler

20. yüzyılda gerçekleşen bilimsel gelişmeler nelerdir. Ortaya çıkan bilimsel gelişmeler araştırınız. Teknolojik gelişmeler ödev için , yaşantımızdaki yeri nelerdir kısa özet olarak tek başlık altında derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı alabilir ödev için kullanabilirsiniz. Başlıyoruz.

 

20. Yüzyılda gerçekleşen bilimsel gelişmeler

Yirminci yüzyıl bilimsel açıdan ve teknolojik açıdan tabiri yerinde ise zirveye giden çocukluk yılları gibidir. Tam 100 yıla insanlığın 2 milyon yıl boyunca hayaline bile sığmayan keşifler icatlar , bilimsel gelişmeler üretilmiştir. 20. yüzyılda ortaya çıkan bilimsel gelişmeler maddeler halinde sıralamak gerekirse:

1– 19. yüzyılın sonları 20. yüzyılın başlarında siyah-beyaz fotoğraflar çok popüler hale gelmiştir. Ancak 1907 yılında Lumyır kardeşlerin renkli filmi bulmaları , hayata renk katmayı başarmıştır.

2– 1903 yılında Wriht (rayt) kardeşler 12 saniye boyunca uçarak 44 metrelik bir mesafe kat etmeyi başardılar. Bu günümüzde dev uçaklar ile seyahat , kargo , askeri uçuşlar gibi bir çok konuda yaşantımızda yer edinmiştir.

3– Telefonun bulunması iletişim alanında bir çığır açmıştır.  Telefon 1876 yılında icat edildi ancak kullanılması aktif olarak yaygın hale gelmesi 20. yüzyılı bulmuştur.

4– Uzaya ilk defa haberleşme uydusu gönderildi. İsmi Telstar oldu. Nasa tarafından fırlatılmıştır.

5- 1970 li yılların bilgisayar kullanıcıları verileri kaydetmek için disket kullanmaya başladı.

6– Günümüzde her insanın kullandığı bağımlısı haline geldiğimiz mobil telefon icat edildi. 1980 yılında internetin de kullanılabilir hale gelmesiyle birlikte mobil telefonlar ilgi odağı oldu.

720. yüzyılda ortaya çıkan bilimsel gelişmeler içlerinden birisi de Sanal gerçeklik gözlüğü icat edildi. Eğlence alanında , tıp alanında , sinema sektöründe insanları büyülemeyi başaran , yaşantımızda yer edinen gerçekliği hat safhaya taşıyan sanal gerçeklik gözlüğü günümüzde gittikçe yaygınlaşmakta fabrikasyon üretim fiyatlarını oldukça düşürmüş durumdadır.

8–  Uzay mekikleri üretildi. Diğer üretilen uzay mekiklerinden farkı yeniden kullanılabilir olması , insanlı uzay araçlarının ilkidir. İnsanoğlunun keşif yapmasına , insanlığı geliştiren adımlar , bu bilimsel gelişmelerle ilerlemektedir.

9– Marsa ilk defa insansız uzay aracı gönderildi. 4 temmuz 1997 de Marsa indi ve tekerlekli araştırma aracı incelemeler yapmak üzere Mars’ın yüzeyine bırakıldı. İsmi Sajourner (Sacurnır)

10– İlk defa internet keşfedildi. 1985 yılında kullanılmaya başlandı.  1990 yılında ilk web sitesi yayına sunuldu. Günümüzde bilginin yayılmasına en çok katkı sağlayan , insanlığın gelişmesine neden olan , Tüm Dünya’dan haberdar olmamızı sağlayan İnternet insanlık için muhteşem bir buluş olarak tarihte yerini aldı.

11. Teleziyon icat edildi. 1923 yılında John Logie tarafından Birleşik Krallıklar’da icat edildi. Ve kısa süre içerisinde tüm Dünya’da kullanılmaya iletişim kaynağı olarak insanlığın haber almasında büyük rol oynadı.

 

20. yüzyılda gerçekleşen , 20. yüzyılda ortaya çıkan bilimsel gelişmeler , teknolojik gelişmeler konusu burada bitmiştir. Ekstra eklemek istediğiniz yorumlar varsa bekleriz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın